Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Andrzej Prajsnar, RynekPierwotny.pl
|

Kim właściwie są polscy najemcy?

34
Podziel się

Około 4 proc. Polaków mieszka w lokalach i domach wynajmowanych na wolnym rynku. Postanowiliśmy sprawdzić, kim dokładnie są takie osoby. Wbrew pozorom lokum wynajmuje nie tylko wielu singli.

Kim właściwie są polscy najemcy?
Około co dwudziesty mieszkaniec naszego kraju zasiedla lokum wynajmowane od prywatnego właściciela lub specjalnej firmy. (WP, Mateusz Madejski, Mateusz Madejski)
bDyZXzJx

Polski rynek najmu wciąż jest dość słabo rozwinięty, a ostatnie problemy związane z koronawirusem na pewno przejściowo spowolnią jego profesjonalizację. Tym niemniej, na uwagę zasługuje wzrost liczby mieszkańców Polski, którzy wynajmują lokum od innej osoby lub firmy za rynkowy czynsz. W 2009 r. mieszkanie lub dom na wolnym rynku wynajmowało tylko 2,2 proc. Polaków.

Analogiczny wynik z 2019 r. wynosił już 4,2 proc. To oznacza, że około co dwudziesty mieszkaniec naszego kraju zasiedla lokum wynajmowane od prywatnego właściciela lub specjalnej firmy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, kim dokładnie są "rynkowi" najemcy z Polski. Wyniki takiej analizy mogą być zaskakujące dla osób, które kojarzą najem tylko z rozwiązaniem dla bezdzietnych singli.

Około połowa polskich najemców posiada już dzieci

W przypadku polskiego rynku najmu, niestety dość trudno o pełne i rzetelne informacje. Wynika to z faktu, że wolnorynkowy najem jest mocno rozproszony, a jego część nadal ukrywa się w szarej strefie podatkowej. Tym niemniej, Eurostat regularnie szacuje odsetek polskich najemców (na podstawie badań ankietowych). Europejski Urząd Statystyczny podaje też dokładniejsze wyniki badań, które eksperci RynekPierwotny.pl wykorzystali do obliczenia np. udziału "rynkowych" najemców bez dzieci. Po wykonaniu odpowiednich obliczeń okazało się, że tylko połowa gospodarstw domowych, które wynajmują mieszkania na wolnym rynku wciąż nie posiada dzieci. Chodzi o singli (ok. 17 proc. najemców), bezdzietne pary (ok. 26 proc.) oraz większe gospodarstwa domowe bez dzieci (ok. 5 proc.).

bDyZXzJz
Zobacz także: Sprytny dom bez rachunków i pozwolenia na budowę. "Minimalizm to kierunek, w którym powinniśmy iść"

Wyniki obliczeń portalu RynekPierwotny.pl wskazują również, że dziecko lub dzieci na utrzymaniu posiada około 52 proc. gospodarstw domowych, które wynajmują lokal lub dom za rynkowy czynsz. Konkretniej rzecz ujmując, chodzi o następujące rodzaje rodzin:

bDyZXzJF

samotni rodzice - ok. 5 proc. najemców

dwoje dorosłych z jednym dzieckiem na utrzymaniu - ok. 19 proc.

dwoje dorosłych w dwojgiem dzieci na utrzymaniu - ok. 14 proc.

dwoje dorosłych z co najmniej trojgiem dzieci na utrzymaniu - ok. 7 proc.

bDyZXzJG

co najmniej troje dorosłych z dzieckiem/dziećmi na utrzymaniu - ok. 7 proc.

Obliczenia ekspertów portalu RynekPierwotny.pl potwierdzają również, że udział "rynkowych" najemców po 65. roku życia jest niewielki (ok. 5 proc.). Jeżeli natomiast chodzi o singli, to lokum nieco częściej wynajmują kobiety (10 proc. najemców) niż mężczyźni (7 proc.).

Obcokrajowcy stanowią około jedną czwartą najemców

To, że obcokrajowcy napędzają sprzedaż i wynajem mieszkań wiemy od jakiegoś czasu. Można przypuszczać, że spora część najemców posiadających dzieci to imigranci zarobkowi, którzy sprowadzili do Polski swoje rodziny (np. z Ukrainy). W tym kontekście ciekawe wydają się dane z niedawnego raportu ThinkCo (Budowane na wynajem/Perspektywy rozwoju rynku najmu w Polsce). Wspomniane informacje wskazują, że w 2018 r. obcokrajowcy z UE oraz innych krajów stanowili odpowiednio 9,5 proc. i 13,1 proc. "wolnorynkowych" najemców.

bDyZXzJH

Dwa lata temu cudzoziemcy byli trzecią najważniejszą grupą lokatorów prywatnych mieszkań i domów na wynajem (po krajowych pracownikach - 40,3 proc. oraz studentach - 24,1 proc.). Można przypuszczać, że spora część takich obcokrajowców w dłuższej perspektywie myśli o zakupie własnego lokum na terenie Polski.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 10 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera ponad 70 000 ofert: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

bDyZXzJI
bDyZXzKa
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(34)
a patologii
2 miesiące temu
daja mieszkania komunalne a normalny czlowiek musi brac kredyt.Komunalne mieszkania powinny byc tylko dla inwalidow,sierot z domow dziecka ,osob ktore stracily dobytek w czasie pozaru itd.
Luc
2 miesiące temu
Jak to jest ze wynajmujacy ma wieksze prawa niz wlasciciel polskie chore prawo
Max
2 miesiące temu
Wynajmuje od 10 lat mieszkanie bo nie stać mnie na kredyt:):):) Ciekawe. Mogę płacić 1200zł za wynajem a nie stać mnie na kredyt. Banki pewnie za mało mają. Brzuszki jeszcze nie napchane.
bDyZXzKb
serio
2 miesiące temu
Mam 41 lat i wynajmuję. Jestem sama i obawiałabym się wziąć kredyt na dziesiąt lat. Rodziny mieszkają w wynajmowanych???? Nie wyobrażam sobie aby można było się rozmnożyć nie mając tak elementarnej podstawy jak mieszkanie na własność. Choćby po to by dzieci w życiu nie zajmowały się bezsensowną walką o byt, ale radośnie rozwijały a do tego potrzebne poczucie gruntu pod nogami czyli bezpieczeństwo materialne.
Autmex
2 miesiące temu
Większość mieszkań w Warszawie wynajmują przybysze zarobkowi. Zarówno krajowi jak i zagraniczni. Tak, więc nie jest najem na stałe.
...
Następna strona