Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

"Kolej nie ma ładnie wyglądać, lecz działać". Ekspert: setki milionów złotych na nowe linie kolejowe, po których jeżdżą potem cztery pociągi na dobę

27
Podziel się:

Wydajemy dużo pieniędzy z Unii i kolej – perony, tabor – coraz ładniej wygląda. Ale kolej nie ma ładnie wyglądać, lecz działać - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Karol Trammer, redaktor naczelny "Z Biegiem Szyn". Podaje przykłady linii kolejowych wyremontowanych za grube pieniądze, po których później pociągi jeżdżą zaledwie kilka razy na dobę.

"Kolej nie ma ładnie wyglądać, lecz działać". Ekspert: setki milionów złotych na nowe linie kolejowe, po których jeżdżą potem cztery pociągi na dobę
Ekspert zarzuca menedżerom polskiej kolei brak myślenia systemowego, przede wszystkim o regularności połączeń. To jeden z powodów, dla których wolimy podróżować samochodem, a nie pociągiem. (Adobe Stock, Mirek Nowaczyk)

- Kolejowi menedżerowie czy politycy zachwycają się polską koleją, podczas gdy z Białegostoku do Suwałk, z Zamościa do Lublina czy na niedawno reaktywowanej kosztem ponad 200 mln zł linii z Dębicy do Mielca jeżdżą cztery pociągi regionalne na dobę. W Europie na takich liniach pociągi kursowałby co godzinę - mówi Trammer w rozmowie z "GW". Ekspert dodaje, że polska kolej wciąż nie osiągnęła europejskiego standardu regularności kursów.

Jego zdaniem, jednym z błędów w myśleniu o rozwoju kolei w Polsce jest budowa linii kolejowych do małych lotnisk. - Samolotem przed pandemią obywatel Polski latał przeciętnie raz w roku. To nie są pasażerowie, w których warto tak inwestować. Pasażer, który jedzie na lotnisko, robi to na tyle rzadko, że może się trochę potrudzić. A jednocześnie nie ma atrakcyjnej oferty na liniach, którymi ludzie codziennie mogliby jeździć pociągiem do pracy czy na uczelnię - stwierdza Trammer.

Zobacz także: Warszawski most średnicowy i jego historia

Nocnym pociągiem przez Europę. Czeka nas renesans wagonów sypialnych?

Odnosi się też do głośnego ostatnio pomysłu reaktywowania nocnych połączeń kolejowych w Unii Europejskiej. Ekspert studzi nieco zapał.

- Połączenia nocne to tylko jeden z elementów oferty przewozowej. Przede wszystkim w Europie skracają się czasy przejazdu. Nocne połączenie na trasie, której pokonanie zajmuje cztery godziny, nie ma sensu. Bo albo ruszymy w środku nocy, albo w środku nocy wysiądziemy. [...] Połączenia nocne trzeba rozwijać równolegle do połączeń porannych, popołudniowych czy wieczornych - ocenia.

Budowa CPK. Ekspert: scentralizowanie sieci kolejowej w Polsce to nie jest dobry pomysł

Trammer został zapytany również o pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego między Warszawą a Łodzią. Nowe lotnisko ma być także węzłem drogowo-kolejowym i centralnym punktem, w którym krzyżować się będą najważniejsze linie kolejowe z całego kraju.

Uważam, że scentralizowanie sieci kolejowej promieniście na jednym punkcie to nie jest dobry pomysł w przypadku takiego kraju jak Polska. Polska ma dość "okrągły" kształt, duże ośrodki miejskie są dość równo rozmieszczone po kraju i nie jest wskazane robienie sieci kolejowej w stylu francuskim - promieniście, jak do Paryża. W naszym układzie bardziej odpowiedni jest styl niemiecki, gdzie sieć kolejowa oparta jest na różnych ciągach – równoległych i prostopadłych - powiedział w wywiadzie Karol Trammer.

Podkreśla jednak, że koncepcja CPK jest pierwszą, która zwróciła uwagę na takie problemy, jak braki infrastrukturalne na wschód od Wisły, czy brak magistrali, łączącej Warszawę i Wrocław. - Każda trasa łącząca Warszawę i Wrocław częściowo biegnie odcinkami jednotorowymi, bo do dziś Polska nie poradziła sobie z dostosowaniem sieci kolejowej do nowych granic z 1945 r. - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Ehhhhhhh
12 miesięcy temu
Pociągi jeżdżą za żadko i są droższe niż busy ...
Egon
2 lata temu
Rozwój kolei ma sens gdy będzie się inwestować w to co w kapitalizmie jest najcenniejsze czyli czas, tj. czas przejazdu. Szybka kolej typu shinkansen rozłożona promieniście z Warszawy do miast wojewódzkich. Natomiast w miastach wojewódzkich utworzenie linii obwodowych dookoła miasta z linią średnicową z dworcem w centrum biznesowym.
Kolejarz
2 lata temu
Kolej jest całkiem fajna, gdyby nie ci cholerni pasażerowie.
bbbbbb
2 lata temu
Pieniądze wydane, nikt się nie przyczepi, że odp......li fuszerkę. Nie jeżdzą pociągi, to się nie psuje. Plan wykonany i można przed ciemnym ludem pochwalić się inwestycjami. Szkoda, że im tak nie wychodzi z energetyką, tam każdy MW by się przydał, a przydarzyła się wyborcza ściema i zmarnowane kasa w Ostrołęce.
mark
2 lata temu
Trzeba po prostu połączenia dostosować do realnych potrzeb pasażerów a nie wymyślać pociąg jadący z Jasło do Krakowa przez Rzeszów.
...
Następna strona