Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Konkurencyjna gospodarka kluczem do sukcesu na globalnym rynku

0
Podziel się:

Miejsce zajmowane w światowym rankingu konkurencyjnych gospodarek jest zależne od ujęcia zarówno makro, jak i mikroekonomicznego i kompleksowo obrazuje instrumentalizm państwa: od działania instytucji państwowych, firm, po umiejętność nawiązywania kontaktów handlowych z innymi krajami. Działanie całego systemu oceniane jest w formie jednego efektu, czyli generowania przychodów.

Konkurencyjna gospodarka kluczem do sukcesu na globalnym rynku
(Pixabay.com)

W jaki sposób skutecznie wzmacniać pozycję państwa w tym zestawieniu rozmawiać będą goście Forum Ekonomicznego (3-5 września), w ramach panelu Konkurencyjna gospodarka kluczem do sukcesu na globalnym rynku. Do udziału w rozmowie zostali zaproszeni Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Grażyna Ciurzyńska, p.o. prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S. A., Antal Nikoletti, sekretarz generalny, Inicjatywa Środkowoeuropejska (Wegry), Thomas Lubeck, szef na Europę Środkową i Południową, Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), USA, Pedro de Lima z Portugalii reprezentujący Europejski Bank Inwestycyjny i Andriej Nieczajew, były Minister Gospodarki i Finansów (Rosja).

Od wielu lat w rankingach konkurencyjności czołowe lokaty zajmuje ta sama grupa kilkunastu państw. Nietrudno dostrzec, że gospodarki ww. krajów są najbardziej rozpoznawalnymi producentami dóbr i usług na światowych rynkach. W niektórych kręgach panuje opinia, że „konkurencyjność nie jest ani rywalizacją, ani też grą o sumie zerowej i tym samym wszystkie kraje mogą wznieść się na wyższy poziom”. Dzisiaj na wskaźnik PKB naszej gospodarki wpływa między innymi sytuacja ekonomiczna w strefie euro, a zwłaszcza poziom gospodarczy głównych partnerów handlowych Polski. Wyniki polskiego eksportu, jak przewidują specjaliści, nadal będą pod presją negatywnych zjawisk w europejskiej gospodarce oraz napięć w globalnym handlu, takich jak np. wojny handlowe czy Brexit. Jak budować konkurencyjną gospodarkę? Czy krajom aspirującym do konkurowania z liderami uda się dogonić czołówkę i wejść do grona globalnych graczy? Co muszą zrobić dotychczasowi liderzy, by utrzymać swoją wysoką pozycję? O tym już niebawem podczas krynickiego forum.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)