Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Kolejny kraj drastycznie ogranicza zużycie gazu ziemnego. Przez Rosję cięcia o blisko 60 proc.

Podziel się:

W związku z kryzysem energetycznym i ograniczeniem dostaw surowców z Rosji Mołdawia radykalnie ogranicza zużycie gazu ziemnego. W efekcie podjętych działań przez obywateli, firmy oraz instytucje udało się obniżyć zużycie gazu o 57 proc. w porównaniu do października 2021 r.

Kolejny kraj drastycznie ogranicza zużycie gazu ziemnego. Przez Rosję cięcia o blisko 60 proc.
Premier Mołdawii Natalia Gavrilița podczas wizysty w Warszawie spotakła się z Mateuszem Morawieckim (Wikimedia, KPRM, krystian maj 48669574000)

W związku z kryzysem energetycznym i ograniczeniem dostaw surowców z Rosji do Mołdawii na terenie tego kraju doszło w październiku do "wysokich oszczędności" w ilości zużywanej energii, podał w poniedziałek rząd Natalii Gavrility. Dodał, że poziom wykorzystywanego w kraju gazu ziemnego spadł o blisko 60 proc.

Jak wyjaśnił w poniedziałek wicepremier Andrei Spinu, w efekcie podjętych w Mołdawii działań przez obywateli, firmy oraz instytucje udało się obniżyć zużycie gazu o 57 proc. w porównaniu do października 2021 r.

Przedstawiciel gabinetu Gavrility sprecyzował, że w przypadku zużycia energii elektrycznej doszło do spadku o 14,2 proc.

Efekty widać

Polityk odpowiedzialny za resort infrastruktury i rozwoju regionalnego w poniedziałkowym wystąpieniu zwrócił się z podziękowaniami do obywateli za działania służące oszczędzaniu energii.

Jestem wdzięczny wszystkim naszym obywatelom za udział w tym wielkim narodowym wysiłku dotyczącym oszczędzania. (…) Przynosi on już efekty służące zachowaniu mołdawskiej wolności i obronie naszego narodowego interesu - stwierdził Spinu.

Gazprom przykręca kurek

1 października rosyjski Gazprom ograniczył o ponad 30 proc. dostawy gazu do Mołdawii, a dwa tygodnie później ogłosił, że będzie sukcesywnie redukował przesył surowca do elektrowni Cuciurgan w kontrolowanym przez Rosję Naddniestrzu.

W związku z brakiem gwarancji ze strony tego zakładu w zapewnieniu dostaw prądu do Mołdawii władze w Kiszyniowie odstąpiły od umowy z elektrownią z separatystycznej enklawy.

W poniedziałek wicepremier Spinu poinformował, że obecnie ponad 80 proc. dostarczanej do Mołdawii energii elektrycznej pochodzi z Rumunii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP