Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|

4 najrzadsze typy pracowników. "Przewyższają wszystkich innych"

34
Podziel się:

Niektórzy ludzie obdarzeni są wyjątkowymi predyspozycjami, które mogą znacząco wpłynąć na balans i dynamikę relacji w firmie. Ekspertka z 40-letnim doświadczeniem w zakresie rozwoju kariery i budowania marki wskazuje najrzadsze typy pracowników. Posiadanie w zespole któregoś z nich może przybliżyć firmę do sukcesu.

4 najrzadsze typy pracowników. "Przewyższają wszystkich innych"
Charakter indywidualisty może okazać się trudny do zniesienia. Często jednak zyskuje on poklask wśród grupy pracowników, którzy chcieliby być tacy, jak on. Na zdjęciu: Patrick J. Adams jako Michael Ross oraz Gabriel Macht jako Harvey Specter w serialu "Suits", który przedstawiał perypetie pracowników wziętej kancelarii adwokackiej. Obie postaci obdarzone są nieszablonowymi osobowościami (Getty Images, USA Network)

O tym, czy dana firma odniesie sukces, czy porażkę, decydują osoby w niej zatrudnione. Każda z nich ma jednak inny charakter, dlatego istotny jest dobór pracowników wzajemnie się napędzających.

Niektóre typy osobowości trafiają się niezwykle rzadko. Z perspektywy pracodawcy pracownicy nimi obdarzeni są szczególnie pożądani. Dlatego też, jeżeli szef zapewni im sprzyjające warunki pracy, to może znacząco zwiększyć szanse swojego przedsiębiorstwa na końcowy sukces. Zapewnia o tym Catherine Kaputa, ekspertka w zakresie rozwoju kariery i budowania marki, w swoim artykule opublikowanym na stronie internetowej CNBC.

Opierając się na swoim 40-letnim doświadczeniu, przedstawiam najrzadsze typy pracowników, którzy po prostu przewyższają wszystkich innych - napisała.

Specjalistka wskazała osiem najrzadziej spotykanych typów pracowników. Wybraliśmy cztery z nich.

1. Innowator

Kiedy wszyscy załamują ręce nad danym problemem, innowator zakasuje rękawy. Kryzys lub jakieś gruntowne zmiany to dla niego najlepszy czas w pracy. To właśnie wtedy może on pokazać pełnię kreatywności, która w nim drzemie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile zarabiają polskie przedsiębiorczynie? "Co siódma ma przychody na poziomie 20 tys. zł i wyżej"

Im bardziej skomplikowany problem, z którym mierzy się firma, tym większą wzbudza ekscytację u innowatora. Chociaż często zdarza mu się zmieniać zdanie, to zazwyczaj ma to związek nie tyle z niepewnością, ile z ciągłym poszukiwaniem jak najlepszego rozwiązania.

W trakcie spotkań pracowników z zarządem często słyszy się, że trzeba myśleć nieszablonowo, poza schematami. Innowator naprawdę to robi, bo ma to we krwi. Poznać go można po tym, że jako pierwszy spyta: "a może spróbowalibyśmy zrobić to w inny sposób?".

2. Indywidualista

Indywidualistę też cechuje nieszablonowość, choć inaczej rozumiana. Pracownicy z takim typem osobowości są na tyle pewni siebie, że nie podążają wytyczonymi ścieżkami i są zawsze na kontrze do tradycyjnych schematów i sposobów zarządzania.

Tym samym indywidualista zadowala się pozycją outsidera, a jednocześnie jest samowystarczalny. Kombinacja tych dwóch czynników zapewnia mu niezależność i pozwala wymyślać rozwiązania wręcz sprzeczne z ogólnie przyjętą przez zarząd linią firmy. Nie zamyka się on w dogmatach narzuconych z góry, co może się okazać kluczowe w czasie kryzysu.

Charakter indywidualisty może okazać się trudny do zniesienia. Jego pewność siebie sprawia, że otoczenie odbiera go jako agresywnego, egocentrycznego i niezgodnego czy wręcz swarliwego. Jednocześnie jest jednak przy tym ekstrawertyczny, żywiołowy i spontaniczny. Co istotne, pozycjonowanie się przez niego na uboczu sprawia, że często zyskuje poklask wśród grupy pracowników, którzy chcieliby być tacy, jak on.

3. Inżynier

Każdy, kto poznał osobę z tytułem inżyniera, wie, że zdarza im się np. rozmontować przedmioty, by sprawdzić, jak są zbudowane, i czy można je usprawnić. Tym samym cechuje się pracownik o typie osobowości inżyniera, z tą różnicą, że jemu zdarza się manipulować nie tylko przedmiotami, ale także pomysłami lub procesami.

Catherine Kaputa podkreśla, że żaden inny pracownik nie jest tak metodyczny i zorientowany na proces jak właśnie inżynier. Problemy rozwiązuje systemowo, wykonując krok po kroku zaplanowane wcześniej procedury.

Inżynier jest typem introwertyka i samotnika. Raczej będzie unikać imprez pracowniczych, co nie oznacza, że nie jest w stanie zbudować trwałej relacji z resztą zespołu. Współpracownicy widzą w nim osobę skrupulatną, skupiającą się na szczegółach, lecz zarazem kreatywną.

4. Marketer

Marketer jest wprost urodzonym sprzedawcą. Doskonale rozumie klientów i potrafi dotrzeć do nich z własnym przekazem. To dzięki temu, że umie się postawić na ich miejscu, więc rozumie, czego oni naprawdę potrzebują.

Klient ma z kolei zaufanie, że człowiek z takim typem osobowości ma zawsze na uwadze ich interes. Marketerzy zresztą dążą do jak najlepszego poznania swoich odbiorców, by potem móc im zaoferować najkorzystniejsze dla obu stron rozwiązanie.

Pracownik z takim typem osobowości obdarzony jest ogromnymi pokładami empatii. Jest bardzo dobrym słuchaczem, w opowieściach wyłapuje szczegóły, a zarazem jest troskliwy w relacjach z klientami.

Kim jest Catherine Kaputa?

Catherine Kaputa jest ekspertką w zakresie kariery i budowania marki. Założyła firmę SelfBrand i napisała książkę "The New Brand You: How to Wow in the New World of Work". Prowadziła prezentacje i warsztaty w największych firmach, takich jak: Google, MicrosoftPepsiCo.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Republikanin
2 tyg. temu
Dupeczki z HR nie mieszczą się w żadnym typie, efektywność żadna, brak wartości dodanej dla firmy, robią dużo hałasu o nic, cały czas podkreślają swoją przydatność firmie, indolencja i zapełnianie segregatorów to ich znak firmowy.
Republikanin
2 tyg. temu
A tak wygląda polski top management. Umie czytać, umie pisać, robi tabelki w Excelu i ma 30 lat, tyle ogarnia. Zna angielski biegle ale nie branżowy.
Stary robol z...
2 tyg. temu
Innowator, indywidualista,inżynier i marketer. Czyli po polsku, pierwszy to typ który nic nie umie ale potrafi zrobić wszystko, złota rączka, tendrugi to cudak w dziwnym stroju, pijący yerbe, trzeci to gość który z miotły potrafi zrobić rower i czwarty, najlepszy, gość który nic nie wie, nic nie umie ale ma gadane. Uwielbiam te artykuły i to dorabianie na siłę ideologii do polskiej giełdy pracy. Wszędzie poza dużymi miastami takie bzdury nie mają żadnego odniesienia do rzeczywistości. Kto tak patrzy na pracownika? Chyba tylko jakąś wyfiolkowana picza od hr w jakimś korpo.
rollnick
2 tyg. temu
5. Kultywator. Rzuca we wszystkich...
Emeryt
2 tyg. temu
Nie w Polsce takie numery u nas takie osoby uważa się za źródło problemu, dla szukającego korzystniejszych, łatwiejszych rozwiązań w pracy mówi się, jak się nie podoba to wypad.
...
Następna strona