Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|

W piątek urzędy mogą być zamknięte. Pracownicy odbierają dzień wolny za 1 maja

87
Podziel się:

Najbliższy piątek będzie nietypowy. Wszystko dlatego, że choć 30 kwietnia nie jest żadnym świętem, tego dnia część pracowników będzie odbierać dodatkowy dzień wolny za 1 maja. Dotyczy to w dużej mierze urzędów.

W piątek urzędy mogą być zamknięte. Pracownicy odbierają dzień wolny za 1 maja
1 maja przypada w sobotę, dlatego zgodnie z Kodeksem pracy należy się za niego dodatkowy dzień wolny. (money.pl, Rafał Parczewski)

W tym roku łatwo wydłużyć weekend majowy do czterech dni. Wszystko dzięki zapisom Kodeksu pracy. Skoro święto wolne od pracy, które przypada 1 maja, wypada w sobotę, to pracownikom należy się dodatkowy dzień wolnego.

O co chodzi? Przepis Kodeksu pracy brzmi: "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". W praktyce jeśli święto przypada w piątek, nie pracujemy, ale jeśli wypada w sobotę, która i tak w praktyce nie wlicza się w wymiar czasu pracy (pięć dni w tygodniu po 8 godzin), pracodawca musi odjąć nam 8 godzin pracy (jeden dzień) w innym terminie. Stąd dodatkowy dzień wolny.

Zobacz także: Babcia+. Rodzic zyska, dziadkowie stracą? Ekspert ocenia rządowy pomysł

Zazwyczaj pracodawcy odgórnie decydują, kiedy będzie można odebrać dodatkowy wolny dzień. Najczęściej wszyscy pracownicy otrzymują ten sam termin.

4-dniowa majówka

W tym roku pojawiła się możliwość przedłużenia majówki. Odbierając dzień wolny 30 kwietnia, można wydłużyć weekend majowy od piątku do poniedziałku. Niektórzy pracodawcy zdecydowali się się na ten krok.

Decyzja o wyznaczeniu 30 kwietnia dniem wolnym od pracy zapadła w niektórych urzędach gminnych. Warto zatem sprawdzić, czy tego dnia urząd, do którego planowaliśmy się wybrać, będzie otwarty. A jeśli nie, oznacza to, że trzeba się pospieszyć z załatwianiem spraw urzędowych, których termin wyznaczony jest do końca miesiąca.

Zarządzenie w sprawie wolnego piątku wydał m.in. burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski. Praca urzędu miasta będzie w tym miesiącu o jeden dzień krótsza. "Dzień 30 kwietnia 2021 roku został ustalony dniem wolnym od pracy w zamian za Międzynarodowe Święto Pracy przypadające w sobotę 1 maja 2021 roku" - czytamy na stronie miasta.

30 kwietnia będzie również dniem wolnym dla pracowników starostwa powiatowego w Radomsku. Natomiast osoby zatrudnione w urzędzie miasta dodatkowe wolne otrzymają 4 czerwca, w piątek. W ten sposób również uzyskają tzw. długi weekend. 3 czerwca wypada bowiem w tym roku Boże Ciało.

Trzeba pamiętać, że 30 kwietnia urzędy, które pozostaną otwarte, mogą mieć skrócone godziny pracy. Dlatego nie warto zostawiać spraw urzędowych na ostatnią chwilę.

Długi weekend 4 czerwca

Kontaktowaliśmy się z biurami prasowymi urzędów miejskich w Krakowie i Warszawie. Jak przekazała nam Monika Chylaszek, rzeczniczka prasowa prezydenta Krakowa, 30 kwietnia małopolski urząd będzie otwarty, natomiast pracownicy otrzymają wolne 4 czerwca. Podobne plany na stołeczny ratusz.

W obecnej sytuacji perspektywa długiego weekendu w czerwcu wydaje się być bardziej atrakcyjna niż długi weekend majowy. Wszystko z powodu obostrzeń, które uniemożliwiają Polakom skorzystanie z hotelów i gastronomii w czasie majówki. W czerwcu zaś sytuacja może być już inna. Wicepremier Jarosław Gowin nie wykluczył, że odmrażanie handlu i usług zacznie się po 4 maja. Rząd ogłosi plany w sprawie zdejmowania restrykcji w środę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(87)
Czujna
2 lata temu
Zauwazcie, ze w rozporzadzeniach pn.zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemi czyli par 22 dotyczacy urzedaskow juz nie ma zmian daty obibokowanie zdalnego urzednikow, tak, zeby obywatel sie nie odnalazl. Teraz zmienia sie tylko daty z powolaniem par. 22, ale rzadko kto zaglada do tego par sprzed 10 rozporzadzen wstecz. Tak wiec nikt nie zwraca uwagi, na to, ze urzedaski juz od 1,5 roku maja zdalne wakacje. I nie zanosi sie na zmiany. Co bardziej zabawne - ci na zdalnych wakacjach tez sie zarazaja.....bo za duzo chodza po sklepach i za duzo imprezuja na grilach w czasie zdalnych wakacji
1952 R.
2 lata temu
REDUKCJA ZATRUDNIENIA 0 70% W URZĘDACH WSZYSTKICH SZCZEBLI PROSI SIĘ.
taki wniosek
2 lata temu
pasożyty w tym kraju niedługo będą miały jeszcze 300 dni wolnych od pracy bo reszta to niedziele i święta , ale przecież pasożyty są w stanie wyżywić się same z podatków tych co to pracują i bez względu na dni wolne dla pasożytów . to dlatego coraz więcej podatków pasożyty lęgną się jak robactwo na wiosnę
Dingoo
2 lata temu
To można tak? Wziąć urlop w kwietniu pomimo tego ze dzien wolny przysluguje za maj
Ola
2 lata temu
Ciekawe jakby tak handel wziął wolne ?
...
Następna strona