Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Koronawirus. Trzy regiony bliskie "zamknięcia". Podążają drogą woj. warmińsko-mazurskiego

848
Podziel się

Lockdown w kolejnych regionach? Województwo pomorskie, lubuskie i mazowieckie mogą podzielić los Warmii i Mazur. Wskaźniki zakażeń w tych miejscach są najwyższe w kraju. Najdalej od ewentualnych ograniczeń są z kolei mieszkańcy województwa opolskiego. Należy jednak wspomnieć, że przekroczyliśmy "próg bezpieczeństwa" dla całego kraju, o którym wspominał minister zdrowia.

Koronawirus. Trzy regiony bliskie "zamknięcia". Podążają drogą woj. warmińsko-mazurskiego
Obostrzenia w kolejnych regionach? Trzy są blisko kolejnych krytycznych progów (PAP, PAP)
bDTaaFoB

7,9 tys. wykrytych zakażeń w ciągu ostatniej doby, 70,7 tys. w ciągu ostatniego tygodnia. Jak wielokrotnie przekonywał minister zdrowia Adam Niedzielski, progiem bezpieczeństwa (lub niebezpieczeństwa) będzie średnia dzienna 10 tys. zakażeń, liczona właśnie w ciągu ostatniego tygodnia. I właśnie we wtorek Polska ten próg przekroczyła.

Jak deklarował szef resortu zdrowia, od tego momentu miał rekomendować zaostrzanie restrykcji.

bDTaaFoD

W tej chwili województwo warmińsko-mazurskie jest jedynym, w którym premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zdecydowali się przywrócić sporą część obostrzeń.

Na terenie całego województwa już od minionej soboty wróciło nauczanie zdalne (choć jednocześnie próbne matury odbędą się w tradycyjny sposób), zamknięte są galerie handlowe, hotele oraz obiekty kulturalne i sportowe. Słowem: to powrót do stanu z końcówki stycznia.

bDTaaFoJ
Zobacz także: Luka VAT. Balcerowicz gani Morawieckiego. "Sprawa skandaliczna"

Na Warmii i Mazurach może się jednak nie skończyć. Jak wskazywali przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, jeżeli wskaźniki zakażeń będą złe w innych regionach Polski, to nie będzie żadnej - nawet najmniejszej - taryfy ulgowej.

Województwo po województwie, punkt po punkcie mogą być przywracane obostrzenia.

bDTaaFoK

Część regionów jest już na granicy progu, który oznaczał ponowne zamknięcie Warmii i Mazur. Ten wynosił ponad 40 zakażeń na każde 100 tys. mieszkańców. Co warto dodać, sytuacja w tym regionie nie poprawia się. W tej chwili województwo warmińsko-mazurskie ma wskaźnik ponad 52 zakażeń na każde 100 tys. mieszkańców. Dla porównania średnia dla całego kraju wynosi około 26 zakażeń.

Jak wynika z danych (za okres od 22 lutego do 1 marca), na granicy tego progu jest województwo pomorskie. W tej chwili wskaźnik zakażeń wynosi w tym miejscu 39 infekcji na 100 tys. mieszkańców. I jest to drugi - właśnie po Warmii i Mazurach - wynik w kraju. Taki wskaźnik oznacza około 900 infekcji każdego dnia.

bDTaaFoL

Na trzecim miejscu pod względem liczby zakażeń (wciąż na 100 tys. mieszkańców) jest województwo lubuskie. Region, który przez pierwszą i drugą falę epidemii przeszedł niemal nietknięty, jest teraz w zupełnie innym miejscu. Wskaźnik zakażeń wynosi 33 infekcje na 100 tys. mieszkańców. To ponad 330 infekcji każdego dnia. Warto pamiętać jednak, że jest to jedno z najmniejszych województw w kraju - zamieszkuje je nieco ponad 1 mln osób.

Tuż za plecami województwa lubuskiego jest województwo mazowieckie. W tym przypadku wskaźnik zakażeń jest nieco poniżej progu 33 infekcji na 100 tys. mieszkańców. Jest to jednak około 1,3 tys. wykrytych infekcji każdego dnia - Mazowsze zamieszkuje ponad 5 mln osób.

bDTaaFoM

Pozostałe województwa, takie jak wielkopolskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie czy małopolskie, są poniżej średniej krajowej.

Najdalej od ponownego lockdownu (jeżeli oczywiście miałby być wciąż ograniczony do poszczególnych województw) jest województwo opolskie. W tym przypadku wskaźniki zakażeń wynoszą zaledwie 12 infekcji na każde 100 tys. mieszkańców.

Warto dodać, że we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski przekonywał, że decyzje dot. obostrzeń w kolejnych regionach jeszcze nie zapadły. Jeżeli jednak resort oraz cały Zespół Zarządzania Kryzysowego będzie konsekwentny - o losie trzech regionów będzie musiał zdecydować jeszcze w tym tygodniu. To wtedy najpewniej wszystkie wspomniane województwa osiągną poziom Warmii i Mazur sprzed tygodnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTaaFpe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(848)
mrph
miesiąc temu
39 zakażeń na 100 tys mieszkańców? Przecież to już nawet śmieszne nie jest... Morderczy wirus w akcji. Dajcie w zestawieniu, ile w zeszłym roku i dwa lata temu było zakażeń grypowych w analogicznym okresie.
INEZ
miesiąc temu
zamknijmy wszystko,ale dosłownie wszystko i niech Państwo płaci wynagrodzenia.....to wtedy pandemia się skończy w przeciągu miesiąca...
Domi
miesiąc temu
Pytam kiedy ziesiony będzie idiotyczny i bezsensowny nakaz noszenia masek na powietrzu?
bDTaaFpf
Krzych
miesiąc temu
Dzisiaj siostra mieszkająca w Olsztynie relacjonowała mi swój przypadek. Dwa lata temu miała jakieś zapalenie wątroby, wymioty żółcią, bóle, świąd całej skóry. Trafiła do lekarki, która zaraz rozpoznała chorobę. Siostra na kilka dni wylądowała w szpitalu. Wyleczyli. i ta sama lekarka powiedziała jej by trzymała dietę i by uważała, bo choroba może się odnawiać. No i teraz się siostrze odnowiła. Te same objawy, Trafiła do tej samej lekarki. A ta, że to na pewno covid. Siostra, powtarza jakie objawy. Ta znowu, że to na pewno covid. Siostra mówi, że w karcie historii choroby może sobie pani sprawdzić, że te same objawy miałam dwa lata temu. Dlaczego wówczas pani nie stwierdziła covida, tylko leczyła mnie, zresztą trafnie, na zapalenie wątroby? Lekarka coś zaczęła mącić, tłumaczyć, że wirus, to wirus tamto, ale i tak ją wysłała na badania covidowe. Test negatywny. Powiedzcie, dlaczego lekarz igra ze zdrowiem pacjenta mimo, że ma czarne na białym w historii choroby, że o tę własnie chorobę chodzi, której nawrót sam zapowiedział? Dlaczego tak nachalnie mu zależy, by pacjenta wplątać w system testów covidowych, a najlepiej wydębić na nim, że ma covida?
ggh
miesiąc temu
Dlaczego na stronie rządowej nie ma jeszcze aktualnych danych z powiatów??? Są dane wczorajsze.
...
Następna strona