Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Komisja Europejska odpowiada na decyzję TK. Morawiecki komentuje

65
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny uznał wyższość prawa polskiego nad unijnym. Komisja Europejska w reakcji odpowiedziała, że decyzja ta "budzi poważne obawy". A unijny komisarz Didier Reynders dodał, że UE "wykorzysta wszystkie dostępne jej narzędzia" w celu ochrony praworządności europejskiej. Głos w tej sprawie zabrał też premier Mateusz Morawiecki.

Komisja Europejska odpowiada na decyzję TK. Morawiecki komentuje
Komisja Europejska odpowiada na decyzję TK. Morawiecki komentuje (Flickr, KPRM, Krystian Maj)

"Komisja podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Unii, a mianowicie, że: prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi; wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych" - podała KE po wyroku polskiego Trybunały Konstytucyjnego.

Polska idzie na zwarcie z Unią

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Zobacz także: Polski Ład przyjęty. Witucki: To Frankenstein. Komplikuje, a nie porządkuje

Komisja Europejska przekazała też, że przeanalizuje szczegółowo orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego i zdecyduje o dalszych krokach. "Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii" - podkreślono w komunikacie.

Co zrobi Bruksela?

"Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa, których należy przestrzegać we wszystkich państwach członkowskich. Prawa Europejczyków wynikające z traktatów muszą być chronione bez względu na to, gdzie mieszkają w Unii Europejskiej. Zadaniem Komisji Europejskiej jest czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem porządku prawnego Unii i będzie ona nadal to zapewniać" - podała KE.

Cytowany przez agencję AFP unijny komisarz Didier Reynders przekazał z kolei, że Komisja Europejska jest zaniepokojona decyzją polskiego TK uznającą artykuły traktatów UE za niezgodne z konstytucją i "wykorzysta wszystkie dostępne jej narzędzia" w celu ochrony praworządności europejskiej.

Decyzja TK może Polskę słono kosztować. Zdaniem prawnika Artura Nowaka-Fara, Polska nie otrzyma pieniędzy z Funduszu Odbudowy, a nasze członkostwo w Unii Europejskiej stanie się "ułomne".

- Pieniądze najprawdopodobniej nie zostaną nam wypłacone. Komisja Europejska może nie mieć pewności, że zostaną one zgodnie z unijnym prawem wykorzystane. Niezawisłość polskiego systemu sądowniczego budzi przecież istotne zastrzeżenia Brukseli – skomentował w rozmowie z money.pl Nowak-Far.

Morawiecki komentuje

W czwartek późnym wieczorem do stanowiska KE odniósł się też Mateusz Morawiecki. Szef rządu we wpisie na Facebooku podkreślił, że wejście Polski i krajów Europy Środkowej do Unii Europejskiej to "jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci". "Zarówno dla nas, ale i dla samej UE. Wygraliśmy na tym wszyscy. Dlatego mówię jasno: miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów" - dodał.

Premier wskazał, że "wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdził to, co literalnie wynika z treści Konstytucji RP". "To mianowicie, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa. To samo w ostatnich latach potwierdzały trybunały konstytucyjne wielu państw członkowskich" - zaznaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(65)
Neutral
rok temu
To co zrobił Morawiecki to bezprecedensowa sytuacja. Dzięki premierowi Trybunał mógł orzec wyższość naszej Konsytucji nad fanaberiami europejskich komisarzy. Świetna informacja dla Polski.
Edgar
rok temu
W pełni zgadzam się ze stanowiskiem premiera Morawieckiego. Polska musi pozostać suwerennym krajem. Na takich zasadach wchodziliśmy do UE. Tak musi pozostać. Żaden komisarz nie będzie nam dyktował praw i obowiazkow których nie ma w traktatach.
Joel
rok temu
Nie do takiej UE wchodziliśmy. Nie może być tak ze KE narzuca nam swoje zasady co powoduje ze de facto stajemy się zależnym państwem. Popieram w pełni Morawieckiego.
Barty
rok temu
Albo wrócimy do Europy Schumana albo możemy sobie odpuścić uczestnictwo w tej organizacji. Nie po to wchodziliśmy do UE żeby ingerowano w nasze interesy. Brak słów.
Frank
rok temu
Nie rozumiem o co chodzi Komisji Europejskiej w tej sytuacji. Identyczne wnioski podjęły Francja czy Niemcy, śle jak widać mamy do czynienia z państwami kilku kategorii.
...
Następna strona