Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Prajsnar
|
aktualizacja

Kim właściwie są polscy najemcy?

34
Podziel się:

Około 4 proc. Polaków mieszka w lokalach i domach wynajmowanych na wolnym rynku. Postanowiliśmy sprawdzić, kim dokładnie są takie osoby. Wbrew pozorom lokum wynajmuje nie tylko wielu singli.

Kim właściwie są polscy najemcy?
Około co dwudziesty mieszkaniec naszego kraju zasiedla lokum wynajmowane od prywatnego właściciela lub specjalnej firmy. (WP, Mateusz Madejski, Mateusz Madejski)

Polski rynek najmu wciąż jest dość słabo rozwinięty, a ostatnie problemy związane z koronawirusem na pewno przejściowo spowolnią jego profesjonalizację. Tym niemniej, na uwagę zasługuje wzrost liczby mieszkańców Polski, którzy wynajmują lokum od innej osoby lub firmy za rynkowy czynsz. W 2009 r. mieszkanie lub dom na wolnym rynku wynajmowało tylko 2,2 proc. Polaków.

Analogiczny wynik z 2019 r. wynosił już 4,2 proc. To oznacza, że około co dwudziesty mieszkaniec naszego kraju zasiedla lokum wynajmowane od prywatnego właściciela lub specjalnej firmy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, kim dokładnie są "rynkowi" najemcy z Polski. Wyniki takiej analizy mogą być zaskakujące dla osób, które kojarzą najem tylko z rozwiązaniem dla bezdzietnych singli.

Około połowa polskich najemców posiada już dzieci

W przypadku polskiego rynku najmu, niestety dość trudno o pełne i rzetelne informacje. Wynika to z faktu, że wolnorynkowy najem jest mocno rozproszony, a jego część nadal ukrywa się w szarej strefie podatkowej. Tym niemniej, Eurostat regularnie szacuje odsetek polskich najemców (na podstawie badań ankietowych). Europejski Urząd Statystyczny podaje też dokładniejsze wyniki badań, które eksperci RynekPierwotny.pl wykorzystali do obliczenia np. udziału "rynkowych" najemców bez dzieci. Po wykonaniu odpowiednich obliczeń okazało się, że tylko połowa gospodarstw domowych, które wynajmują mieszkania na wolnym rynku wciąż nie posiada dzieci. Chodzi o singli (ok. 17 proc. najemców), bezdzietne pary (ok. 26 proc.) oraz większe gospodarstwa domowe bez dzieci (ok. 5 proc.).

Zobacz także: Sprytny dom bez rachunków i pozwolenia na budowę. "Minimalizm to kierunek, w którym powinniśmy iść"

Wyniki obliczeń portalu RynekPierwotny.pl wskazują również, że dziecko lub dzieci na utrzymaniu posiada około 52 proc. gospodarstw domowych, które wynajmują lokal lub dom za rynkowy czynsz. Konkretniej rzecz ujmując, chodzi o następujące rodzaje rodzin:

samotni rodzice - ok. 5 proc. najemców

dwoje dorosłych z jednym dzieckiem na utrzymaniu - ok. 19 proc.

dwoje dorosłych w dwojgiem dzieci na utrzymaniu - ok. 14 proc.

dwoje dorosłych z co najmniej trojgiem dzieci na utrzymaniu - ok. 7 proc.

co najmniej troje dorosłych z dzieckiem/dziećmi na utrzymaniu - ok. 7 proc.

Obliczenia ekspertów portalu RynekPierwotny.pl potwierdzają również, że udział "rynkowych" najemców po 65. roku życia jest niewielki (ok. 5 proc.). Jeżeli natomiast chodzi o singli, to lokum nieco częściej wynajmują kobiety (10 proc. najemców) niż mężczyźni (7 proc.).

Obcokrajowcy stanowią około jedną czwartą najemców

To, że obcokrajowcy napędzają sprzedaż i wynajem mieszkań wiemy od jakiegoś czasu. Można przypuszczać, że spora część najemców posiadających dzieci to imigranci zarobkowi, którzy sprowadzili do Polski swoje rodziny (np. z Ukrainy). W tym kontekście ciekawe wydają się dane z niedawnego raportu ThinkCo (Budowane na wynajem/Perspektywy rozwoju rynku najmu w Polsce). Wspomniane informacje wskazują, że w 2018 r. obcokrajowcy z UE oraz innych krajów stanowili odpowiednio 9,5 proc. i 13,1 proc. "wolnorynkowych" najemców.

Dwa lata temu cudzoziemcy byli trzecią najważniejszą grupą lokatorów prywatnych mieszkań i domów na wynajem (po krajowych pracownikach - 40,3 proc. oraz studentach - 24,1 proc.). Można przypuszczać, że spora część takich obcokrajowców w dłuższej perspektywie myśli o zakupie własnego lokum na terenie Polski.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 10 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera ponad 70 000 ofert: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(34)
Jola
3 lata temu
Wynajmuję mieszkanie, chociaż uważam, że jednak nie ma to jak swoje. Jednakże kupiłam sobie dodatki na homedome.pl i mogą powiedzieć, że prezentuje się naprawdę pięknie.
yxyxy
3 lata temu
Ceny mieszkań to jakiś kosmos, Polaków nie stać, a co dopiero Ukraińców.
dan
3 lata temu
przykre ale prawdziwe , ja wyjechałem zagranice tam tyrałem i jak zarobiłem na swoje 55m2 majac 38lat to je kupiłem i zafundowałem sobie dziecko... teraz mam 44lata i chociaż nie wynajmuje jestem startym rodzicem bo moja córka ma 6lat taki h....y kraj.
bolek
3 lata temu
Ja bym nie wynajęła mieszkania. Ile lat trzeba walczyć, aby się najemcy wyprowadzili w szczególności z dziećmi z mojej własności. Urząd Skarbowy powinien bardziej się skupić na osobach, którzy wynajmują. Biorą duże pieniądze kosztem np: wspólnot mieszkaniowych, ponieważ u administratora widnieje jeden właściciel a mieszka 5 czy 6 osób w np. w M5. Dlatego, większość nie płaci za śmieci czy gaz, bo to zależy od osób z domu powinni być tymczasowo zameldowani i wpisani do ewidencji, bo nie wiemy, kto to jest, czy nie ukrywający się przestępca.
Sławek
3 lata temu
W Warszawie na pierwszym miejscu Ukraińcy, następnie ,,lubelaki", <
...
Następna strona