Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Koniec z tanimi zakupami na AliExpress. Rząd przyjął projekt, będą podatki

107
Podziel się:

Kupujesz na AliExpress, Wish czy eBay? Zamawiaj szybko, bo od lipca zapłacisz dużo więcej. Rząd zdecydował, że od 1 lipca 2021 r. do ceny doliczyć trzeba będzie VAT za zagraniczne towary, które trafiają do nas spoza UE, a najczęściej z Chin.

Koniec z tanimi zakupami na AliExpress. Rząd przyjął projekt, będą podatki
(GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)
bEEsvgjV

Setki tysięcy paczek codziennie trafiają do Polski spoza UE. Głównie kupujemy u Chińczyków. Liderem jest tu AliExpress, który kusi cenami nawet kilkukrotnie mniejszymi niż w polskich czy europejskich sklepach. Nie przeszkadza nam, że na przesyłkę trzeba czekać kilka tygodni, a nawet 2-3 miesiące.

Jednak i to ma się zmienić, bo jak pisaliśmy, Alibaba - chiński koncern, do którego należy platforma e-handlu AliExpress - zapowiada dostawy w ciągu 15 dni oraz uruchomienie w Polsce własnej sieci automatów na paczki.

Zobacz także: Rozpoczęły się badania kliniczne nad amantadyną. Dr Grzegorz Cessak "Czekamy na wyniki badań"
bEEsvgjX

To przyspieszenie Chińczyków, niestety dla klientów, pójdzie w parze z większymi cenami. Od 1 lipca tego roku w całej UE zmienią się zasady rozliczania podatku VAT od handlu w internecie.

Nie tylko Polska

Potwierdza to czwartkowa decyzja rządu. Polska implementacja unijnych rozwiązań zawarta w pakiecie e-commerce została przyjęta przez Radę Ministrów. Jak poinformował MF, tuż po posiedzeniu - celem pakietu zmian jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do UE.

W ocenie ministra Kościńskiego cytowanego w komunikacie, VAT od tych przesyłek "poprawi konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE".

bEEsvgkd

- To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm - przekonuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Z szefem MF zgadza się Łukasz Kiczma, były członek izby gospodarki elektronicznej, ekspert branży e-commerce i prezes spółki amico.market, która handluje w sieci.

Trudno z Chińczykami konkurować

- Kupowaliśmy na AliExpress, bo było bardzo tanio. Małe, tzw. drobnicowe przesyłki przychodziły do nas prawie za darmo, lub zupełnie bezkosztowo. Biorąc pod uwagę niskie koszty pracy w Chinach i fakt, że w cenach tych nie było VAT, całkowicie już zaburzało konkurencyjność. Polscy i europejscy sprzedawcy mogli kusić do tej pory tylko szybkością dostawy i obsługa gwarancyjną. Reszta atutów była po stronie Chińczyków. Teraz ta przewaga nieco stopnieje - mówi Kiczma.

bEEsvgke

Co dokładnie się zmieni? Od lipca od każdej i to dosłownie każdej paczki trzeba będzie zapłacić VAT odpowiedni do kategorii produktu i jego pozycji w naszej tabeli Vatowskiej. Wszystko dlatego, że zniknie zwolnienie z VAT dla przesyłek o wartości nieprzekraczającej 22 euro, paczki

Jak przekonuje rząd, oprócz wyrównania szans sprzedającym w sieci, ma to też wspomóc budżet państwa. Jak przekonuje w komunikacie wiceminister finansów Jan Sarnowski, brak opodatkowania chińskich produktów to spora strata dla budżetu. Nie podano jednak żadnych szacunków.

bEEsvgkf

- Generalnie z VAT-em przedsiębiorcy sobie poradzą, ale trochę gorzej, jeśli chodzi klientów indywidualnych, którzy kupują w Azji. Wcześniej mówiło się, że VAT naliczałaby poczta lub kurier, ale ostatecznie do końca nie wiemy, jak to będzie wyglądało - mówi Kiczma.

Kto VAT naliczy?

Co znajdujemy na ten temat w komunikacie?

"W zakresie pakietu e-commerce zmiany obejmują m.in.: nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników co ułatwi, poprzez użycie interfejsu elektronicznego (np. internetowa platforma handlowa, portalu, itp.), dokonanie na terytorium UE:sprzedaży towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, a także dostawy towarów na rzecz konsumentów".

bEEsvgkg

Poprosiliśmy o sprecyzowanie tego zapisu w MF, ale do czasu opublikowania tego artykułu, nie doczekaliśmy się odpowiedzi.

- Nawet nie znając szczegółów, można przypuszczać, że będzie z tym, mówiąc kolokwialnie, trochę zabawy. Nie wiadomo, co będą deklarować w przesyłkach chińscy sprzedawcy. Raczej nie należy się spodziewać, że tak to opiszą, by pasowało do naszego VAT.

- Jednak raz jeszcze powtórzę, dla polskiego biznesu w sieci to dobrze, dla klientów może trochę mniej, ale nie można było oczekiwać, że nigdy nie zostanie to uregulowane. W konsekwencji spodziewam się, że napływ towarów z Chin do Polski osłabnie - podsumowuje Kiczma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEsvgky
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(107)
koniecPISUjes...
2 miesiące temu
dziękujemy PIS za wprowadzenie kolejnego podatku, który oczywiście nie uderzy w waszych wyborców bo emeryci nie kupują w internecie tylko walnie w klasę średnią (według Was to już 4k brutto) .............
Andrzej
3 miesiące temu
Oto idioci, choćby po to, żeby dostać się do kormanu, żeby dostać się do zwykłych ludzi. Neher ci kretyni już nie wiedzą, skąd wziąć pieniądze, idioci. ale wiem, jak wszystko zmienić i znam zwykłego człowieka, a ci dziwacy prawą ręką otrzymują od nas pensje, a lewą wspinają się do paszy. Nie kupię żadnej innej rzeczy bezpośrednio z aliexpress. Zamówiłem kilka towarów dla siebie, nie na sprzedaż. Teraz kupię okrężnymi drogami bez podatku. Nie starczyło na nakarmienie tych potworów. Wynagrodzenia nie wzrosły, ale wszystko poszło w górę.
Marcin
3 miesiące temu
Jeżeli sprzedawcy z allegro podniosą ceny to i tak będzie się opłacać kupowanie z alli. Także ten tego. Jedynie budżet państwa na tym skorzysta i to nie wiadomo bo zapuk z allegro daje więcej do kasy niż ten marniutki VAT z chin
bEEsvgkz
xxx
4 miesiące temu
wyrównanie szans śmiechu warte to dlaczego nie wyrównujecie szans w wypłatach w Polsce
Bartek
4 miesiące temu
Rzeczy które kupuję na Ali w Polsce są droższe nie o 23% tylko 200 albo 300% także vat nic tu nie zmieni.
...
Następna strona