Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Jak oszczędzać paliwo?

10
Podziel się:

Jeszcze w 2021 roku wydawało się, że paliwo po 7 czy 8 zł za 1 litr to mrzonka, która nigdy nie znajdzie pokrycia w rzeczywistości. Pesymistyczne scenariusze analityków dotyczące cen paliw na rynkach światowych uważano za czarnowidztwo, jednak to oni mieli rację. Wysoka inflacja w Polsce i na świecie, kłopoty po pandemii COVID-19 w połączeniu z wybuchem wojny w Ukrainie doprowadziły do tego, że benzyna, diesel, a nawet LPG na stacjach paliw kosztują horrendalnie dużo w 2022 roku i nikt nie wie, kiedy i czy ceny spadną do wcześniejszych poziomów. Jak oszczędzać paliwo podczas codziennej jazdy, aby korzystanie z auta kosztowało mniej?

Jak oszczędzać paliwo?
W jaki sposób możemy zmniejszyć spalanie w naszym samochodzie? (unsplash.com)

Jak oszczędzać paliwo podczas jazdy?

Producenci pojazdów mechanicznych mają obowiązek umieszczania w specyfikacji technicznej sprzedawanych aut średniego zużycia w różnych cyklach. Dziś jeszcze bardziej niż wcześniej kupującym zależy, by ich samochód spalał możliwie jak najmniej paliwa. Jednak zużycie zależy nie tylko od specyfikacji pojazdu, ale i stylu jazdy, ukształtowania terenu czy natężenia ruchu. 

Kierowca również może wpłynąć więc na to, ile paliwa spala jego samochód. Zobacz, jakie są sposoby na wypracowanie oszczędności w tym zakresie.

Ekonomiczna jazda na drodze – jak jeździć, żeby samochód mało palił?

Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku prostych zasadach ekonomicznej jazdy, by Twój samochód palił mniej. Spalanie benzyny, diesla czy gazu LPG może spaść nawet o kilka czy kilkanaście procent. 

Wśród najważniejszych zasad ekonomicznego poruszania się samochodem po drogach należy wymienić: 

  • Płynną jazdę samochodem – bez gwałtownego hamowania i wciskania pedału gazu, kiedy doskonale wiesz, że za kilkaset metrów czeka na Ciebie czerwone światło.
  • Utrzymywanie względnie stałej prędkości jazdy.
  • Unikanie wchodzenia na wysokie obroty – częstsze zmienianie biegu na wyższy powoduje, że samochód spala mniej paliwa.
  • Hamowanie silnikiem – lepiej wytracać stopniowo prędkość na drodze, niż korzystać z pedału hamulca – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
  • Unikanie jazdy na zbyt niskich obrotach – szkodzi to jednostce napędowej.
  • Unikanie obciążania pojazdu – nie woź w bagażniku zbyt wiele rzeczy, które nie są dla Ciebie absolutnie niezbędne, bo zwiększają całkowitą masę pojazdu, a to wpływa na większe spalanie – około 0,5 l/100 km więcej. Podobnie jest przy korzystaniu z bagażnika na dachu.
  • Wyłączanie silnika podczas dłuższego postoju – np. na przejeździe kolejowym. 
  • Zadbaj o stan opon pojazdu – to ważny czynnik decydujący o Twoim bezpieczeństwie oraz o właściwościach jezdnych auta, ale i o spalaniu. Najważniejsze jest utrzymanie ciśnienia w założonym zakresie, bo nawet 0,5 bara więcej czy mniej może przełożyć się na kilkuprocentowy wzrost spalania. Niskie ciśnienie przyspieszy zużywanie bieżnika. 
  • Oszczędne korzystanie z klimatyzacji czy systemu podgrzewania foteli.
  • Regularna wymiana olejów, filtrów czy świec dla zachowania optymalnego spalania. 

Kiedy auto zużywa najwięcej paliwa?

Najwięcej paliwa samochód zużywa w przypadku częstego i gwałtownego hamowania oraz przyspieszania. To zrozumiałe, że gdy się spieszysz, chcesz jak najszybciej dotrzeć do celu i mocniej wciskasz pedał gazu, ale w warunkach miejskiej jazdy jest to nie tylko nieopłacalne pod względem zużycia paliwa, ale i niebezpieczne. Może okazać się kosztowne, jeśli przekraczasz dozwoloną prędkość, z uwagi na wejście w życie we wrześniu 2022 roku nowego taryfikatora mandatów. 

Spokojna jazda ze stałą prędkością pomiędzy 50 a 70 km na godzinę jest najbardziej ekonomiczna, ale na autostradzie jest nieracjonalna. Lepiej poruszać się z prędkością do 120 km/h. Powyżej tej granicy znacznie zaczyna rosnąć zużycie paliwa. 

W mieście czy na trasie – gdzie Twój samochód pali najwięcej?

To właściwie powszechnie znana reguła, że Twój samochód będzie spalał więcej paliwa w mieście, kiedy jazda polega w wielu przypadkach na staniu w korkach i na światłach, niż wtedy, gdy płynnie poruszasz się samochodem po trasie, w szczególności na autostradzie. Jeśli musisz wielokrotnie podczas tej samej drogi przyspieszać i hamować, nie rozwijając przy tym prędkości pozwalającej na jazdę na wyższym biegu, licz się ze zwiększonym spalaniem paliwa. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Aneta
2 lata temu
Jak oszczędzać paliwo? Nie jeździc. Jak oszczędzać prąd? Nie prać nie gotować siedzieć przy świecach, ale najlepsze jest oszczędzanie opalu- spać w jednym pomieszczeniu całą rodziną, najlepiej w jednym łóżku owinięci pierzynami kocami z obowiązkowym termoforem. Alesmy czasu doczekali, niemieckie przywództwo w unii jest jeszcze gorsze niż związek radziecki. Czekamy na kartki na mięso i talony na buty.
Emeryt
2 lata temu
140 Km/h na S7 z przyczepką bagażową. Spalanie wzrosło z 5 do 6 litrów na 100. z wawy do łeby na działkę ostatnio 6,5 godziny i tylko dwa krótkie postoje. Teraz zrobią jeszcze objazd przez S6 Trójmiasta i dobrym autem bez przyczepki będzie z 5 godzin !!!! Na luzaku bez szaleństwa!
victor
2 lata temu
Podobno WD40 wtrysniete do baku oszczedza paliwo - jako to ilosc nie podam a nich sam poszuka.
miska ryżu
2 lata temu
Najlepszym i jedynym sposobem na oszczędzanie będzie zmiana rządu ;) w przeciwnym wypadku jest drogo , drożej i będzie jeszcze drożej , załatwili nam podwyżke z 5 złotych na 7 za paliwo :) ale spokojnie oprócz pis, po, psl , sld i hołownia zapewne zrobili by to samo, jedynym ratunkiem tutaj jest konfederacja i nikt inny.
Waldek 14l
2 lata temu
W artykule brakuje jeszcze informacji, że lepiej zmienić stary samochód na nowy. Bo nowe auta spalają mniej paliwa niż stare.