Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek,SAS
|

Jak osiągnąć nadzwyczajny sukces? 10 porad multimilionera z Doliny Krzemowej

10
Podziel się:

Sam Altman jest przedsiębiorcą, który zaczął budować swoją spektakularną karierę, mając niespełna 19 lat. Dziś jest multimilionerem i chętnie dzieli wskazówkami na temat tego, jak odnieść sukces. Wybraliśmy 10 z 13 porad, które Altman opublikował na swoim blogu w słynnym wpisie pt. "How To Be Successful".

Jak osiągnąć nadzwyczajny sukces? 10 porad multimilionera z Doliny Krzemowej
Sam Altman, przedsiębiorca i milioner, który samodzielnie doszedł do fortuny, radzi, jak osiągnąć wielki sukces (Getty Images, David Paul Morris)

W 2012 roku, w wieku 27 lat, Sam Altman sprzedał założony przez siebie Loopt za kwotę 43,4 mln dol. Obecnie jest dyrektorem generalnym OpenAI, firmy, która stoi za słynnym chatbotem GPT3. Wcześniej multimilioner był prezesem Y Combinator, przedsiębiorstwa wspierającego rozwijające się start-upy.

Swoje obserwacje i doświadczenia Altman zawarł we wpisie "How To Be Successful", który uważa za "jedną z najważniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek napisał". Choć Altman mówi, że sukces najłatwiej jest budować na istniejącym już fundamencie, w swoim wpisie zawarł porady o uniwersalnym charakterze, "odnoszące się do każdego".

Oto 10 z 13 wskazówek, których udziela Altman. Według milionera to przepis na to, jak stać się człowiekiem sukcesu.

1. Szukaj niestandardowych sposobów na rozwój

"Jestem skłonny poświęcić dużo czasu, poszukując ambitnego projektu, którym chciałbym się zająć" – pisze Altman. Biznesmen podkreśla, że warto wyznaczać sobie cele, które w znaczący sposób ukierunkują naszą karierę, odpuszczając czasem mniej rozwojowe zadania.

2. Miej niezachwianą wiarę w siebie, ale bądź otwarty na krytykę

Multimilioner opisuje swoją wizytę w SpaceX, podczas której Elon Musk opowiedział mu o swoich planach dotyczących budowy rakiet kosmicznych i wysyłaniu ich na Marsa. Altman wspomina "widok absolutnej pewności siebie" na twarzy Muska.

Pewność siebie ludzi sukcesu jest tak duża, że wręcz nie dopuszczają do siebie możliwości niepowodzenia. Wierzą w siebie "niemal do granic oderwania od rzeczywistości" – czytamy.

Niezwykle ważny jest też jednak feedback. "Wiara w siebie musi być zrównoważona samoświadomością. Kiedyś nie znosiłem wszelkiego rodzaju krytyki i aktywnie jej unikałem. Teraz staram się jej zawsze słuchać, zakładając, że jest prawdziwa. Następnie decyduję, czy chcę podjąć jakieś kroki, czy też nie" – radzi Altman.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy trudne momenty życiowe mogą być motorem napędowym kariery?

3. Naucz się myśleć samodzielnie

Według Altmana najbardziej rozwijające jest dla nas radzenie sobie z problemami, których początkowo nie potrafimy rozwiązać. Doskonali to bowiem umiejętność samodzielnego myślenia. "Wytrwałość kształtuje się dzięki zrozumieniu, że po upadku jesteś w stanie się podnieść" – czytamy.

4. Naucz się, jak dobrze "sprzedawać"

Niezachwiana wiara w siebie to nie wszystko – przekonuje Altman. Trzeba jeszcze umieć przekonać innych do tego, w co się wierzy. Według niego kariery wszystkich wielkich ludzi łączy to, że w pewnym momencie musieli zmienić się w sprzedawców i przekonać do czegoś klientów, potencjalnych pracowników, prasę czy inwestorów. Kluczem do opanowania tej umiejętności jest praca nad swoją komunikatywnością, jasnym wyrażaniem myśli i szczera wiara w to, co sprzedajemy.

