Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Justyna Nowaczek
Justyna Nowaczek
|
aktualizacja
Płatna współpraca z Instytutem Studiów Wschodnich

Jak walczyć ze zmianami klimatu?

Podziel się:

Na tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu nie mogło zabraknąć panelu poświęconego kryzysowi klimatycznemu. W dyskusji na temat strategii działania na najbliższe lata wzięła udział Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Małgorzata Golińska.

Jak walczyć ze zmianami klimatu?
Spotkanie odbyło się w strefie Forum Regionów. (ISW)

Panel zatytułowany "Strajki, ustawy, edukacja – jak skutecznie walczyć ze zmianami klimatu?" odbył się pierwszego dnia XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W jednej z sal konferencyjnych Hotelu Gołębiewski zebrali się eksperci ze świata nauki, polityki i prawa, by wspólnie zastanowić się nad najlepszą metodą walki z kryzysem.

W panelu wzięli udział: Stanisław Łoboziak (Centrum Nauki Kopernik), Izabella Woźnicka (WP Law), Mirosław Proppé (Fundacja WWF Polska), Łukasz Wiejaczka (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN) oraz Małgorzata Golińska (Ministerstwo Klimatu i Środowiska). Moderatorem rozmowy była Maria Pietrzak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Edukacja i współpraca

Paneliści podkreślali w swoich wypowiedziach przede wszystkim kluczową rolę edukacji klimatycznej młodych pokoleń oraz potrzebę szeroko zakrojonej współpracy pomiędzy podmiotami prywatnymi a państwowymi.

- Przyszłość następnych pokoleń zależy od młodych ludzi, którzy obecnie chodzą do szkoły. Musimy kłaść większy nacisk na naukę nowoczesnej biotechnologii, fizyki, matematyki i innych przedmiotów, które mogą pomóc w szukaniu innowacyjnych rozwiązań – powiedział Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik.

Wtórował mu profesor Łukasz Wiejaczka z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

- Im bardziej uwrażliwimy i uświadomimy obecnie młodych ludzi w temacie zmian klimatycznych, tym łatwiej będzie im sobie radzić z nową sytuacją za kilka dekad. Naukowcy nie są jeszcze pewni, jak dokładnie będzie wyglądała nowa rzeczywistość za kilkadziesiąt lat, ale odpowiednie przygotowanie pomoże się do niej dostosować – powiedział.

Podczas rozmowy oberwało się m.in. mediom.

- Ważną rolę w kwestii walki ze zmianami klimatu powinny pełnić media. Niestety, obecnie mówi się o tym problemie zbyt rzadko. Jeśli już pojawiają się jakieś informacje, to są one najczęściej bardzo szczątkowe i trudne do zrozumienia – stwierdził Wiejaczka.

Z kolei Mirosław Proppé z fundacji WWF Polska stwierdził m.in., że naukowcy, organziacje społeczne i rząd powinny ze sobą bliżej współpracować.

- Musimy zasiadać przy jednym stole, przekazywać wszystkie obserwacje i wspólnie zastanawiać się nad rozwiązaniami – podsumował.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Małgorzata Golińska, wyraźnie zaznaczała swoimi wypowiedziami, że resort jest świadomy postępującego kryzysu klimatycznego i stara się podejmować konkretne działania.

- Wiele rzeczy, które robimy dzieje się w ciszy. Na przykład w zeszłym roku mieliśmy program związany z przywracaniem właściwego stanu torfowisk na terenie lasów, ale nie tylko – wyznała Golińska.

Chociaż zmiany klimatu, które już zaszły są nieodwracalne, wciąż nie wiemy, co czeka nas w najbliższych dekadach. Sytuacja nie wygląda różowo, ale pojawiają się też małe powody do radości.

- Badania pokazują, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome postępujących zmian klimatycznych. Rośnie też liczba aktów prawnych, które mają wspomagać walkę z kryzysem. Może nie będzie aż tak źle, jak nam się wydaje – dodał na koniec profesor Wiejaczka.

Płatna współpraca z Instytutem Studiów Wschodnich

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.