Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Kopalnia Złoczew. Wciąż nie ma decyzji

46
Podziel się

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydłużył termin rozpatrzenia odwołania od decyzji środowiskowej dla wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew. To już tego terminu. Poprzedni upłynął 28 lutego.

Kopalnia Złoczew. Wciąż nie ma decyzji
Ekolodzy protestują przeciwko odkrywce Złoczew. GDOŚ wciąż nie wydał decyzji. (East News, Piotr Molecki)
bDUqmfZx

To już piąte przedłużenie terminu wydania decyzji w tej sprawie. Jak podaje GDOŚ, do urzędu wpłynęło pismo z uwagami Fundacji ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi. Inspekcja musi się z nimi zapoznać, a na to potrzebuje więcej czasu.

28 marca 2018 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał decyzję środowiskową dla Złoczewa, w której zezwolił na prowadzenie wydobycia.

Odwołanie do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska złożyła organizacja ekologiczna Greenpeace. Od tego czasu GDOŚ kilkakrotnie przekładał termin rozpatrzenia sprawy.

bDUqmfZz
Zobacz także: Nie tylko węgiel ma znikąć z domów. Ogrzewanie na gaz ma być wyeliminowane do 2050 roku

Z kolei postępowanie w sprawie udzielenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew wszczęto pod koniec kwietnia 2019 r. na wniosek spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Zasoby złoża Złoczew, rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie kilku gmin, szacowane są na kilkaset milionów ton węgla brunatnego.

bDUqmfZF

W przyjętej przez rząd Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. przewiduje się, że złoża perspektywiczne, m. in. Złoczew czy Ościsłowo, ze względu na swój strategiczny charakter, zostaną zabezpieczone, jednakże ich eksploatacja będzie zależna od decyzji inwestorów. Kluczową rolę w ich zagospodarowaniu odegrają ceny uprawnień do emisji CO2, warunki środowiskowe i rozwój nowych technologii.

W przypadku Ościsłowa koncern ZE PAK już zrezygnował z jego eksploatacji.

W październiku 2020 r., podczas prezentacji nowej strategii PGE prezes spółki Wojciech Dąbrowski stwierdził, że budowa kopalni węgla brunatnego jest dziś przedsięwzięciem nierentownym.

bDUqmfZG

Natomiast - jak zaznaczył - decyzja o ewentualnej budowie odkrywki Złoczew będzie już należeć do nowego państwowego podmiotu, do którego mają trafić aktywa węglowe kontrolowanych przez państwo grup energetycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUqmgaa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(46)
kartofel
2 miesiące temu
czyli jeszcze nie było telefonu z żoliborza.
Autochton
2 miesiące temu
Takie decyzje pogrążają ten teren bo nikt nie wie co dalej. Budować, inwestować czy możne za pół roku stwierdzą że jednak będą kopać? I tak zamiast kopalni lub rozwoju przedsiębiorstw i budownictwa mamy wielkie nic plus wydatki gmin na stale zmieniane plany zagospodarowania.
JAŚ
2 miesiące temu
A MOŻE TAK PRZYJRZEĆ SIĘ TEJ PSEUDO DZIAŁALNOŚCI PEWNEJ RODZINY Z GMINY ZLOCZEW GDZIE OJCIEC I SYN SĄ PREZESAMI A MAMA KSIĘGOWA TYCH ''''WIELKICH EKOLOGÓW''ZAŁOŻYLI NIBY FUNDACJE CZY JAK TAM SIĘ NAZYWA I BAWIĄ SIĘ DOSKONALE.SYNEK BAWI SIE W POLOWANKA , I TU OCHRONA ŚRODOWISKA NIE WCHODZI W RACHUBĘ - CIEKAWE?
bDUqmgab
synek_księdza
2 miesiące temu
... a więc ... teren należy do państwa zatem tych ekologów wystawić poza zakład a jeżeli będą stawiać opór postawić przed sądem za sabotaż, proste i jedyne rozwiązanie ... w Polsce obchodzą się z ekologami jak z jajkiem i o ile bronią oni prywatnego każdy własnego terenu o tyle blokowanie czegoś co nie należy do nich jest przestępstwem ...
Proste
2 miesiące temu
To nie to oni
...
Następna strona