5. Skupiaj swoją uwagę we właściwy sposób

Kluczem nie jest to, by pracować przez wiele godzin. Najważniejsza jest właściwa priorytetyzacja zadań – mówi Altman. "Kiedy zorientujesz się, co robić, bądź niepohamowany w dążeniu do szybkiego zrealizowania swojej małej garstki priorytetów" - czytamy.

6. Pracuj ciężko, ale mądrze

Według Altmana znalezienie się wśród małego procenta ludzi odnoszących największe sukcesy wymaga nie tylko bardzo ciężkiej pracy, ale i też niezwykłego sprytu. By pracować na najwyższych obrotach przez dłuższy czas, trzeba jednak znaleźć sposoby na uniknięcie wypalenia zawodowego.

Strategią, która prawie zawsze się sprawdza, jest znalezienie pracy, którą lubisz wykonywać z ludźmi, z którymi chętnie spędzasz czas - pisze biznesmen.

7. Bądź wytrwały

"Tajemnicą sukcesu jest to, że zaskakująco często możesz kształtować świat tak, jak tego chcesz. Większość ludzi nawet nie próbuje, po prostu akceptując rzeczywistość" – czytamy.

8. Zbuduj mocną sieć znajomości

"Wielkość siatki społecznościowej naprawdę utalentowanych ludzi, których znasz, często wyznacza granice tego, co możesz osiągnąć" – twierdzi inwestor. Jak zbudować taką sieć? Według Altmana trzeba korzystać z każdej nadarzającej się okazji, kiedy możemy pomóc w czymś tak wielu ludziom, jak to możliwe. "Bądź szczodry, dzieląc się z ludźmi dobrem, które cię spotkało; to ci się zwróci dziesięciokrotnie".

9. Szukaj wewnętrznej motywacji

"Ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy, jeśli chodzi o ludzi, których znam, kierują się głównie tym, co wynika z ich wewnętrznej motywacji. Robią to, co robią, aby zaimponować samym sobie i dlatego, że czują się zobowiązani, by sprawić, aby dzięki nim zmieniło się coś na świecie" - pisze przedsiębiorca.

10. To nie pensja uczyni cię bogatym, tylko majątek, który posiadasz

"Zamiast tylko sprzedawać swój czas, musisz posiadać kapitał" – radzi Altman.

Warto dążyć do tego, by stać się właścicielem nieruchomości, części biznesu, własności intelektualnej lub zasobów naturalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rozwój osobisty
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Gustlik
rok temu
Bajki dla grzecznych dzieci. 1. Musisz być cwaniakiem kutym na 4 kopyta. 2. Musisz być inteligentny i patrzeć na każdy problem w szerokim horyzoncie. 3. Musisz nie mieć skrupułów wobec innych, patrzeć tylko na efekt końcowy a nie na sposób dojścia do niego. 4. Musisz umieć znaleźć niezaspokojone potrzeby na rynku i ich rozwiązanie stosując nieszablonowe pomysły. 5. Musisz mieć dar bystrości umysłu i przenikliwości aby łączyć istniejące rozwiązania i uzyskać rozwiązanie własnego problemu. 6. Musisz mieć "gadane" i być dobrym psychologiem aby rozgrywać ludzi i tak przedstawiać problemy i ich rozwiązania jakoby to oni je wymyślili i mieli z tego korzyści. 7. I jeszcze wiele innych "musisz"...
Daniel O.
rok temu
Ja tam wole swój Orlen. Dzięki niemu trochę nieruchomości kupiłem, a tak naprawdę prace niezbyt wymagająca.
Albin
rok temu
Myślałem, że to Rysiek Petru. Znany ekonomista...
Alkibiades
rok temu
Brakuje w tym wszystkim u młodego człowieka myślenia Sokratesa. Są luki w wychowaniu i kształceniu. To grozi tym, że nasz milioner podzieli się fortuną z psychoanalitykiem a skończy jak wielu ludzi sukcesów nafaszerowany lekami z narkotykami lub odwrotnie . Biedny, durny i do domu daleko.
Baba
rok temu
Myślałam, że to coś o Orlenie i wielkich sukcesach. A tu jakieś rady dla naiwniaków. To nie lepiej się do partii zapisać i zostać aktywista. Cała rodzina ustawiona na lata.