Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Koronawirus. Stracił przez zamkniętą galerię. Sąd odrzucił wniosek

8
Podziel się:

Najemca musiał zamknąć sklep w czasie wiosennego lockdownu, a po jego ponownym otwarciu obroty znacznie spadły. Jednak zdaniem sądu to za mało, by obniżyć czynsz.

Koronawirus. Stracił przez zamkniętą galerię. Sąd odrzucił wniosek
Stracił przez pandemię. Zdaniem sądu to za mało, by zmniejszyć czynsz (Photo by Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images) (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek najemcy sklepu w centrum handlowym o zabezpieczenie jego roszczeń - czytamy w "Rzeczpospolitej". Z powodu pandemii miał zamknięty sklep, a po jego otwarciu odnotował straty, jednak zdaniem sądu to za mało.

Jak czytamy w dzienniku, najemca chciał skorzystać z tarczy antykryzysowej 2.0, która przewiduje wygaśnięcie umów najmu sklepów w dużych centrach handlowych, zamkniętych z powodu pandemii.

W tym przypadku najemca wynajął na 5 lat lokal o powierzchni 135 mkw. Umowa upływa 16 grudnia. Wiosną salon był zamknięty, a po jego otwarciu w maju obroty spadły aż o 81 proc.

Zobacz także: Obejrzyj: "Wszystkie sklepy powinny być otwarte". Sprzeciw wobec rządu

Umowę najmu w związku z pandemią trzeba było zmodyfikować, bo jej wykonanie na dotychczasowych warunkach byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami, a nawet groziłoby spółce utratą płynności finansowej.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", spółka zażądała zabezpieczenia swojego roszczenia w ten sposób, by od maja płacić jedynie czynsz podstawowy, określony jako równowartość 20,28 proc. miesięcznego obrotu ze sprzedaży produktów, ale nie mniej niż 12 125 zł netto.

Jednak sąd, w postanowieniu wydanym jeszcze przed wprowadzeniem najnowszego lockdownu dla galerii handlowych, nie zgodził się na zabezpieczenie powództwa. Według niego trudno ustalić, jak wygląda sytuacja majątkowa najemcy, czy od marca do maja faktycznie poniósł straty, a także czy prognozowany spadek obrotów jest realny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
polak
3 lata temu
jaki sad - mafia sedziowska
jak go nie st...
3 lata temu
to na bazar tam opłaty mniejsze
Je.. PiS :)
3 lata temu
A co ? Galeria ma ponosi straty Jak wynajmujesz mieszkanie to kto ma zapłacić gdy stracisz dochody. Właściciel ? Tutaj dopiero się zaczną procesy najemców z galeriami, galerii z rządem. Morawiecki "najmądrzejszy" wymyślił że rozwiąże zarządzeniem umowy cywilno-prawne najmu lokali. Ingerencja państwa w prywatne umowy handlowe. Toż to Bierut.
poi
3 lata temu
POło trzyma sądy i będzie wspierać korporacje i zwykli ludzie to pleps. Pamiętaj za 6000 tylko frajer pracuje
500+ jest nie...
3 lata temu
Rozumiem, że najemca nie prowadził dokumentacji rachunkowej no i z tego powodu sąd nie mógł ustalić jakie ma straty. Czy ten sędzia nadal orzeka?