Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Kazimierski
|

Jak wzrosły ceny za wynajem mieszkania w 2023? Porównanie z 2022

118
Podziel się:

Średnia cena wynajmu mieszkania w Polsce w styczniu 2022 r. wynosiła 2 242,50 zł. Natomiast w styczniu tego roku najemcy musieli wyłożyć średnio o ponad 28 proc. więcej. Najwięcej – o ponad 36 proc. – trzeba zapłacić za wynajem lokum w Krakowie, a najmniej w Warszawie. Dowiedz się, o ile wzrosły ceny za wynajem mieszkania w 2023 r.

Jak wzrosły ceny za wynajem mieszkania w 2023? Porównanie z 2022
Średnia cena wynajmu mieszkania w Polsce w styczniu 2022 r. wynosiła 2 242,50 zł (Getty Images, Pawel Wewiorski)

Z danych udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że w porównaniu do 2021 r. wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych była niższa o 49,1 proc. Spowodowane było to przede wszystkim wysokimi stopami procentowymi (trzymiesięczny WIBOR® przekroczył 7,6 proc.), ale także podwyższeniem tzw. bufora ostrożnościowego w marcu 2022 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Naszym głównym konkurentem jest samochód". Szef FlixBusa o tym, jak zachęcić Polaków do korzystania z transportu zbiorowego

Nie powinno zatem dziwić, że osoby, które nie mogły otrzymać kredytu hipotecznego, decydowały się na wynajem mieszkania. Jednak także ceny wynajmu nie stały w miejscu. Czym był spowodowany ich wzrost? Nie tylko zwiększoną konkurencją wśród najemców, ale także rosnącymi kosztami ogrzewania, wody, prądu, czy wywozu śmieci. Dla przykładu, w styczniu 2022 r. czynsz za pięćdziesięciometrowe mieszkanie będące w zasobach jednej z warszawskich spółdzielni mieszkaniowych wynosił 563,62 zł, a od stycznia 2023 r. wzrósł do 718,54 zł, a więc o niemal 27,5 proc.

O ile między styczniem 2022 r. a styczniem 2023 r. wzrosły ceny wynajmu mieszkań? Sprawdziliśmy to!

Średnia cena wynajmu mieszkania wzrosła o ponad 600 zł

W styczniu 2022 r. średnia cena wynajmu mieszkania w dziesięciu największych miastach wynosiła 2 242,50 zł. Styczeń tego roku przyniósł jej wzrost do 2 869,40 zł. Oznacza to, że ceny wynajmu mieszkań w Polsce w 2023 roku wzrosły o ponad 600 zł (czyli o 28,38 proc.). W którym mieście wzrosły najbardziej ceny wynajmu mieszkań?

Warszawa odnotowała wzrost o 22,1 proc. Nie była to jednak największa podwyżka w skali kraju. Cena wynajmu mieszkania w Poznaniu poszybowała o 29 proc. Gdzie jeszcze odnotowano znaczne wzrosty ceny wynajmu mieszkań? Wrocław zanotował podwyżkę rok do roku o 31 proc. Z kolei osoby, które wynajmują mieszkania w Krakowie, będą musiały wyjąć ze swoich portfeli kwotę większą aż o 36,1 proc. niż w ubiegłym roku.

Gdzie najtaniej wynająć mieszkanie? Możesz to sprawdzić na poniższej grafice.

Cena wynajmu a powierzchnia mieszkania

Na cenę wynajmu mieszkania ma wpływ jego powierzchnia. W styczniu 2023 r., za lokal mniejszy niż 40 mkw. wynajmujący życzą sobie o niemal 28 proc. więcej niż rok wcześniej. Im większy metraż mieszkania, tym więcej trzeba zapłacić za jego wynajęcie. O ile? Pokażemy to na przykładzie mieszkań od 40 do 60 mkw. z dziesięciu największych miast w Polsce.

Ceny wynajmu mieszkań o powierzchni 40-60 mkw. w największych miastach Polski w styczniu 2022 r. i w styczniu 2023 r.

