Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NBU
|

Kary za fajerwerki w Zakopanem. Są tam zakazane

16
Podziel się:

Coraz więcej miast rezygnuje z miejskich imprez sylwestrowych i pokazów fajerwerków. W Zakopanem zakazane jest strzelanie fajerwerkami oraz petardami, za co grozi grzywna. Specjalny apel w tej sprawie wystosował Tatrzański Park Narodowy.

Kary za fajerwerki w Zakopanem. Są tam zakazane
Fajerwerki w Zakopanem są zakazane (East News, PRZEMEK SWIDERSKI)

Mowa o uchwale Rady Miasta Zakopane z 23 grudnia 2019 roku - naruszenie jej będzie wiązało się z grzywną wymierzoną w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program wart setki miliardów. Co opozycja obiecała Polakom?
Pamiętajmy, że sztuczne ognie mogą stanowić zagrożenie dla osób, które je odpalają, bądź znajdują się w pobliżu. Huk petard szkodzi zwierzętom, zarówno dzikim, jak i domowym. Przypominamy, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Zakopane podjętą w 2019 roku, obowiązuje całoroczny zakaz używania petard, fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych na terenie Miasta Zakopane w miejscach dostępnych publicznie. W trosce o bezpieczeństwo naszych bliskich, a także czworonożnych przyjaciół, powstrzymajmy się od strzelania - informują władze Zakopanego.

Zakaz obejmuje miejsca publicznie dostępne, takie jak ulice, skwery, place, nieruchomości miejskie. Nie dotyczy jednak ogrodzonych prywatnych posesji.

Tatrzański Park Narodowy dołączył się do apelu

"Już od jedenastu lat apelujemy do turystów i mieszkańców Podhala, abyście nie używali petard i fajerwerków podczas sylwestra" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Park ogłosił również coroczną akcję pod hasłem "Nie strzelaj w sylwestra", która ma na celu ochronę zwierząt, zarówno dzikich, jak i bezdomnych, gospodarskich i domowych, które są narażone na ogromny stres w wyniku huku i strzałów.

W jej ramach znani polscy ilustratorzy są zapraszani do tworzenia grafik, które w obrazowy sposób przekazują wiadomość o tragedii, która spotyka zwierzęta w sylwestrową noc.

Tegoroczną ilustrację przygotowała Nika Jaworowska. Na plakacie widzimy przerażonego hukiem petard cietrzewia - przedstawiciela niewielkiej i zagrożonej wymarciem populacji w Tatrach.

Huk petard wywołuje u zwierząt olbrzymie przerażenie, a nawet ataki paniki, które mogą okazać się groźne dla ich zdrowia i życia. Zdarzało się, że spłoszone zwierzęta, np. kozice, w trakcie ucieczki ulegały śmiertelnym wypadkom - wyjaśnia dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski.

Dyrektor przypomniał również, że huk może nawet wybudzić niedźwiedzie ze snu zimowego - obudzone zwierzę, może już nie powrócić do miejsca zimowego gawrowania. Po Sylwestrze w 2019 roku wybudzony młody niedźwiedź opuścił swoją gawrę w Dolinie Kościeliskiej i niestety nie przeżył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
John
4 miesiące temu
Karać to surowo bo jest od górne przyzwolenie
baca
4 miesiące temu
Ale rąbanka na pograniczu parku przez pół nocy dała mozliwość aby tatrzańskie misie potańczyły w rytm utworów zenka i maryli !!!! co za hipokryzja
R2D2
4 miesiące temu
Dziwi mnie troska TPN o przyrodę. Jakoś nikomu nie przeszkadza wjeżdżać pod Moko starymi dieslami, palić papierosy na szlakach czy wprowadzać psy gdzie tylko się da, a wolno jedynie w Chochołowskiej. Straż Parku sobie jeździ i odwraca głowę bo tak jest wygodniej.
jan
4 miesiące temu
Ogólnie powinni zrobić też zakaz palenia wyrobów tytoniowych, zakaz spożywania alkoholu, zakaz sprzedaży bo to szkodzi
Zeref
4 miesiące temu
Ich uchwała jest de facto nieważna bo jest aktem prawa miejscowego i niższej rangi niż ustawa, która zezwala na używanie fajerwerków