Jak w prezydenckich wyborach zagłosuje najbogatsza gmina w Polsce?
Gyby to od mieszkańców Kleszczowa, najbogatszej gminie w Polsce, zależało, to w kraju wciąż rządziłby PiS, ale partia Jarosława Kaczyńskiego ma w tym regionie poważnego konkurenta. Coraz większą popularnością cieszy się Konfederacja - informuje Onet.
Kleszczów od lat jest uważana za najbogatszą gminę w kraju. Zawdzięcza to odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów", należącej do Polskiej Grupy Energetycznej. Opłacane przez nią podatki trafiają do budżetu gminy.
Tak głoswował Kleszczów
Jak informuje Onet w kampanii wyborczej w Kleszczowie widoczne są głównie plakaty Sławomira Mentzena, co wskazuje na wzrost poparcia dla tej partii.
W Kleszczowie do tej pory dominowało PiS. Jednak ostatnie wybory pokazały spadek poparcia dla tej partii. W 2023 r. PiS zdobyło 41 proc. głosów, co jest znacznym spadkiem w porównaniu do 58 proc. w 2019 r. Konfederacja, z wynikiem 23 proc., stała się drugą siłą polityczną w gminie.
" A teraz konfederaci nabrali u nas rozpędu, bo niedaleko rządzi ten ich Marjan" - mówi w rozmowie z Onetem Marek Dziadkiewicz, emerytowany energetyk cieplny z Kleszczowa. Ma na myśli Patryka Marjana, pierwszego prezydenta miasta z Konfederacji.
"Polskie emiraty"
Kilka lat temu Kleszczów zostało okrzyknięte mianem "polskich emiratów" przez analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nazwali tak gminy, które pod względem dochodów na mieszkańca są odpowiednikiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Zwrócili uwagę, że "Polskie emiraty" są zamożne dlatego, że w ich bliskości są ulokowane duże kopalnie. Wówczas rywalizowały z gminami, które są kurortami turystycznymi i uzdrowiskami, takimi jak Rewal czy Karpacz.
Wybory prezydenckie. Ważne terminy
15 maja mija termin na składanie wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwia zagłosowanie w wyborach prezydenckich w dowolnie wybranej obwodowej komisji wyborczej. Do 15 maja można też złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Wyborca, który nie zamierza głosować w "swojej" komisji wyborczej w najbliższych wyborach prezydenckich, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania, które daje możliwość oddania głosu w dowolnej komisji obwodowej w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: jedno o prawie do głosowania w wyborach 18 maja i drugie o takim prawie w dniu ponownego głosowania, czyli tzw. II tury wyborów, która, jeśli będzie konieczna, odbędzie się 1 czerwca.
W najbliższych wyborach prezydenckich rywalizować ze sobą będzie 13 kandydatów zarejestrowanych przez PKW: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).