Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Koronawirus. Kolejki w publicznych przychodniach napędzają klientów prywatnym

12
Podziel się:

Pół miliarda złotych wydali Polacy na ubezpieczenia zdrowotne. Już przeszło 3 mln Polaków leczy się na podstawie prywatnych polis. Drugie tyle ma abonamenty medyczne. Szukają szybszego i łatwiejszego dostępu do lekarzy.

Koronawirus. Kolejki w publicznych przychodniach napędzają klientów prywatnym
Większość przychodni publiczny ciągle działa w trybie teleporad. (Agencja Gazeta)

Pandemia spowodowała, że dostęp do publicznej służby zdrowia został utrudniony. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", przez pierwsze dwa miesiące Polacy unikali lekarzy, ale po lockdownie wrócili do przychodni ze zdwojoną siłą.

To zakorkowało system, co jest niezwykle niebezpieczne, bo wielu pacjentów odkładało wizyty na potem. Dotyczy to bardzo często poważnych dolegliwości, jak choćby choroby serca. Niewydolność spowodowana jest również przez to, że podstawowa opieka zdrowotna często nadal funkcjonuje w trybie teleporad.

Zobacz także: Zobacz także: Ograniczenie liczby gości na weselach. "To nic nie da, jeśli nie będziemy wykrywać nosicieli"

Zdaniem Marka Balickiego, byłego ministra zdrowia, te trudności są bardzo niepokojące. Jak ocenia, usługi świadczone w formie teleporad nie są w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Ponadto, pacjent bez bezpośredniego badania nie jest w stanie sam ocenić swoich problemów zdrowotnych.

Dodatkowo, spadła również, jak zauważa gazeta, o 40 proc. liczba wykonywanych badań laboratoryjnych. Może to być niestety związane z tym, że chorujący przewlekle zrezygnowali z badań w okresie pandemii. Mogli też mieć problemy z dostaniem się na nie.

Zatem koniec lockdownu nie skończył problemów z dostępem do podstawowej opieki medycznej. Dlatego Polacy szukają pomocy w prywatnych firmach świadczących usługi medyczne.

Według Polskiej Izby Ubezpieczeń przez 6 miesięcy 2020 r. przeznaczyliśmy prawie pół miliarda złotych na ubezpieczenia zdrowotne. Prywatne polisy ma już 3 mln Polaków.

Niemal taka sama grupa ma abonamenty medyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Hdjjd
4 lata temu
Pis eskterminuje narod polski sprowadzajac sluzbe zdorwia do poziomu zenujaco niskiego i niedofinansowego.
brak
4 lata temu
i koronowirusa brak
Dom
4 lata temu
Dla jednych dramat dla innych biznes . Polska to stan umysłu. Pozdrawiam
Dan
4 lata temu
Prywatna służba zdrowia też się zapchała. Terminy prawie takie jak na NFZ, tylko się oszczędza, bo nie trzeba iść po skierowanie. Za mało kształcimy lekarzy. W normalnym kraju i jest 5-6 lekarzy na 1000 mieszkańców, u nas 2. Prosta recepta na katastrofę.
xxxx
4 lata temu
I bez koronawirusa, państwowa slużba zdrowia to fikcja.