Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Koniec marzeń o wakacjach. Polacy rezygnują z wyjazdów

271
Podziel się:

Pod wpływem rosnących cen 57 proc. Polaków zmieniło wakacyjne plany, z czego 21 proc. w ogóle zrezygnowało z wyjazdu - wynika z badania firmy GfK. Decyzje o ograniczaniu wydatków urlopowych wynikają z rekordowej inflacji i cen usług turystycznych, paliwa czy żywności - wskazano.

Koniec marzeń o wakacjach. Polacy rezygnują z wyjazdów
Drożyzna przekłada się na decyzje o ograniczaniu wydatków między innymi przez spędzenie urlopu blisko domu lub w ogóle rezygnację z wyjazdu (PAP, Marcin Bielecki)

Wyższe koszty utrzymania i niepewność sytuacji na rynku spowodowały zmiany w wakacyjnych planach 57 proc. Polaków objętych badaniem "Current Consumer Mood" przeprowadzonym przez GfK.

Urlop? Co najwyżej blisko domu

Autorzy opracowania podsumowującego jego wyniki zwrócili przy tym uwagę, że na wypoczynek w kraju zdecydowało się 15 proc. respondentów, a 21 proc. w ogóle zrezygnowało z jakiegokolwiek wyjazdu.

W podsumowaniu badania wskazano, że w Polsce stale i znacząco rosną ceny towarów i usług, zwłaszcza w szczególnie wrażliwych sektorach jakimi są: paliwa, żywność, energia elektryczna i gaz. To oznacza wzrost kosztów codziennego utrzymania - podkreślono. Jak dodano, rosną również koszty m.in. usług turystycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Coraz droższe wakacje. Psycholog ma dla rodziców jedną radę

W ocenie ekspertów wszystko to przekłada się na decyzje o ograniczaniu wydatków między innymi przez spędzenie urlopu blisko domu lub w ogóle rezygnację z wyjazdu.

Z badania GfK wynika, że niepokój związany z coraz wyższymi rachunkami wyraża większość konsumentów: w odniesieniu do wzrostu ceny paliwa 81 proc. respondentów, żywności - 75 proc., energii elektrycznej - 69 proc., a w przypadku gazu - 60 proc. ankietowanych.

Wakacje inne niż wszystkie. Strach przed tym, co nastąpi

Zdaniem ekspertów Polacy bardzo niepokoją się również możliwością dalszych zwyżek cen także w przyszłym roku.

- Prawie wszyscy respondenci spodziewają dalszego, wysokiego tempa wzrostu cen. Odsetek osób przekonanych o nieuchronności tego procesu wynosi aż 95 proc. Przy czym 83 proc. uważa, że w kolejnych miesiącach ceny będą rosły szybciej lub co najmniej w podobnym tempie jak wiosną tego roku – zauważa Dominika Grusznic-Drobińska z GfK.

- Obserwujemy także obawy przed lataniem wynikające z wojny w Ukrainie oraz związane z problemami z płynnością w zakresie obsługi ruchu lotniczego w Europie. Z pewnością będą to wakacje inne niż wszystkie i wiele sektorów bardzo mocno odczuje powszechnie wdrażaną strategię zaciskania pasa – stwierdziła ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(271)
Zbyszek
2 lata temu
W tym roku są popularne Wakacje Kredytowe na Honolulu.
robolbezrobot...
2 lata temu
po to macie wakacje kredytowe żeby jechać na wakacje nad morze albo do Zakopanego
DAREK. N
2 lata temu
ONI SIĘ NIE MARTWIĄ CO WSTAWIĆ DO GARNKA , BEDZIE ROZRÓBA ?
gargamel
2 lata temu
tylko wyjscie z uni eu a cimermans na syberie
józio
2 lata temu
Już zapomniel jak Tusk i Trzaskowski chcieli zamknąć Turoszów. W Niemczech rządząca partia zielonych chce zamknąć ostatnie 3elektrownie atomowe. Tak jest realizowany plan Nowego Porządku -zniszczyć gospodarkę i jej fundamenty.
...
Następna strona