Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Jacek Sasin w Davos: musimy przejść z węgla na OZE i atom. W transformacji ma pomóc Citibank

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
Podziel się:

Jacek Sasin w szwajcarskim Davos przyznał, że Polska planowała zastosować gaz jako paliwo przejściowe w procesie transformacji energetycznej. Po inwazji Rosji na Ukrainę perspektywa jednak znacznie się zmieniła. - Musimy bezpośrednio przejść od węgla na odnawialne źródła i energię jądrową - podkreślił wicepremier. Co więcej, w tym celu wspomóc nas ma Citibank.

Jacek Sasin w Davos: musimy przejść z węgla na OZE i atom. W transformacji ma pomóc Citibank
Transformacja energetyczna Polski. Jacek Sasin kreśli scenariusze (GETTY, NurPhoto)

W Davos podczas panelu "Dywersyfikacja Energii Europejskiej: Jak alternatywne źródła, szlaki oraz czyste technologie mogą zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne?" Jacek Sasin opowiadał o przyszłości polskiej energetyki. Przyznał, że plany transformacji zmodyfikowała rosyjska inwazja.

Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe. Dzisiaj już wiemy, że to nie jest dobra droga, że dzisiaj musimy bezpośrednio od węgla przejść na odnawialne źródła energii, na energię jądrową. Na tym się skupiamy i chcemy możliwie szybko, jak tylko jest to możliwe, aby nie uderzyć w nasze bezpieczeństwo energetyczne, ten proces sfinalizować - opowiadał wicepremier.

Przypomniał też przed tym, że Polska przestrzegała przed inwestycjami związującymi państwa Europy Zachodniej z Rosją. Wymienił przy tym m.in. Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

Citibank jest zainteresowany udziałem w transformacji

Minister aktywów państwowych wyjawił, że rozmawiał w poniedziałek m.in. z wiceprezesem ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej z Citibank Jayem Collinsem oraz President of Google Cloud International Adaire Fox-Martin.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Medal dla prezesa Obajtka. "Dostał go już minister spraw zagranicznych Węgier"

- Rozmawiałem dziś z liderami Googla odpowiedzialnymi za naszą część Europy, za Europę Środkowo-Wschodnią. Przed chwilą bardzo dobre spotkanie z panem Jayem Collinsem - wiceprezesem Citibanku - o możliwościach pozyskania zewnętrznego finansowania dla transformacji energetycznej - opowiedział dziennikarzom.

Wskazał, że Citibank jest "zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej w Polsce". - Omówiliśmy warunki - tutaj przede wszystkim z naciskiem - na stworzenie takiego bardzo konkretnego planu inwestycyjnego, jeśli chodzi o transformację energetyczną - wyjaśniał Jacek Sasin.

Polska również będzie inwestować we własnym zakresie

Zapewnił przy tym, że Polska również ma takie plany inwestycyjne, a będą one realizowane przez poszczególne spółki. - Ale tutaj zostało sformułowane takie oczekiwanie, żeby to był taki państwowy, krajowy plan inwestycji energetycznych - tłumaczył.

I rzeczywiście skupimy się w tej chwili w najbliższym czasie, żeby taki plan stworzyć. Mam deklarację ze strony wiceprezesa banku, że City chce uczestniczyć również w tworzeniu tego planu - zapewnił Jacek Sasin.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP