Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Koronawirus może utrzymać się do trzech dni na tkaninie. Zaskakujące badania

6
Podziel się:

Naukowcy z Uniwersytetu De Montfort w Leicester odkryli, że wirusy SARS-CoV-2 i podobne do niego szczepy mogą utrzymać się nawet do trzech dni na powszechnie noszonych tkaninach - podaje BBC News. Sprawdzili, jak wygląda sytuacja w przypadku poliestru, polibawełny i bawełny.

Koronawirus może utrzymać się do trzech dni na tkaninie. Zaskakujące badania
Koronawirus SARS-CoV-2 jest w stanie "przeżyć" na tkaninie do trzech dni (zdj. ilustracyjne). (Pexels, Daria Sannikova)

Badacze sprawdzali stabilność koronawirusa na poszczególnych materiałach przez 72 godziny. Obserwowali do tego celu krople wirusa dodawane do tkanin.

Z wymienionych materiałów największe zagrożenie stanowi poliester. Na tym materiale wirus był obecny po trzech dniach. Zachował też zdolność przenoszenia się na inne powierzchnie.

Na stuprocentowej bawełnie koronawirus "przeżył" dobę. Natomiast na polibawełnie był w stanie przetrwać zaledwie 6 godzin.

Zobacz także: Wirusolog spodziewa się ponownego zamknięcia galerii handlowych i stoków

- Kiedy wybuchła pandemia, mieliśmy niewielką wiedzę na temat tego, jak długo koronawirus może przetrwać na tekstyliach - powiedziała mikrobiolożka dr Katie Laird, szef uniwersyteckiej grupy badawczej ds. chorób zakaźnych na Uniwersytecie De Montfort.

Dr Laird, na którą powołuje się BBC, zwraca uwagę, że materiały powszechnie używane do produkcji uniformów medycznych, stwarzają zagrożenie transmisji SARS-CoV-2.

- Jeśli pielęgniarki i pracownicy służby zdrowia zabiorą swoje mundury do domu, mogą zostawić ślady wirusa na innych powierzchniach - przestrzega.

Naukowcy przyjrzeli się również procesowi usuwania wirusa ze stuprocentowej bawełny za sprawą prania. O ile w przypadku dodania wirusa w kroplach wystarczyła woda (w każdej testowanej pralce), o tyle więcej wysiłku wymaga pozbycie się śliny z wirusem.

W przypadku tego drugiego należy ciuchy uprać przy użyciu detergentu i w temperaturze wynoszącej co najmniej 40 stopni Celsjusza. Jeżeli natomiast nie użyjemy detergentu, to wirusa pozbędziemy się w minimalnej temperaturze 67 stopni.

Co istotne, badanie wykazało także, że nie ma ryzyka transmisji krzyżowej. Można zatem prać "czyste" ubrania z tymi, na których może znajdować się koronawirus SARS-CoV-2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Obserwator
3 lata temu
Tak pielęgniarki biorą do domu mundury bo na upranie czekają bardzo długo i jeden komplet na 5 lat kupują najczęściej same to nie tak jak w innych służbach wszystko podane na talerzu !!! W dodatku zero przywilejów, młodzi nie wybierajcie tego zawodu !!!
wit30
3 lata temu
Od początku uważałem, że noszenie maseczek przez "zwykłych" obywateli (poza grupą medyczną która jest narażona zawodowo) jest absolutnie bez sensu. Zwłaszcza gdy w narodzie brakuje elementarnej wiedzy jak z maseczką się obchodzić, jak ją zdejmować, jak zakładać, jak długo można nosić itp. Jak ktoś "lata" w masce kilka godzin taka maska działa jak odkurzacz - jest na niej wszystko. Potem człowiek w niewłaściwy sposób zdejmuje maskę i wkłada ją do kieszeni. Zainfekowanymi dłońmi dotyka różnych powierzchni. Potem z kieszeni taką maskę wyciąga i zakłada (nieumiejętnie, ale to już nie ma żadnego znaczenia) na twarz. I w ten sposób cały syf (nie tylko covid) się roznosi. To jest absolutnie bez sensu. Nie wiem czemu to ma służyć tak naprawdę...
Arahat
3 lata temu
za granty wybadaja wszystko...aby tylko dac swiadectwo prawdy zbrodniczej roli
.....
3 lata temu
Utrzymać się, a stanowić zagrożenie to dwie rzeczy.
franek
3 lata temu
No, to se poczytajcie uważnie.Wirus osadzał sie na bawełnie wiec i na maseczkach, więc go sobie chodowaliśmy pod nosem..... Gratuluję głupoty wszystkim zachęcających nas i zmuszających do noszenia maseczek !!! Może ktoś wrescie ZABRONI chodzenia w maseczkach !!!