Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Koronakryzys w kilku krajach zwiększył ryzyko ubóstwa. Eurostat prezentuje mapę

5
Podziel się:

Pierwszy raz od ponad dekady dochody pracowników w Unii Europejskiej spadły. Wszystko przez kryzys wywołany COVID-19. W kilku krajach przełożyło się to na wzrost wskaźnika zagrożenia ubóstwem.

Koronakryzys w kilku krajach zwiększył ryzyko ubóstwa. Eurostat prezentuje mapę
Pierwszy raz od ponad dekady dochody w UE spadły (Adobe Stock | Eurostat, Africa Studio | Eurostat)

Pandemia COVID-19 wywołała w Europie poważny kryzys gospodarczy, co przełożyło się na sytuację milionów rodzin. Kwestii nierówności dotyczącej dochodów w UE przyjrzeli się urzędnicy Eurostatu. Okazało się, że w 2020 roku średni dochód wśród pracujących w wieku 18-64 lata spadł o 7 proc. w porównaniu z 2019 rokiem.

To pierwsza taka sytuacja od ponad dekady. Po 2009 roku z każdym rokiem dochody tylko rosły.

Mimo tego, średni dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego, a także wskaźnik ryzyka ubóstwa pozostał stabilny. Choć jak podkreśla Eurostat, w niektórych krajach to ryzyko wzrosło.

"W porównaniu z 2019 rokiem wzrost wskaźnika zagrożenia ubóstwem wśród ludności w wieku produkcyjnym zaobserwowano w Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Irlandii, Słowenii , Bułgarii, Austrii i Szwecji" - wylicza Eurostat.

W około połowie państw członkowskich wskaźnik zagrożenia ubóstwem pozostał stabilny. Do tych krajów zalicza się m.in. Polska.

Co ciekawe, był jeden kraj, gdzie mimo koronakryzysu, ryzyko ubóstwa spadło. To Estonia.

Statystycy tłumaczą, że spadek w dochodach wynikał w dużej mierze z bezprecedensowego wzrostu liczby pracowników, którzy przez pandemię nie pracowali lub mieli zmniejszone etaty.

Zobacz także: Biznes ma plan na czwarta falę. "Bunt na pokładzie"

Wskazują też, że transfery rządowe, a także tymczasowe programy pomocowe, pomogły zrównoważyć wpływ kryzysu COVID-19 na dochody do dyspozycji gospodarstw domowych. Szczególnie w przypadku osób o niższych dochodach.

Warto zauważyć, że próg ubóstwa unijni urzędnicy przyjmują na poziomie dochodów do dyspozycji (uwzględniając też transfery socjalne), które wynoszą 60 proc. krajowej mediany (wartość środkowa) dochodów.

"Wskaźnik ten nie mierzy bogactwa ani ubóstwa, ale niskie dochody w porównaniu z innymi mieszkańcami danego kraju, co niekoniecznie oznacza niski poziom życia" - zastrzega Eurostat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
fbd
3 lata temu
A co ta Estonia taka hej do przodu? Czyżby Niemcy wciąż mieli tam takie wpływy, jak w czasie wojny, gdy w Tallinie próbowano internować ORP "Orzeł"?
PiS = NSDAP
3 lata temu
Dziwne, że próg ubóstwa w rozwiniętych krajach UE, jest wyżej, niż próg od którego zaczyna się klasa średnia w Polsce PiSu.
JP,,,
3 lata temu
Hehe,,, ubóstwo,,,,??? To jak może ktoś ze Szwecji przyjedzie popracować do Polski, to zobaczy co to ubóstwo,,,,,
Darwin
3 lata temu
I bardzo dobrze, im więcej nierówności tym bardziej sprawiedliwy świat!
wkkkkkkk
3 lata temu
Może wreszcie Ci wszyscy zwolennicy koronawirusa którego bardzo się promuje za pomocą sponsorowanych artykułów przejrzą na oczy i wreszcie ruszą głową ,że tu nie chodzi o chorobę tylko wywołanie chaosu gospodarczego .Goebbels i Hitler mieli siłę przebicia w propagandzie ale z jaką łatwością dziś ludzie idą żeby zaszczepić się jakimś swiństwem przechodzi ludzkie pojęcie.