Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek,SAS
|

Czy odejść z pracy? 7 pytań, które mogą pomóc ci zdecydować

22
Podziel się:

Podejmowanie decyzji o odejściu z pracy może być bardzo stresujące. W pewnych okolicznościach taki krok jest jednak konieczny. Aby ocenić, czy nadszedł czas na zmiany, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań. Jeśli nie możesz odpowiedzieć na nie "tak", czas poszukać nowej pracy – twierdzi ekspert.

Czy odejść z pracy? 7 pytań, które mogą pomóc ci zdecydować
Jeśli masz wrażenie, że niczego się nie uczysz i nie podejmujesz nowych wyzwań, powinieneś poszukać pracy tam, gdzie będziesz mógł rozwijać swoje kompetencje i zdobywać awanse - radzi ekspert (Getty Images, Franziska & Tom Werner)

"Chcę więcej zarabiać" – dla wielu osób to zdanie może być jedyną i najważniejszą motywacją stojącą za decyzją o zmianie pracy. Nie zawsze jednak chodzi wyłącznie o pieniądze. Zdarza się przecież, że ludzie – mimo przyzwoitego wynagrodzenia – czują, że "to nie to". Praca, którą wykonują, nie daje im na przykład szczęścia albo nie sprawia, że się rozwijają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wzrost pensji o 700 zł. Ostrzega przed skutkami decyzji rządu

Jeśli masz wątpliwości dotyczące tego, czy odejść z pracy, zastanów się nad kilkoma sprawami. Listę pytań do rozważenia opracował dla amerykańskiego "Forbesa" doświadczony rekruter Jack Kelly. Uważa on, że jeśli nie możesz odpowiedzieć na nie "tak", to czas na zmiany. Poniżej krótkie omówienie każdej ze wskazanych kwestii.

1. Czy odczuwasz satysfakcję ze swojej pracy?

Jeśli jesteś niezadowolony ze swojej pracy, z pewnością wpływa to negatywnie na twoje zaangażowanie i motywację. Takie podejście prowadzi do spadku produktywności – pisze "Forbes".

2. Czy w twojej firmie możesz się rozwijać?

Jeśli masz wrażenie, że niczego się nie uczysz i nie podejmujesz nowych wyzwań, powinieneś poszukać pracy tam, gdzie będziesz mógł rozwijać swoje kompetencje i zdobywać awanse. "Twoje umiejętności zanikają, jeśli nie są w pełni wykorzystywane" – czytamy.

3. Czy zachowujesz równowagę między życiem zawodowym a prywatnym?

Zaniedbywanie harmonii między życiem osobistym a obowiązkami w pracy może prowadzić do wypalenia zawodowego. Może też wpłynąć negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne.

4. Czy swoje miejsce pracy możesz nazwać przyjaznym?

Jeśli odczuwasz podwyższony poziom stresu, skarżysz się na nieefektywną komunikację oraz brak wzajemnego szacunku i wsparcia współpracowników i przełożonych, najprawdopodobniej pracujesz w toksycznym środowisku. Praca w takiej atmosferze może mieć poważne konsekwencje i wpływać negatywnie na twoje zdrowie psychiczne.

5. Czy czujesz się doceniany?

"Jeśli czujesz, że w obecnej pracy twoje zaangażowanie nie jest dostrzegane, być może powinieneś odejść i znaleźć miejsce, w którym będziesz doceniany" – podpowiada Jack Kelly w swoim artykule dla "Forbesa".

6. Czy identyfikujesz się z misją firmy, dla której pracujesz?

Jeśli wyznawane w firmie wartości nie do końca ci odpowiadają, rozwiązaniem może okazać się znalezienie pracy w miejscu, które działa zgodnie z twoimi przekonaniami. Ekspert radzi jednak, zanim ostatecznie zdecydujesz się na zmianę, że warto spróbować poprawić swoją więź z obecnym miejscem pracy. Możesz na przykład nawiązać kontakt z podobnie myślącymi współpracownikami albo zaangażować się w nowe projekty.

7. Czy ufasz swoim przełożonym?

Jeśli masz wątpliwości co do swojego szefa, zastanów się, czy przejście do innej pracy przyniesie ci większy komfort. Przed podjęciem decyzji spróbuj przedstawić swoje zastrzeżenia w rozmowie z przełożonymi, działem kadr lub innymi zaufanymi osobami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rozwój osobisty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
Anita
2 miesiące temu
Co za ulga, bo okazuję się, że bardzo spełniam się zawodowo jako Technik optyk, a pracuję już kilka dobrych lat, bo od ukończenia Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Polecam, jeśli ktoś szuka dobrego zawodu.
Kasia
2 miesiące temu
N wszystko odpowiedź nie
Bolo
2 miesiące temu
Ja mam inny problem... pracuję fizycznie, niespecjalnie ciężko, praca "bez kontroli", zarabiam 6tysięcy ale nie nawidzę swojej pracy ! Problem w tym że nigdzie nie zarobię więcej a jedyną moją motywacją są zarobki.... co mam zeobić...???!!!
Lena
2 miesiące temu
Nie mam własnego życia, zostałam oszukana. Nie liczą się z faktem,że zatrudnili osobę z orzeczoną niepełnosprawnością,w stopniu umiarkowanym. Jestem szantażem i groźbami, zmuszona,do pracy po 10h dziennie i w każdą sobotę. A praca jest ciężka,fizyczna, na stolarni,gdzie zbijamy szkielety do kanap i tapczanów. Umowa na najniższą krajową,co oznacza,że po 40 - latach pracy dostanę może 1000zł emerytury.
NiePISz
2 miesiące temu
Siedem razy NIE. Kuratorium Oświaty. Starszy wizytator.
...
Następna strona