Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Konflikt w RPP trwa. Najnowsze stanowisko nie pozostawia złudzeń

64
Podziel się:

"Krytycznie oceniamy próby publicznego kontestowania działalności Rady Polityki Pieniężnej, w tym podjętych decyzji, o ile nie są zgodne z oczekiwaniami członków wybranych przez Senat" - to fragment najnowszego stanowiska Rady Polityki Pieniężnej, opublikowanego na stronie NBP. W stanowisku nie ma informacji o tym, którzy członkowie RPP pod nim się podpisali.

Konflikt w RPP trwa. Najnowsze stanowisko nie pozostawia złudzeń
Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący RPP (GETTY, NurPhoto)

"Jako Rada Polityki Pieniężnej stanowczo podkreślamy, że działając kolegialnie w oparciu o wiedzę i doświadczenie w zakresie polityki pieniężnej wszystkich jej członków, krytycznie oceniamy próby publicznego kontestowania działalności Rady Polityki Pieniężnej, w tym podjętych decyzji, o ile nie są zgodne z oczekiwaniami członków wybranych przez Senat. Negatywnie oceniamy także formułowane publicznie zarzuty przez członków wybranych przez Senat co do warunków wypełniania funkcji członka RPP, które nie służą autorytetowi Narodowego Banku Polskiego, gdyż nie mają one oparcia w faktach" - napisano w stanowisku RPP, bez podania sygnatariuszy pisma.

Gorącą wokół RPP

W oświadczeniu czytamy także, że "w ostatnim czasie wypowiedzi członków RPP wybranych przez Senat nie spełniały kryterium dobrych praktyk".

Przypomnijmy, że Senat powołał do obecnej Rady Ludwika Koteckiego, Joannę Tyrowicz i Przemysława Litwiniuka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prośba członków RPP do prezesa Adama Glapińskiego. Będzie nadzwyczajne spotkanie Rady?

W oświadczeniu zaznaczono jedynie, że w razie zaistnienia różnych stanowisk i ocen procesów inflacyjnych decyzje RPP w zakresie parametrów polityki pieniężnej muszą zapadać większością głosów.

"Rada Polityki Pieniężnej zapewnia, że podejmuje decyzje w zakresie polityki pieniężnej w oparciu o najlepszą wiedzę co do perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej oraz mając zapewnione odpowiednie warunki pracy. Zarzuty publiczne, a nawet tezy sugerujące rzekome trudności w wypełnianiu mandatu – uznaje za bezpodstawne, szkodzące autorytetowi banku centralnego oraz interesom finansowym państwa" - dodano.

Według stanowiska, "Rada jednoznacznie stwierdza", że wszyscy jej członkowie mają maksymalnie możliwy i równy dostęp do aktualnych danych, informacji oraz wiedzy Narodowego Banku Polskiego, co stanowi potwierdzenie i gwarancję, że "podejmowane w trybie kolegialnym decyzje w zakresie polityki pieniężnej są na najwyższym poziomie merytorycznym."

Najnowsze oświadczenie RPP to odpowiedź na list otwarty byłych prezesów NBP i byłych członków Rady Polityki Pieniężnej.

"Protestujemy przeciwko ograniczaniu niezależności wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej oraz ograniczaniu dostępu do materiałów statystycznych i analiz prowadzonych w NBP lub będących w posiadaniu NBP, oraz możliwości kontaktów z ekspertami NBP" - to fragment tego listu.

Autorzy listu za niedopuszczalne uznali także "wypowiedzi Prezesa NBP kwestionujące prawo członków RPP do wyrażania publicznie swoich poglądów co do prowadzonej polityki pieniężnej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(64)
PIS NIGDY WI...
rok temu
CZY OBAJTKI,GLAPIŃSKIE, MORAWIECCY I INNEJ MAŚCI MILIONERZY ZE SPÓLEK SKARBU PAŃSTWA POWINNI WYKAZAĆ SIĘ PATRIOTYZMEM I W PIERWSZYM SZEREGU WALCZYĆ A WROGIEM, O WOLNOŚĆ NASZEJ OJCZYZNY
PIS OUT
rok temu
KTO PRZYJĄŁ GLAPIŃSKIEGO DO PRACY W NBP, TOW.BELKA.
GRATULUJĘ
rok temu
KTO POWOŁAŁ GLAP[ŃSKIEGO NA PREZESA NBP, OCZYWIŚCIE ADRIAN, KTÓRY NIE MYŚLI O PRZYSZŁOŚCI POLSKI, TYLKO CHCE SIĘ PRZYPODOBAĆ "NACZELNIKOWI"
maria
rok temu
glapa to sygnalista tylko za wysoko płatny
lesnik
rok temu
gdzie złoto coś z takim hukiem kupiła za nasze podatki, coś z nim zrobił?
...
Następna strona