Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

InPost z nową funkcją. Bierze się za zabieranie butelek

31
Podziel się:

W Warszawie ruszył pilotaż systemu kaucyjnego realizowany wspólnie przez sieć sklepów Carrefour Polska, firmę InPost i operatora systemu kaucyjnego PolKa (Polska Kaucja) wraz z producentem wody Muszynianka.

InPost z nową funkcją. Bierze się za zabieranie butelek
W Warszawie rusza pilot systemu kaucyjnego (www. carrefour.pl, materiały prasowe)

W ramach testów systemu odpłatnie będą odbierane od klientów trzy frakcje opakowań: szklane butelki zwrotne, butelki PET o pojemności do trzech litrów oraz puszki aluminiowe o pojemności do jednego litra. Początkowo pilotaż będzie obejmował wyłącznie butelki i puszki z oferty sieci Carrefour, a następnie także inne dostępne na rynku, w tym także w sklepach innych firm.

Pilotaż systemu kaucyjnego ruszył w sklepach Carrefour

Jak poinformowała sieć, w ramach pilotażowego systemu, w zamian za oddane opakowania, klienci otrzymają drukowany przez butelkomat e-bon, którym do końca danego dnia będą mogli zapłacić za zakupy w sklepie, w którym oddali opakowania. Kwota e-bonu będzie opiewała na 50 groszy za zwrotną butelkę szklaną oraz po 5 groszy za butelkę PET oraz puszkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milionowa rekompensata dla Magierowskiego? "Sprawy osobisto-majątkowe"

Carrefour przekazał również, że celem pilotażu jest przetestowanie systemów zbiórki automatycznej, procesów logistycznych oraz organizacyjnych w ramach nadchodzącego systemu kaucyjnego, który ma wejść w życie z początkiem 2025 r.

- Nasz pilotaż to jednak nie tylko zachęcanie Polaków do zwracania odpadów, ale także edukacja oraz całkowita zmiana nawyków konsumenckich. Promowane dotąd hasło "zgnieć i wyrzuć do właściwego pojemnika" zmieni się o 180 stopni, na hasło "nie wyrzucaj, nie zgniataj, oddaj w punkcie zakupu i odbierz kaucję" - powiedziała podczas inauguracji systemu wiceprezeska i sekretarz generalna Carrefour Polska, Justyna Orzeł.

Zbiórka w sklepach sieci będzie odbywać się będzie automatycznie przez maszyny sortujące, czyli tzw. butelkomaty. Pierwsze maszyny uruchomione zostały w zlokalizowanym w warszawskim centrum handlowym Atrium Reduta hipermarkecie Carrefour. Jak poinformowała sieć w komunikacie, zbiórka początkowo będzie realizowana również w hipermarketach Carrefour w Westfield Arkadia, Galerii Wileńskiej i na Placu Unii w Warszawie oraz w podwarszawskich supermarketach w Otwocku i Żyrardowie. W kolejnych tygodniach ma objąć łącznie 40 maszyn w 36 lokalizacjach na terenie Warszawy i okolic. Pilotaż ma potrwać cztery miesiące.

W ramach pilotażu firma InPost odpowiedzialna jest za zakup i obsługę maszyn RVM oraz opiekę logistyczną. Jak poinformował dyrektor biura ekspansji InPost Waldemar Brzoska, pilotaż systemu pozwoli firmie przygotować się do wejścia w życie systemu kaucyjnego, co jest planowane w 2025 roku.

- Ruszamy z testami z jedną z największych sieci handlowych w Polsce, a docelowo chcemy zdobyć znaczący udział w rynku, dzięki współpracy z wieloma sieciami handlowymi. Nasz pilotaż ma na celu przetestowanie maszyn RVM z różnymi producentami, zachęcanie i edukację klientów oraz zbudowanie nawyków niezgniatania opakowań, w związku z wchodzącym od 1 stycznia 2025 systemem kaucyjnym – powiedział Waldemar Brzoska.

System kaucyjny

Zgodnie z opracowywaną przez resort klimatu i środowiska nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (która zakłada stworzenie systemu kaucyjnego), wejście w życie systemu planuje się na 1 stycznia 2025 r. Celem zmian jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do tzrech litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
WYRÓŻNIONE
PLS
miesiąc temu
Wie ktoś czy jest już gdzieś w Polsce automat, który przyjmie butelkę zwrotną po piwie, bez paragonu oczywiście, i odda całość kaucji w wysokości 1 zł (może być w postaci bonu na zakupy)?! Pytam ponieważ mam już dość oddawania butelek zwrotnych w sklepie na kasie np. w Biedronce gdzie często robione są jakieś problemy.
Komuna
miesiąc temu
Zapłaciłem kaucję gotówka i gotówka chce zwrot tej kaucji po oddaniu butelki. Dlaczego mam płacić w sklepie tymi pieniędzmi. To nie jest zwrot kaucji tylko przymus zakupu.
😂😂😂
miesiąc temu
" po 5 groszy za butelkę PET oraz puszkę" 🤣🤣🤣🤣
NAJNOWSZE KOMENTARZE (31)
misa
miesiąc temu
znaczy zamiast drugiej waloryzacji rent i emerytur butelkomaty wszędzie gratulacje dla pana tuska
barakuda
miesiąc temu
butelki szklane zwrotne to najczęściej te po piwie i kaucja to 1zł więc firma ma zysk
sdfd
miesiąc temu
Takie automaty sa w Niemczech. Od dziesiecioleci.
Adamw
miesiąc temu
Byłem na Litwie 10 lat temu i takie urządzenia stały w każdym wielkopowierzchniowym sklepie i nie tylko. U nas to nowość. Brawo InPost.
stary
miesiąc temu
To jaka to kaucja.. jak każdy chce cie na tym jeszcze skubać, Gołym okiem widać że to kolejny wał... żeby cie łupić z kasy jak "leszcza"
...
Następna strona