Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Kłócą się o fotowoltaikę w Łomiankach. Grożą pozwem za panele

153
Podziel się:

Albo zdejmiecie panele, albo was pozwę - grozi jeden z sąsiadów pani Anety, któremu przeszkadza instalacja fotowoltaiczna zamontowana na jej domu w podwarszawskich Łomiankach. Sprawę opisuje wyborcza.biz. Według serwisu URE notuje coraz więcej podobnych skarg.

Kłócą się o fotowoltaikę w Łomiankach. Grożą pozwem za panele
Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Nie każdemu się podobają (Adobe Stock)

Jak informuje Wyborcza.biz, pani Aneta mieszka w podwarszawskich Łomiankach na osiedlu szeregowców. To 10 domów na skraju lasu, z czego cztery z nich mają na dachach instalację fotowoltaiczną.

Skarżą się na fotowoltaikę

W związku ze zmianą parametrów osiedlowej sieci dystrybucyjnej prądu jeden z sąsiadów zaczął grozić pani Anecie, że ją pozwie do sądu - czytamy.

- Sąsiad zmierzył napięcie w swoim domu. Mówi, że ma 280 V i że to wina m.in. mojej fotowoltaiki. I że jeśli spali mu się telewizor, to nas pozwie. Chce, żebyśmy zdjęli panele - relacjonuje kobieta, cytowana przez serwis.

- Jeżeli napięcie w sieci przekracza 280 V, to najpierw OSD musi ustalić źródło i przyczynę tych skoków, a jakakolwiek odpowiedzialność właściciela mikroinstalacji mogłaby nastąpić dopiero po wykryciu i udowodnieniu, że wadliwie działająca mikroinstalacja powoduje taki wpływ na sieć - komentuje dla wyborczej.biz Kacper Skalski z kancelarii Raczyński Skalski & Partners, specjalizujący się w prawie energetycznym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wybudowali dom w pięć dni. 65 mkw. za 390 tys. zł

Urząd Regulacji Energetyki w rozmowie z serwisem przyznaje, że w ostatnich latach, w szczególności od 2021 roku, zauważa zdecydowanie zwiększoną liczbę składanych skarg i reklamacji klientów w sprawie niedotrzymania standardów jakościowych dostarczania energii.

URE precyzuje jednak, że skarżą się nie sąsiedzi, którzy nie mają fotowoltaiki, ale sami prosumenci. Narzekają, bo z powodu większego napięcia ich instalacja nie produkuje prądu i nie zarabiają.

Nowy program dla fotowoltaiki

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zapowiedział pod koniec ubiegłego roku nowy rządowy program kierowany do prosumentów lokatorskich. Dofinansowanie w wysokości 50 proc. kosztów inwestycji w instalację fotowoltaiczną otrzymają zarówno wspólnoty, jak i spółdzielnie mieszkaniowe.

- Przy średniej wielkości instalacji o mocy 30 kW o wartości około 150 tys. zł jesteśmy w stanie dopłacić 75 tys. zł - oszacował minister.

Program będzie opłacany z pieniędzy Polskiego Funduszu Rozwoju. Rząd chce przeznaczyć na niego pół miliarda złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(153)
Wojtek
rok temu
Powodem może być rodzaj podłączonych odbiorników elektrycznych. Elektronika, oświetlenie LED, klimatyzacje i inne urządzenia wprowadzają ogromną ilość mocy biernej do sieci. To bardzo pogarsza jakość prądu i obciąża sieć energetyczną. Inwertery fotowoltaiczne wprowadzają niewielkie zakłócenia lub nawet odpowiednio skonfigurowane kompensują zakłócenia generowane przez inne urządzenia.
Wojtek
rok temu
Żaden falownik nie poda 280 volt na jedną fazę. Niech sobie chłop kupi sprawny miernik i przeczyta instrukcję obsługi. Fotowoltaika nie ma tutaj nic do rzeczy. Problem leży gdzie indziej.
Kropek
rok temu
Krótka piłka: umowę na dostawę prądu ma podpisaną z sąsiadem, czy z np. Tauronem? Bo jeśli z Tauronem czy inną Eneą, to co go obchodzi co sąsiad ma na dachu? Za trzymanie się standardów odpowiada dostawca i to do niego powinien mieć pretensje. A jak dostawca stwierdzi, że u sąsiada jest coś sknocone, to jest sprawa między sąsiadem, a dostawcą i nikomu nic do tego.
Ffddd
rok temu
Instalacja fotowoltaiczna po przekroczeniu 250v przestaje produkowac prad wiec ci co maja powyzej 250v nie zarabiaja slowa pracownika energetyki ktory wymienial licznik pradu na zdalnego odczytu
Realista
rok temu
30kv instalacja fotowoltaiczna to koszt maks 30 tys złotych. Jak ktoś płaci więcej firmom montującym instalacje fotowoltaiczne to te firmy są złodziejskie i mają więcej niż 10% marży na waszym zleceniu
...
Następna strona