Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Walków
|
aktualizacja

Jest praca dla kontrolerów ruchu lotniczego. Można zarobić nawet 45 tys. zł. PAŻP znów rekrutuje

153
Podziel się:

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej znów szuka kandydatów do pracy w charakterze kontrolerów ruchu lotniczego. Ten, kto pokona 99 innych kandydatów na jedno miejsce, przejdzie wymagające prawie dwuletnie szkolenie, może później liczyć na ciekawe zajęcie i wysokie zarobki. Jak wylicza PAŻP, w stolicy to nawet 45 tys. zł miesięcznie.

Jest praca dla kontrolerów ruchu lotniczego. Można zarobić nawet 45 tys. zł. PAŻP znów rekrutuje
Kontrolerzy ruchu lotniczego pracują nie tylko na wieżach przy lotniskach. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Ogłoszenie o naborze kandydatów na kurs kontrolera ruchu lotniczego pojawiło się w środę 26 stycznia na stronie internetowej Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - jedynej w kraju instytucji, która szkoli i zatrudnia cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego. To pierwsza rekrutacja przyszłych kontrolerów od czasu wybuchu pandemii, czyli od 2020 r.

Na jedno miejsce zgłasza się średnio 100 kandydatów. Oznacza to, że rekrutację przechodzi średnio około 30 osób spośród 3 tys. kandydatów. Ostatecznie szkolenie przechodzi i licencję uzyskuje średnio połowa z nich.

Nabór trwa do 9 marca 2022 r. Skierowany jest do tych, którzy docelowo chcieliby pracować w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Wymagania? Wykształcenie co najmniej średnie, doskonała znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, nienaganna dykcja. Podczas rekrutacji i późniejszego szkolenia sprawdzane będą pozostałe predyspozycje do pracy w tym zawodzie:

  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • logiczne myślenie,
  • podejmowanie samodzielnych decyzji,
  • umiejętność pracy w grupie.

W trakcie szkolenia czeka ich spora dawka wiedzy teoretycznej, szkolenie na symulatorze i obowiązkowe kilka miesięcy pracy pod okiem doświadczonego, zawodowego kontrolera ruchu lotniczego. PAŻP wylicza, że koszt wyszkolenia jednego kontrolera ruchu lotniczego to kwota od około 600 tys. zł do nawet 1 mln zł.

Zobacz także: Tak wygląda praca kontrolerki lotów

Praca dla kontrolera ruchu lotniczego. Ile można zarobić?

W czasie intensywnego kursu i szkolenia przyszli kontrolerzy będą otrzymywać minimalne wynagrodzenia na umowę o pracę.

Zarobki już pełnoprawnych kontrolerów, to z kolei kwoty od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie, w zależności od stażu i zajmowanego stanowiska operacyjnego - wylicza PAŻP w komunikacie.

Jak pisaliśmy w ub.r., według danych udostępnionych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej "w 2020 r. średnia pensja kontrolera ruchu lotniczego wyniosła 32 576 zł brutto". Obecnie w PAŻP wdrażany jest nowy regulamin wynagradzania, który wszedł w życie pod koniec 2021 r.

"Zgodnie z nowym regulaminem wynagradzania kontrolerzy ruchu lotniczego mogą zarobić nawet do 45 tys. zł z uwzględnieniem środków z funduszu premiowego" - wylicza Agencja w komunikacie sprzed kilku dni. Na lotniskach regionalnych i dla kontrolerów z niższym stażem będą to niższe kwoty.

Kontroler ruchu lotniczego dyżuruje przez 7,5 godz., z czego na stanowisku operacyjnym spędza 5,5 godz. Po każdych dwóch godzinach pracy, kontrolerom przysługuje obowiązkowa jedna godzina przerwy na odpoczynek. Takich dyżurów może mieć maksymalnie cztery jeden po drugim, potem czeka go 48 godz. przerwy.

Tysiące ofert pracy. Sprawdź i znajdź wymarzoną dla siebie pracę już dziś!
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(153)
alex
2 lata temu
tyle pinindzy kto to widziol za siedzenie przed komputerem i klikaniem przeciez takie duze powietrze to co oni tam niby robiom
Zbig
2 lata temu
Ciekawe jak oni wyliczyli że wyszkolenie 1 kontrolera to ok.1mln. Bzdura
ppppppppppppp...
2 lata temu
Przegląd l zrobić zarobków , I wszystkich lotnisk i ustawy w sejmie.
lllllllllllll...
2 lata temu
Czy wszystkim już na głowę pada nie powiedzieć dobitne kto ich buntuje .
lllllllllllll...
2 lata temu
I strajkują to chore coś jest system . Lub próbują usunąć rząd bez kompromisu to się nic nie da . Za mało w telewizji o tym strajku.
...
Następna strona