Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

GUS podał najnowsze dane o koniunkturze gospodarczej. Są dobre wieści

15
Podziel się:

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w marcu 2023 roku wyniósł -12,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak czytamy w komunikacie, we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki wskaźnik kształtuje się na poziomie wyższym lub zbliżonym do prezentowanego w lutym.

GUS podał najnowsze dane o koniunkturze gospodarczej. Są dobre wieści
GUS podał dane o koniunkturze gospodarczej w marcu 2023 (Getty, Jaap Arriens)

"W marcu br. we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie wyższym lub zbliżonym do prezentowanego w lutym br. Wskaźnik ten we wszystkich obszarach znajduje się jednak poniżej średniej długookresowej. W większości badanych obszarów składowe "diagnostyczne" kształtują się na zbliżonym do prezentowanego w lutym poziomie, natomiast składowe "prognostyczne" poprawiają się" informuje GUS.

Koniunktura gospodarcza - marzec 2023

  • PRZETWÓRSTWO PRZEMYSŁOWE: W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 12,9 – zbliżonym do sygnalizowanego w lutym (minus 14,0).
  • BUDOWNICTWO: W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 16,9 – wyższym od notowanego przed miesiącem (minus 20,4).
  • HANDEL HURTOWY: W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 3,1 – wyższym niż w lutym (minus 5,7).
  • HANDEL DETALICZNY: W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 5,5 – wyższym niż przed miesiącem (minus 8,6).
  • TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA: W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 5,6 – zbliżonym do sygnalizowanego w lutym (minus 5,2).
  • ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA: Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w marcu na poziomie minus 13,7 – wyższym od notowanego przed miesiącem (minus 22,4).
  • INFORMACJA I KOMUNIKACJA: W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 10,4 – zbliżonym do sygnalizowanego w lutym (plus 10,3).
  • FINANSE I UBEZPIECZENIA: Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w marcu na poziomie plus 15,3 – nieco wyższym od notowanego przed miesiącem (plus 13,7).

Koniunktura gospodarcza to dynamika aktywności gospodarczej, która przejawia się w zmianach podstawowych wskaźników makroekonomicznych. To one określają to, w jakiej kondycji jest gospodarka. Do najważniejszych należy: PKB, PNB, konsumpcja, produkcja przemysłowa, wskaźnik inflacji czy bezrobocia. Koniunktura odzwierciedla cykliczne procesy gospodarcze i wzajemne relacje zachodzące pomiędzy zmianami, które dokonują się we wszystkich sektorach gospodarki.

O dobrej koniunkturze mówi się wtedy, gdy wspomniane wyżej czynniki pozytywnie wpływają na gospodarkę. Zła koniunktura ma miejsca w odwrotnej sytuacji - gdy czynniki negatywnie wpływają na stan gospodarczy w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Ewa
rok temu
Polska przeciebiorczosc zostala zniszczona!
obserwator
rok temu
gus czyli ...
!!!!!
rok temu
Czyli wiecie rozumiecie jest dobrze a będzie jeszcze lepiej jak powiedział klasyk
Koniunktura?
rok temu
Dawniej, a może dzisiaj też, straszono dzieci, że jeżeli nie będą grzeczne, nie będą się uczyć, to będą kopać rowy jako robotnicy niewykwalifikowani, a w najlepszym razie pójdą do zawodówki i zostaną robotnikami wykwalifikowanymi. Kto tego nie zna? Tu kończy się teoria, bo w ojczyźnie zwalczania wykształciuchów, najlepiej żyje się pod względem materialnym murarzom, hydraulikom, wykończeniowcom itd., a często dużo gorzej lekarzom i prawnikom, którzy boją się nawet wspomnieć, że nie po to uczyli się, by nie iść do zawodówki, by zarabiać gorzej od budowlańców, hydraulików, bo jeszcze ktoś wyskoczy z oburzeniem, że równouprawnienie wymaga całkowitej deprecjacji wszystkiego, czego nie mają budowlańcy, hydraulicy. Bo nie wystarczy nie wypominać im na każdym kroku to, czego nie mają - braku edukacji. Niejeden chce, by im nie wytykać braków, gdy nie mają większych pieniędzy, a gdy je już mają, by liczyły się tylko pieniądze i nic poza tym. Powtarzają "tylko pieniądz się liczy, a nie to co w zamian", wymuszając zniżki na prawnikach. Bo Mammon jest bożkiem zazdrosnym. Czy robotnicy wykorzystali okres paranoicznej prosperity i horrendalnych cen ich usług, aby przekwalifikować się, zdobyć wykształcenie i odnaleźć się w normalnej rzeczywistości? Lekarz - Murarz - Nie widzę różnicy
Kok
rok temu
Jakie wspaniałe czasy minusy są plusami w gospodarce a gdyby nieskończoność minusów przerobić na nieskończoność plusów w gospodarce