Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jak działa KRUS?

2
Podziel się:

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to zakład ubezpieczeniowy, w którym mogą być ubezpieczeni wyłącznie rolnicy. Podpowiadamy, jak w praktyce działa KRUS.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jak działa KRUS?
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jak działa KRUS?
bEKtbzSd

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w praktyce

KRUS służy obsłudze ubezpieczonych rolników i świadczeniobiorców Kasy (emerytów i rencistów). To właśnie ten organ zajmuje się ubezpieczeniem społecznym rolników i opłacania składek na to ubezpieczenie.

Emerytury w ramach KRUS-u wynoszą 30 proc. emerytury podstawowej, która obowiązywała w ostatnim miesiącu poprzedniego kwartału.

bEKtbzSf

Kto może korzystać z KRUS-u?

  • osoba pełnoletnia
  • zamieszkująca i prowadząca na terytorium Polski działalność rolniczą w pozostającym we własnym posiadaniu gospodarstwie rolnym,
  • prowadząca działalność osobiście i na własny rachunek

KRUS pełni też funkcję prewencyjną, działając w celu zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej i chorobom zawodowym.

bEKtbzSl

Ubezpieczenie w ramach KRUS-u U obejmuje rolników, ich małżonków, ale także pracujących z nimi domowników, którzy posiadają obywatelstwo polski. Osoby te muszą także przebywać na terenie kraju na podstawie wizy lub zezwolenia.

Przypomnijmy też, że składki w ramach KRUS opłacane są kwartalnie w ostatni dzień pierwszego miesiąca danego kwartału, a więc:

  • 31 stycznia,
  • 30 kwietnia,
  • 31 lipca,
  • 31 października.

Ubezpieczyciel przypomina także, że każdy rolnik ma obowiązek samemu śledzić zmiany składek. W razie uregulowania złej kwoty, podatnik może liczyć się z surową karą.

Zobacz także: Rząd chce zmian w KRUS. "Wyciska rolników jak cytrynę"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKtbzSG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Hmhm
6 miesięcy temu
W KRUS powinni być prawdziwi rolnicy. Po co ubezpieczane są przymusowo osoby tylko dlatego, że są posiadaczami ziemi, której nie uprawiają. Jak można wyżyć z upraw na 1 czy 2 ha, żeby utrzymać rodzinę, domowników i "gospodarstwo"? Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają już czasu na zajmowanie się gospodarstwem. Korzystają jedynie z dopłat, dotacji i innej państwowej pomocy, czyli z podatków tzw. "zusowców". Rolnictwo jest na utrzymaniu Państwa, czyli podatników jaka to sprawiedliwość?
kibic
7 miesięcy temu
KRUS - sposób na niepłacenie ZUSU, widzę cwaniaków kupili 2 hektary ziemi raz na rok zlecą koszenie, a sam prowadzi np. zakład fryzjerski i ma w 4literach zus bo płaci KRUS a co roku inna fura pod domem