Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Komisja Europejska potwierdza konieczność budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną

11
Podziel się

W piątek odbyło się spotkanie polskich władz z przedstawicielami KE. Komisja potwierdziła konieczność budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - informują PAP przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Zakończyło się spotkanie polskiego rządu z przedstawicielami KE.
Zakończyło się spotkanie polskiego rządu z przedstawicielami KE. (Materiały prasowe)
bDzMvhGZ

To pierwsze od 3 lat rozmowy polskiego rządu z Komisją Europejską w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Do pilnego spotkania KE wezwałą polskie władze 19 lutego.

Do polskich władz przesłano pismo z prośbą m.in. o przesłanie dokumentacji projektowej i wyjaśnienia wpływu inwestycji na środowisko.

- Służby Komisji w tym piśmie poprosiły o wyjaśnienia i o wstrzymanie prac do czasu, aż zostaną rozwiane obawy dotyczące właściwej oceny oddziaływania na środowisko - powiedział w ubiegłym tygodniu rzecznik KE Enrico Brivio.

bDzMvhHb

- Po spotkaniu na poziomie eksperckim dyrektorów przedstawiciele Komisji Europejskiej potwierdzili konieczność budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Jednakże poprosili o kontynuację rozmów celem omówienia kwestii technicznych. W najbliższym czasie zostaną wyznaczone kolejne terminy spotkań - piszą w komunikacie przedstawiciele resortu.

Komisja Europejska ma wątpliwości, czy przekop będzie rzeczywiście miał - jak twierdzą polskie władze - tylko "nieznaczący wpływ" na środowisko na obszarach Natura 2000.

Zobacz także: Zobacz też: Kowalczyk: wycinka na Mierzei Wiślanej? To histeria

Przekop powstaje w miejscowości Nowy Świat. Liczyć ma ok. 1,3 tys. m długości i 5 m głębokości. Dzięki niemu możliwe ma być wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez sam kanał będą mogły z kolei przepływać statki o długości 100 m i szerokości 20 m.

bDzMvhHh

Inwestycja jest przyczyną konfliktuna linii rząd - Zarząd Województwa Pomorskiego.

Zdaniem rządu, przekop Mierzei Wiślanej ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury. Przeciw jest urząd marszałkowski, który które negatywnie zaopiniował plany inwestycji pod kątem ekonomicznym i przyrodniczym.

Przeciwko budowie są też ekolodzy, którzy podkreślają, że mierzeja jest obszarem, na którym znajdują się ptasie rezerwaty, które z chwilą rozpoczęcia przekopu będą zagrożone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzMvhHi
bDzMvhHC
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(11)
dd
2 lata temu
lepsze to niż aquaparki i stadiony
Freeeman
2 lata temu
To jak Komisja Europejska mówi że wolno to co teraz powie Ruski cham?
inżynieria ek...
2 lata temu
Problem w tym, że ekolodzy to najczęściej ludzie pełni szczytnych i często pięknych w założeniach ideałów, ale niestety najczęściej również ignoranci bez wykształcenia w dziedzinach nauki, o które się ocierają
bDzMvhHD
gfdfghj
2 lata temu
czyli o wszystko trzeba teraz pytać komisję europejską...???? dramat ... znowu popadliśmy w niewole
leon
2 lata temu
co do mierzei to popieram