Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

InPost opublikował wyniki finansowe, padła też ważna deklaracja dla klientów. Kurs akcji poszedł gwałtownie w górę

39
Podziel się:

InPost opublikował wyniki finansowe za II kwartał 2022 r. Spółka chwali się w nich wzrostem przychodów i większym zyskiem. W czwartek rano notowania InPostu na giełdzie w Amsterdamie skoczyły o 10 proc. do poziomu ponad 5,60 euro za akcję o godz. 11, co oznacza, że znacznie wzrósł także majątek jego prezesa Rafała Brzoski. Założyciel InPostu i jeden z najbogatszych Polakówm, który dalej jest jednym z większych udziałowców spółki. Należy do niego ponad 10 proc. udziałów spółki wycenianej na 2,8 miliarda euro wartości giełdowej.

InPost opublikował wyniki finansowe, padła też ważna deklaracja dla klientów. Kurs akcji poszedł gwałtownie w górę
Gdy kurs akcji InPostu idzie w górę, wraz z nim rośnie wycena majątku Rafała Brzoskia (GETTY, NurPhoto)

Według zaprezentowanych danych, w II kwartale 2022 roku w Polsce grupa InPost osiągnęła całkowity wzrost wolumenów o blisko 20 proc. przy wzroście rynku o 7 proc. We Francji wzrost wyniósł 7 proc. – przy spadku rynku o 24 proc., natomiast w Wielkiej Brytanii wzrost wolumenów wyniósł 225 proc. – przy szacowanym spadku rynku na poziomie 7 proc.

W I poł. 2022 r. spółka miała 286,3 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 188,1 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 3 221,9 mln zł w porównaniu z 1 639 mln zł rok wcześniej.

Operacyjna EBITDA wyniosła w I poł. br. 909,2 mln zł wobec 573,3 mln zł rok wcześniej, zaś skorygowana EBITDA 920,1 mln zł wobec 694,6 mln zł rok wcześniej.

Inpost – wyniki finansowe za II kwartał 2022 r.

Brzoska zapowiedział, że InPost chce rosnąć powyżej rynku we wszystkich krajach działalności w 2022 roku. Dalej jednak największa jej część zlokalizowana jest w Polsce.

InPost zmierza w kierunku 20 tys. paczkomatów w Polsce na koniec 2022 r., gdy po pierwszym półroczu w Polsce miał ich blisko 18,5 tys. We Francji spółka posiada 1 tysiąc paczkomatów, a blisko 4000 w Wielkiej Brytanii.

Na koniec II kwartału poprzez Paczkomat InPost przesyłki w Polsce odbiera już prawie połowa dorosłej populacji kraju, czyli 15,8 mln osób, co oznacza wzrost o 14 proc. rok do roku, utrzymuje się przy tym wysoki wskaźnik lojalności klientów.

W II kwartale 2022 roku przychody grupy w Polsce wzrosły o 17,4 proc. do 993,9 mln zł, a skorygowana EBITDA w kraju zwiększyła o 15,1 proc. do 451,3 mln zł.

InPost nie planuje dalszych podwyżek cen w 2022 r., ale nie wyklucza ich w 2023 r.

Dyrektor finansowy InPostu Adam Aleksandrowicz podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, że InPost spodziewa się pogorszenia rentowności działalności w Polsce w 2022 roku. Jednak, jak zadeklarował prezes spółki Rafał Brzoska, InPost nie planuje dalszych podwyżek cen w 2022 roku na polskim rynku, ale nie wykluczył ich w 2023 roku.


Jeśli będziemy obserwowali dalszy wzrost cen paliwa, kosztów energii i pracy w 2023, to nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek podmiot logistyczny, tego wzrostu kosztów funkcjonowania nie przełożył na ceny swoich produktów. W ubiegłym tygodniu Deutsche Post i DHL ogłosiły kolejną podwyżkę cen

- Rafał Brzoska

InPost od 1 kwietnia 2022 roku podniósł ceny niezakontraktowanych usług o 8 proc., a następnie o 5 proc. od 1 maja. Zapowiedział też od początku listopada dwucyfrową zwyżkę cen usług dla Allegro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spowiedź miliardera. "Każdy biznes ma ciemne strony"

InPost spodziewa się 7-10 proc. wzrostu rynku e-commerce w Polsce w ujęciu ilościowym w drugiej połowie 2022 r. Brzoska zaznaczył, że pierwsze dwa miesiące III kwartału wyglądają dla InPostu pozytywnie, a jeśli u innych krajowych graczy sytuacja jest podobna, wzrost rynku może przebić 10 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
pio
rok temu
hmm, ciekawe jak to będzie z tymi podwyżkami, bo póki co paczkomaty to chyba najbardziej opłacalna opcja do wysyłek. ale z drugiej strony co się dziwić, wszystko drożeje...
Wiko
rok temu
dobrze widzieć, że polska spółka odnosi takie zyski, to dobry znak
Smush
rok temu
@Zupa pomidorowa - takie komentarze to może jednak powinny się znaleźć na pudelku, a nie na money, nie sądzisz?
Smush
rok temu
"poprzez Paczkomat InPost przesyłki w Polsce odbiera już prawie połowa dorosłej populacji kraju" - mocno bym się zdziwił, gdyby było inaczej. Raczej wszyscy stawiają na najbardziej wygodne rozwiązanie, a tradycyjne odbieranie i nadawanie przesyłek odchodzi do lamusa, w przypadku przesyłek innnych niż wielkogabarytowe
ROom
rok temu
Akurat niespecjalnie mnie dziwi fakt, że mają dobre wyniki finansowe. Ja tam InPosta szanuję, więc jak dla mnie to raczej dobra informacja
...
Następna strona