Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Koniec z tanimi zakupami na AliExpress. Rząd przyjął projekt, będą podatki

100
Podziel się

Kupujesz na AliExpress, Wish czy eBay? Zamawiaj szybko, bo od lipca zapłacisz dużo więcej. Rząd zdecydował, że od 1 lipca 2021 r. do ceny doliczyć trzeba będzie VAT za zagraniczne towary, które trafiają do nas spoza UE, a najczęściej z Chin.

Koniec z tanimi zakupami na AliExpress. Rząd przyjął projekt, będą podatki
(GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)
bDTveIRN

Setki tysięcy paczek codziennie trafiają do Polski spoza UE. Głównie kupujemy u Chińczyków. Liderem jest tu AliExpress, który kusi cenami nawet kilkukrotnie mniejszymi niż w polskich czy europejskich sklepach. Nie przeszkadza nam, że na przesyłkę trzeba czekać kilka tygodni, a nawet 2-3 miesiące.

Jednak i to ma się zmienić, bo jak pisaliśmy, Alibaba - chiński koncern, do którego należy platforma e-handlu AliExpress - zapowiada dostawy w ciągu 15 dni oraz uruchomienie w Polsce własnej sieci automatów na paczki.

Zobacz także: Rozpoczęły się badania kliniczne nad amantadyną. Dr Grzegorz Cessak "Czekamy na wyniki badań"
bDTveIRP

To przyspieszenie Chińczyków, niestety dla klientów, pójdzie w parze z większymi cenami. Od 1 lipca tego roku w całej UE zmienią się zasady rozliczania podatku VAT od handlu w internecie.

Nie tylko Polska

Potwierdza to czwartkowa decyzja rządu. Polska implementacja unijnych rozwiązań zawarta w pakiecie e-commerce została przyjęta przez Radę Ministrów. Jak poinformował MF, tuż po posiedzeniu - celem pakietu zmian jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do UE.

W ocenie ministra Kościńskiego cytowanego w komunikacie, VAT od tych przesyłek "poprawi konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE".

bDTveIRV

- To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm - przekonuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Z szefem MF zgadza się Łukasz Kiczma, były członek izby gospodarki elektronicznej, ekspert branży e-commerce i prezes spółki amico.market, która handluje w sieci.

Trudno z Chińczykami konkurować

- Kupowaliśmy na AliExpress, bo było bardzo tanio. Małe, tzw. drobnicowe przesyłki przychodziły do nas prawie za darmo, lub zupełnie bezkosztowo. Biorąc pod uwagę niskie koszty pracy w Chinach i fakt, że w cenach tych nie było VAT, całkowicie już zaburzało konkurencyjność. Polscy i europejscy sprzedawcy mogli kusić do tej pory tylko szybkością dostawy i obsługa gwarancyjną. Reszta atutów była po stronie Chińczyków. Teraz ta przewaga nieco stopnieje - mówi Kiczma.

bDTveIRW

Co dokładnie się zmieni? Od lipca od każdej i to dosłownie każdej paczki trzeba będzie zapłacić VAT odpowiedni do kategorii produktu i jego pozycji w naszej tabeli Vatowskiej. Wszystko dlatego, że zniknie zwolnienie z VAT dla przesyłek o wartości nieprzekraczającej 22 euro, paczki

Jak przekonuje rząd, oprócz wyrównania szans sprzedającym w sieci, ma to też wspomóc budżet państwa. Jak przekonuje w komunikacie wiceminister finansów Jan Sarnowski, brak opodatkowania chińskich produktów to spora strata dla budżetu. Nie podano jednak żadnych szacunków.

bDTveIRX

- Generalnie z VAT-em przedsiębiorcy sobie poradzą, ale trochę gorzej, jeśli chodzi klientów indywidualnych, którzy kupują w Azji. Wcześniej mówiło się, że VAT naliczałaby poczta lub kurier, ale ostatecznie do końca nie wiemy, jak to będzie wyglądało - mówi Kiczma.

Kto VAT naliczy?

Co znajdujemy na ten temat w komunikacie?

"W zakresie pakietu e-commerce zmiany obejmują m.in.: nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników co ułatwi, poprzez użycie interfejsu elektronicznego (np. internetowa platforma handlowa, portalu, itp.), dokonanie na terytorium UE:sprzedaży towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, a także dostawy towarów na rzecz konsumentów".

bDTveIRY

Poprosiliśmy o sprecyzowanie tego zapisu w MF, ale do czasu opublikowania tego artykułu, nie doczekaliśmy się odpowiedzi.

- Nawet nie znając szczegółów, można przypuszczać, że będzie z tym, mówiąc kolokwialnie, trochę zabawy. Nie wiadomo, co będą deklarować w przesyłkach chińscy sprzedawcy. Raczej nie należy się spodziewać, że tak to opiszą, by pasowało do naszego VAT.

- Jednak raz jeszcze powtórzę, dla polskiego biznesu w sieci to dobrze, dla klientów może trochę mniej, ale nie można było oczekiwać, że nigdy nie zostanie to uregulowane. W konsekwencji spodziewam się, że napływ towarów z Chin do Polski osłabnie - podsumowuje Kiczma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTveISq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(100)
buahaha
1 tyg. temu
piss zajrzy wam do paczek i jeszcze naliczy myto... ale to dla WASZEGO DOBRA PAMIĘTAJCIE
Co za hipokry...
1 tyg. temu
Mógłby sobie darować minister te dyrdymały o korzyściech dla biznesu. Wiadomo, że chodzi tylko o podatek.
Proponuję
1 tyg. temu
Uczciwą konkurencje - znieść w Polsce vat.
bDTveISr
Fiko
1 tyg. temu
Szydłowa w 2015 mówiła, że pieniądze leżą na ulicy tylko rząd PO nie potrafi ich podnieść. Okazuje się, że mówiąc o ulicy myślała o kieszeniach suwerena chodzącego po ulicach. Ot szczegół.
logiczny
1 tyg. temu
Tak samo podatkiem powinny zostać obciążone przywrócone "nasze" komunistyczne przywileje bo spowodowały już dług ponad 1,5 biliona zł a psia grypa i tak ciągle nad Polakami wisi !!!
...
Następna strona