Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Kontrole na granicy z Polską. Premier Brandenburgii: efekt odczuwalny

14
Podziel się:

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke przekonuje, że kontrole na granicy z Polską dały efekt. Chce jednak, aby przeprowadzać je na terytorium Polski i odciążyć tym samym niemieckie pogranicze - donosi "Deutsche Welle".

Kontrole na granicy z Polską. Premier Brandenburgii: efekt odczuwalny
Kontrole na granicy z Niemcami wprowadzono najpierw na okres 10 dni (PAP, Patrick Pleul)

Premier Brandenburgii, regionu graniczącego z Polską, Dietmar Woidke, przekonuje, że stacjonarne kontrole na granicy niemiecko-polskiej, które mają na celu zapobieganie nielegalnej migracji, odnoszą sukces - pisze "Deutsche Welle".

W wywiadzie radiowym dla Deutschlandfunk, udzielonym w poniedziałkowe przedpołudnie, stwierdził: Faktem jest, że liczba zatrzymań znacznie się zmniejszyła, "odczuwamy efekt". Woidke podkreślił skuteczność kontroli granicznych, mówiąc: "Kontrole graniczne już coś dały".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czesi mają dość. Wróciły kontrole graniczne

Szara strefa

Jednakże, zaznaczył również, że istnieje duża "szara strefa", ponieważ nie jest możliwe skontrolowanie każdego pojazdu przekraczającego granicę. Mimo to, premier Brandenburgii wyraził zadowolenie z efektów podjętych środków, które, jak stwierdził, działają dobrze również w odniesieniu do osób dojeżdżających do pracy po obu stronach granicy, choć przyznał, że "tu i ówdzie pojawiają się problemy".

Woidke zasugerował, że istnieje jeszcze "lepszy wariant" zarządzania sytuacją na granicy. Aby go zrealizować, potrzebne są teraz rozmowy z polskim rządem.

- To, co należy pilnie zrobić: gdybyśmy przeprowadzali te kontrole już na terytorium Polski i odsunęli je od granicy, a tym samym też niedogodności dla regionu przygranicznego, które z takimi kontrolami są związane – mówił dalej Woidke. - Takie rozmowy musimy przeprowadzić – podkreślił.

Premier Brandenburgii zwrócił również uwagę na konieczność zastanowienia się, czy "przywrócenie narodowych granic jest właściwą odpowiedzią", czy "nie powinniśmy znaleźć innych dróg i środków, by zwalczać nielegalną migrację i przemyt".

Na pytanie, czy chce zwracać migrantów do Polski, jako do bezpiecznego kraju UE, w którym można wnioskować o azyl, Woidke odpowiedział, że jest to "stara sytuacja prawna", która dzisiaj już nie obowiązuje.

- Pilnie musimy rozmawiać także z europejskimi partnerami, dlatego część rozwiązania naszego problemu leży na poziomie Unii Europejskiej, by takie zasady były znowu możliwe. Jak stwierdził, nie ma sensu kontrolować granic, a każdego znalezionego w ten sposób migranta wieźć do ośrodka recepcyjnego w Niemczech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(14)
,..
6 miesięcy temu
Golebie serce frau Merkel uczyniło co uczyniło. Teraz trzeba trzeba minimum biurokracji a maximum deportacji do kraju pochodzenia. Zaostrzenie prawa azylowego do maksimum oraz dostępności do pomocy socjalnej. Za ignorowanie i łamanie prawa niemieckiego bezwzględna deportacja beż prawa do powrotu.
waldi
6 miesięcy temu
jak Donald rozwali plot na granicy z Bialorusia to dopiero zobacza lekarzy i inzynierow!
POlicmajster
6 miesięcy temu
Zarządca Polski z nadania Niemiec Herr Donald w pewnością wyrazi zgodę, na działania niemieckiej Policji na terytorium Polski, w regionie nagranicznym. W końcu mamy UE i po co nam właściwie polska Policja, jak mamy niemiecką.
Oszustwooooo
6 miesięcy temu
A z Francji Austrii imigranci wjeżdżają bez problemu w tysiącach osób dziennie a na krańcu z Polską zatrzymają 2-3 i ogłaszają sukces
Konfederat
6 miesięcy temu
Taka wasza ta unia i żadnych granic