Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Komisja Europejska odpowiada na decyzję TK. Morawiecki komentuje

65
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny uznał wyższość prawa polskiego nad unijnym. Komisja Europejska w reakcji odpowiedziała, że decyzja ta "budzi poważne obawy". A unijny komisarz Didier Reynders dodał, że UE "wykorzysta wszystkie dostępne jej narzędzia" w celu ochrony praworządności europejskiej. Głos w tej sprawie zabrał też premier Mateusz Morawiecki.

Komisja Europejska odpowiada na decyzję TK. Morawiecki komentuje
Komisja Europejska odpowiada na decyzję TK. Morawiecki komentuje (Flickr, KPRM, Krystian Maj)

"Komisja podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Unii, a mianowicie, że: prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi; wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych" - podała KE po wyroku polskiego Trybunały Konstytucyjnego.

Polska idzie na zwarcie z Unią

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Zobacz także: Polski Ład przyjęty. Witucki: To Frankenstein. Komplikuje, a nie porządkuje

Komisja Europejska przekazała też, że przeanalizuje szczegółowo orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego i zdecyduje o dalszych krokach. "Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii" - podkreślono w komunikacie.

Co zrobi Bruksela?

"Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa, których należy przestrzegać we wszystkich państwach członkowskich. Prawa Europejczyków wynikające z traktatów muszą być chronione bez względu na to, gdzie mieszkają w Unii Europejskiej. Zadaniem Komisji Europejskiej jest czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem porządku prawnego Unii i będzie ona nadal to zapewniać" - podała KE.

Cytowany przez agencję AFP unijny komisarz Didier Reynders przekazał z kolei, że Komisja Europejska jest zaniepokojona decyzją polskiego TK uznającą artykuły traktatów UE za niezgodne z konstytucją i "wykorzysta wszystkie dostępne jej narzędzia" w celu ochrony praworządności europejskiej.

Decyzja TK może Polskę słono kosztować. Zdaniem prawnika Artura Nowaka-Fara, Polska nie otrzyma pieniędzy z Funduszu Odbudowy, a nasze członkostwo w Unii Europejskiej stanie się "ułomne".

- Pieniądze najprawdopodobniej nie zostaną nam wypłacone. Komisja Europejska może nie mieć pewności, że zostaną one zgodnie z unijnym prawem wykorzystane. Niezawisłość polskiego systemu sądowniczego budzi przecież istotne zastrzeżenia Brukseli – skomentował w rozmowie z money.pl Nowak-Far.

Morawiecki komentuje

W czwartek późnym wieczorem do stanowiska KE odniósł się też Mateusz Morawiecki. Szef rządu we wpisie na Facebooku podkreślił, że wejście Polski i krajów Europy Środkowej do Unii Europejskiej to "jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci". "Zarówno dla nas, ale i dla samej UE. Wygraliśmy na tym wszyscy. Dlatego mówię jasno: miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów" - dodał.

Premier wskazał, że "wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdził to, co literalnie wynika z treści Konstytucji RP". "To mianowicie, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa. To samo w ostatnich latach potwierdzały trybunały konstytucyjne wielu państw członkowskich" - zaznaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(65)
Neutral
3 lata temu
To co zrobił Morawiecki to bezprecedensowa sytuacja. Dzięki premierowi Trybunał mógł orzec wyższość naszej Konsytucji nad fanaberiami europejskich komisarzy. Świetna informacja dla Polski.
Edgar
3 lata temu
W pełni zgadzam się ze stanowiskiem premiera Morawieckiego. Polska musi pozostać suwerennym krajem. Na takich zasadach wchodziliśmy do UE. Tak musi pozostać. Żaden komisarz nie będzie nam dyktował praw i obowiazkow których nie ma w traktatach.
Joel
3 lata temu
Nie do takiej UE wchodziliśmy. Nie może być tak ze KE narzuca nam swoje zasady co powoduje ze de facto stajemy się zależnym państwem. Popieram w pełni Morawieckiego.
Barty
3 lata temu
Albo wrócimy do Europy Schumana albo możemy sobie odpuścić uczestnictwo w tej organizacji. Nie po to wchodziliśmy do UE żeby ingerowano w nasze interesy. Brak słów.
Frank
3 lata temu
Nie rozumiem o co chodzi Komisji Europejskiej w tej sytuacji. Identyczne wnioski podjęły Francja czy Niemcy, śle jak widać mamy do czynienia z państwami kilku kategorii.
...
Następna strona