Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek,SAS
|
aktualizacja

Pięć nawyków najbardziej kreatywnych liderów świata

ARTYKUŁ POWSTAŁ W RAMACH CYKLU:
Akademia Biznesu
14
Podziel się:

Trudno wyobrazić sobie innowacyjność bez kreatywności - uważa pisarz Carmine Gallo, autor m.in. wydanej niedawno książki "The Bezos Blueprint". To właśnie kreatywność jest siłą stojącą za przełomowymi ideami. Aby w pełni wykorzystywać jej potencjał, warto pielęgnować proste nawyki - podobnie jak robią to najbardziej znani liderzy na świecie.

Pięć nawyków najbardziej kreatywnych liderów świata
Zdaniem biografa Waltera Isaacsona Jeff Bezos należy do tej samej kategorii ludzi, co geniusze tacy jak Einstein, da Vinci czy Jobs (Getty Images, 2022 Cooper Neill)

Wielokrotnie nagradzany biograf Walter Isaacson mówi, że często jest pytany o to, kogo z dzisiejszych liderów sklasyfikowałby w tej samej kategorii, co geniuszy takich jak Leonardo da Vinci, Albert Einstein i Steve Jobs - pisze w amerykańskim "Forbesie" Carmine Gallo. Odpowiedzią Isaacsona jest zawsze Jeff Bezos, założyciel Amazona, a kluczową cechą, jaka ma tutaj znaczenie - kreatywność.

Liczy się bycie kreatywnym i pomysłowym. Właśnie to sprawia, że ktoś staje się prawdziwym innowatorem - twierdzi Isaacson.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Organizacje i instytucje Unii Europejskiej - Statistica

Co więc robić, by zwiększać swoją kreatywność? Według Carmine Gallo warto pielęgnować pewne nawyki, które można przypisać też najbardziej pomysłowym liderom na świecie. To sprawy, których często nie doceniamy, a nawet bagatelizujemy ich znaczenie.

1. Wysypiaj się

Niektórzy przedsiębiorcy popisują się tym, jak mało śpią, sugerując, że ludzie, którzy potrzebują więcej snu, są leniwi lub nie mają w sobie wystarczająco dużo zapału – pisze Gallo.

Lata badań dowodzą jednak, że nie da się na dłuższą metę funkcjonować, odmawiając sobie snu. W przypadku większości dorosłych ludzi potrzeba siedmiu, a nawet ośmiu godzin snu. Wysypianie się sprawia, że nasz umysł jest po prostu bystrzejszy. Wtedy łatwiej podejmujemy też decyzje. Jeff Bezos znany jest z tego, że stara się spać nawet osiem godzin na dobę.

2. Bądź aktywny

Nasi przodkowie dużo chodzili, niektórzy nawet do dwudziestu kilometrów dziennie. Oznacza to, że uczymy się i myślimy lepiej, gdy jesteśmy w ruchu - czytamy. Warto więc od czasu do czasu odejść od biurka.

Burza mózgów u Steve'a Jobsa odbywała się w formie spacerów, podczas których rodziło się wiele świetnych pomysłów - przypomina autor.

3. Pozwól, by twoje pasje wybrały ciebie

Gdy Jeff Bezos miał pięć lat, oglądał w telewizji, jak Neil Armstrong stawia stopę na Księżycu. To zapoczątkowało u niego pasję do badania kosmosu - pisze w "Forbesie" Carmine Gallo. Wspominając to wydarzenie, założyciel Amazona stwierdził, że to nie my wybieramy nasze pasje, a raczej one nas.

Według Bezosa trzeba być szczególnie czujnym na możliwości, kiedy twoja pasja i talenty krzyżują się. Założyciel Amazona artykułuje więc zupełnie inne podejście niż standardowa rada, by "znaleźć swoją pasję" - czytamy.

4. Bądź uczniem, a nie wszystkowiedzącym

Nawykiem, który Bezos dzieli z wieloma światowej klasy liderami, od miliardera Warrena Buffetta po dyrektora generalnego Microsoftu Satyę Nadellę, jest czytanie.

Nadella twierdzi, że istnieją dwa rodzaje ludzi: ci, którzy wszystko wiedzą oraz ci, którzy się uczą. Według milionera dobrzy liderzy starają się doskonalić przez całe życie.

W momencie, gdy przestajesz się uczyć, przestajesz się rozwijać – pisze Carmine Gallo.

5. Myśl bez ograniczeń

Ludzie sukcesu są marzycielami. Gallo przypomina, że według Bezosa świat chce, aby każdy z nas był po prostu zwyczajny, ale my nie powinniśmy na to pozwolić.

- Możesz nie mieć wystarczających kontaktów, pieniędzy czy doświadczenia, aby osiągnąć swoje cele dzisiaj. Znacznie się do nich jednak przybliżasz, gdy każdego dnia podejmujesz w ich kierunku choćby najmniejsze kroki. Jedyne ograniczenia, które staną ci na drodze, to te, które sam sobie narzucisz - przekonuje pisarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rozwój osobisty
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Przepis
2 miesiące temu
Kłam, wyzyskuj, manipuluj, udawaj dobrego i miłego, nie płać podatków.
kp_
3 miesiące temu
po 1-sze: w każdej sferze życia, otaczaj sie ludźmi mądrzejszymi, bardziej kreatywnymi i przedsiebiorczymi od siebie. ty rób za wizjonera wytyczającego ambitny cel. kp
znafca
3 miesiące temu
8 000 000 000... tyle jest ludzi na świecie...połowa się modli do swojego Baga, żeby pogrążył pozostałych, a jego samego wywyższył... z tego połowa zna i stosuje wszystkie zasady zasad, z tego połowa wypruwa sobie żyły dla sukcesu, z tego połowa zabija , kłamie i idzie po trupach do przodu... w której grupie jesteś TY? na jaki sukces liczysz?...
maruda
3 miesiące temu
Po pierwsze kłam, po drugie kłam dalej, po trzecie kłam jeszcze bardziej, po czwarte kłam i manipuluj, po piąte w końcu to kłamstwo stanie się prawdą. Ot i całe pięć tajemnic, a do tego nie potrzeba tych zaszczytów dla "swoich".
Tomek
3 miesiące temu
6) Znajdź bogatą rodzinę, która zechciałaby Cię adoptować.