Średni wzrost cen wynajmu mieszkań liczących od 40 do 60 mkw., a więc takich, które mogą liczyć 2-3 pokoje i w których mogą mieszkać dwie – trzy osoby, wyniósł 29,61 proc. W tym przypadku największe podwyżki dotknęły najemców z Warszawy i z Krakowa, a najmniejsze – wynajmujących mieszkania w Szczecinie i Bydgoszczy.

Dlaczego ceny mieszkań rosną?

Jednym z powodów, dla których za wynajęcie mieszkania trzeba płacić więcej, jest wzrost cen utrzymania nieruchomości (czynsz płacony administracji i opłaty za media), który był wynikiem wysokiej inflacji. O innych powodach tych podwyżek powiedziała nam Karolina Klimaszewska z portalu Otodom.pl.

Silny wzrost średnich cen najmu w największych miastach ma swoje źródło w dwóch głównych czynnikach. Pierwszym z nich jest obecna sytuacja geopolityczna Europy – od momentu wybuchu wojny w Ukrainie znacznie zwiększył się popyt na mieszkania na wynajem ze strony uchodźców szukających dachu nad głową. Liczba ofert mieszkań na wynajem w ostatnim tygodniu marca 2022 r. była o 60 proc. niższa niż w tygodniu poprzedzającym wybuch wojny. Z rynku najszybciej znikały mieszkania dostępne cenowo – czyli te mniejsze i tańsze, co powodowało silny wzrost średnich cen mieszkań pozostających w ofercie (mniej korzystnych cenowo i luksusowych). Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na wzrost cen na rynku najmu jest drastycznie zmniejszona zdolność kredytowa Polaków wraz ze stopą referencyjną kształtującą się na poziomie 6.75 proc. (+ 5 pp. doliczanych wg. rekomendacji KNF), co spowodowało, że wiele osób nie mogąc pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu pod zakup nieruchomości na własne potrzeby, było zmuszone zwrócić się w kierunku najmu.

Czy ceny najmu spadną? W tej chwili trudno cokolwiek przewidywać. Wiele zależy od poziomu inflacji i stóp procentowych. Światełkiem w tunelu jest obniżenie bufora ostrożnościowego (do 2,5 proc. dla kredytów o stałej stopie procentowej. Dla kredytów o stopie zmiennej ma on być adekwatnie wyższy) i prace nad wdrożeniem Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Na spadek cen najmu wpływ będzie miała przede wszystkim większa dostępność do kredytów hipotecznych, bo Polacy będą mieli możliwość rezygnacji z wynajmowanego mieszkania na rzecz kupna własnego.

Maciej Kazimierski, ekspert porównywarki finansowej Totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(118)
pozdrawiam,
miesiąc temu
Raz już wynająłem mieszkanie i nigdy więcej. Nie dość że nie mogłem się pasorzytów pozbyć to taka dewastację jaką mi zrobili to dziękuję. Mieszkanie sobie stoi puste i czeka na córkę jak pójdzie na studia.
Władek
miesiąc temu
Czy koniecznie trzeba wynajmować? W zakładzie w którym pracuję jest kobieta która codziennie dojeżdża 150 km w jedną stronę, a dojeżdżający po 100-120 km to norma.
cynik
miesiąc temu
A co z Ustawą o ochronie niepłacących, niszczących mieszkania, lokatorów? Ile mieszkań stoi pustych, bo właściciele boja się wynajmować? Przecież wystarczy matka z dzieckiem, jeśli nie będzie płacić, może sobie spokojnie mieszkać na koszt wynajmującego. Dopóki złodzieje nie będą natychmiastowo eksmitowane na bruk, nic się nie zmieni.
Proste
miesiąc temu
A za świadectwa energetyczne kto zapłaci? Oczywiście najemcy!
Froud
miesiąc temu
W państwie teoretyczny każda mafia czuje się jak ryba w wodzie , mało tego jest jeszcze wspomagana np. przez prezesa NBP.
...
Następna strona