Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Koronawirus. Spółka E&K nadal nie rozliczyła się z ministerstwem. Komornik zajął 418 respiratorów

133
Podziel się:

Komornik zajął 418 respiratorów, by zabezpieczyć roszczenia Ministerstwa Zdrowia za niedostarczone przez spółkę E&K na początku pandemii respiratory. Do zajęcia doszło na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. W sumie spółka E&K ma wobec ministerstwa dług wysokości ok. 25 mln zł.

Koronawirus. Spółka E&K nadal nie rozliczyła się z ministerstwem. Komornik zajął 418 respiratorów
(Getty Images)

Ministerstwo Zdrowia złożyło wniosek do Sądu Okręgowego w Warszawie o zabezpieczenie nieuregulowanych zobowiązań spółki E&K, która wiosną miała dostarczyć respiratory.

Uznając argumenty ministerstwa, Sąd nałożył na właścicieli zatrzymanego na granicy celnej na Okęciu majątku do wpłaty do MZ ustalonej przez sąd kwoty za każde z urządzeń, które zostanie sprzedane.

Jedną z możliwości wyegzekwowania długu jest teraz spieniężenie sprzętu przez właścicieli, co zaspokoiłoby roszczenia resortu.

Zobacz także: Prof. Andrzej Horban o pomyśle dotyczącym nakazu noszenia maseczek chirurgicznych w Polsce

Według nieoficjalnych informacji PAP wartość urządzeń to co najmniej 25 tys. euro za sztukę. Takie zabezpieczenie komornicze i sądowe pozwoli pokryć całą pozostałą do uregulowania kwotę zobowiązań firmy E&K wobec resortu zdrowia.

Pozostające do uregulowania środki E&K to ok. 25 mln zł. W czwartek w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że 16 lutego komornik wykonał na Okęciu czynności na rzecz resortu zdrowia.

Ocenił, że to kolejny krok w skutecznym zabezpieczeniu roszczeń należnych ze strony E&K.

Historia kontraktu

Firma E&K, która należy do handlarza bronią, wiosną 2020 r. podpisała z MZ umowę na dostawę respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości kontraktu - dostarczyła 200 sztuk respiratorów. W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro.

Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki. MZ udało się wcześniej zabezpieczyć ok. 26 mln zł zobowiązań spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(133)
Fres
rok temu
Handarza? Dzieci piszą Wam artykuły ??
asker
rok temu
Tu ktoś z min.zdrowia powinien mieć zarzuty....i to łącznie z odsiadką...Ale wiadomo...dobra zmiana ...nie siedzi w celi...
Takie
rok temu
Przeciętnego obywatela Polak prowadzącego dzialalnosc juz by mieli za kratami majątek zajęty i zniszczone życie
Kij
rok temu
Respiratory kupione od komornika nie mają atestu i nikt ich nie będzie serwisował za darmo. Zapewne nie będą mogły pracować w szpitalach
878
rok temu
Ciekawe, czy te respiratory są kompletne i pełnosprawne. Jeżeli nie , to jest to kolejny przekręt .
...
Następna strona