Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Klient bez maseczki? Można go wyprosić ze sklepu

15
Podziel się:

Choć obiecanych przez resort zdrowia przepisów wciąż nie ma, to prawnicy przekonują, że sprzedawca może wyprosić ze sklepu klienta, który odmawia zakrycia ust i nosa.

Klient bez maseczki? Można go wyprosić ze sklepu
Nie wszyscy klienci wchodząc do sklepy zasłaniają usta i nos. Sprzedawca może odmówić im sprzedaży (money.pl, Rafał Parczewski)

Pisze o tym "Rzeczpospolita". Przypomnijmy, że ministerstwo zapowiedziało kilka tygodni temu znacznie większe skupienie na klientach bez maseczek w sklepach.

O nieobsługiwanie ich apelował zarówno ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski, jak i jego zastępca Janusz Cieszyński. A resort zapowiadał na początku sierpnia odpowiednie przepisy w tej sprawie.

Miały powstać do końca miesiąca, ale na razie ich nie widać. Ministerstwo zachęca jednak handlowców, by niesfornych klientów po prostu nie obsługiwać.

Zobacz także: Sklepy będą wypraszać klientów bez maseczek? "Nie zgadzamy się na kary"

Zdaniem ekspertów przepytanych przez "Rz" taka odmowa będzie zgodna z prawem, a jej podstawą może być po prostu Kodeks cywilny. Resort zdrowia zapewnia, że odmowa sprzedaży w tym przypadku nie będzie traktowana jako wykroczenie.

Na razie zamiast nowych przepisów są dokładniejsze kontrole. Do placówek handlowych wybierają się inspektorzy sanitarni, często w obstawie policji. A kara wynosi od 500 do 30 tys. zł.

Sprzedawcy w sklepach boją się, że oni również mogą być obciążeni mandatem za niedopilnowanie klientów. - Nie ma się czego obawiać. Nie jest to naruszenie obowiązków służbowych - zapewnia w "Rz" Piotr Szutenberg, asesor sądowy z Gdańska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Jacek
3 lata temu
Te medialne kłamstwa nie mają nic wspołnego z rzeczywistością prawa. mam prawo być obsługiwany tak samo jak mam prawo nie nosić maseczki. Są badani naukowe,kótre mówią,że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu, są tez badania naukowe które mówią,że maseczki nie pomagają w ograniczaniu rozprzestrzenienia się wirusa. Kolejny zakłamany agent medialny do odstarzłu
Karol
3 lata temu
a gdzie relacja z Berlina i Londynu? Boli, że miliony ludzi są świadomi ściemy, co?
Fedor
3 lata temu
Ściema, ściema ściema. Trzeba zrobić karnego kutafona dla sklepów które kolaborują z okupantem i omijać je szerokim łukiem. Ja mam kilka sklepów gdzie sprzedawcy są świadomi ściemy. Razem sobie poradzimy.
Sławomir
3 lata temu
Wczoraj w Berlinie około 4 mln, w Londynie setki tysięcy ludzi.Ostatnio w Berlinie był około milion, mówiono o 20 tys. Mainstream jak zwykle zaniża liczbę uczestników. Były to demonstracje w obronie wolności i godności ludzkiej, nie miały zabarwienia politycznego. Czy naprawdę nie widzicie, że ta fikcyjna pandemia jest tylko pretekstem do odebrania nam praw i wolności? Przecież to już się dzieje. Konstytucja i podstawowe prawa człowieka są gwałcone. Totalitaryzm wkracza pełną gębą, inwigilacja, media kłamią w nieprawdopodobny wręcz sposób. Gospodarki doprowadzone są do upadku, ratowane kredytem finansowanym nowym dodrukiem z powietrza, będzie tak do momentu, kiedy zadłużone zostanie wszystko, a wtedy przyjdą po nasze ziemie, lasy, przedsiębiorstwa i całą resztę. Dostaną to tak naprawdę za darmo, za odsetki od nieistniejących wcześniej pieniędzy. Na końcu przyjdą po nas samych, aby zaczipować nas jak bydło. A wy dalej pogrążacie się w swoich sztucznie wykreowanych sporach, prawica na lewicę, LTGB na ABCD, PO na PIS czy inne kretynizmy. Skorumpowani politycy są po obu stronach sceny politycznej. Obudźcie się ludzie do jasnej cholery. Wirus owszem, istnieje, sami go wypuścili, ale nie jest tak groźny, jak nim straszą. Zacznijcie się buntować, walczyć o wolność, bo własnie ją tracimy
ja tylko
3 lata temu
Sąd Rejonowy w Suwałkach orzekł karę za odmowę obsługi klienta bez maseczki. Ekspedientkę ukarano grzywną w wysokości 100 złotych.