Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Koronawirus w 24 DPS w Polsce. Rząd daje 20 mln zł na pomoc i pozwala użyć 1 mld zł z unijnej kasy

485
Podziel się

- Wspieramy samorządy w opanowaniu sytuacji w domach pomocy społecznej. Wspieramy instytucje finansowo i zaopatrujemy w środki higieny. Przeznaczyliśmy dodatkowe 20 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa na dofinansowanie bieżącej działalności DPS - mówi minister rodziny Marlena Maląg.

Minister Marlena Maląg dobrze oceniła rządowe działania w sprawie DPS.
Minister Marlena Maląg dobrze oceniła rządowe działania w sprawie DPS. (Ministerstwo Rodziny)
bDZfMwzp

Na wspólnej, poniedziałkowej konferencji prasowej Ministerstwa Rodziny i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, rządzący poinformowali o podjętych działaniach dla poprawy sytuacji w domach pomocy społecznej.

Minister rodziny Marlena Maląg podkreśliła, że od samego początku walki z koronawirusem rządzący dobrze poradzili sobie z DPS-ami.

Zobacz także: "Rząd pstryczkiem wyłączył gospodarkę". Najbogatszy poseł o branży hotelarskiej

bDZfMwzr

- Od samego początku pandemii zaczęliśmy wspierać samorządy, które prowadzą te domy. Czujemy się jednak i za nie odpowiedzialni i chcemy je wspierać. To wsparcie idzie od samego początku - mówiła Maląg.

Spotkania i zamknięcie ośrodków

Jak to wyglądało? Jak relacjonowała minister, odbywały się liczne spotkania ze starostami i innymi przedstawicielami samorządów.

- Najpierw daliśmy instrumenty, by domy mogły funkcjonować, więc zdecydowaliśmy o ich zamknięciu. W Polsce mamy obecnie 824 DPS-y. W 24 z nich jest kwarantanna, dane mówią same za siebie - mówiła minister Maląg.

bDZfMwzx

Wielokrotnie podczas konferencji obie panie minister przypominały, że za funkcjonowanie DPS-ów odpowiadają samorządy, a władze centralne mogą je jedynie wspierać. Minister Maląg podkreślała również, że wspomniane dane o śmiertelności na COVID-19 w polskich DPS, są na dużo niższym poziomie niż za granicą.

Ilustrowała to tabela widoczna na zdjęciu tytułowym. Wynika z niej, że w Polsce 4,4 proc. wszystkich ofiar koronawirusa to pensjonariusze DPS. Tymczasem w Kanadzie w podobnych ośrodkach jest to aż 57 proc., Irlandii 55 proc., a Francji 49 proc.

20 mln zł wsparcia

- Obecnie 311 osób w DPS na 80 tys. jest zakażonych koronawirusem. Wspomniane działania wspierające samorządy sprawiają, że sytuacja jest pod kontrolą. Chcemy się jednak przygotować na czas trudniejszy, aby tam było jak najmniej nowych zachorowań - mówiła Maląg.

bDZfMwzy

Dlatego rządzący przeznaczyli dodatkowych 20 mln zł na bieżące działania w DPS i innych ośrodkach opieki jak choćby Domy Aktywnego Seniora. Minister rodziny zapowiedziała też kolejne kroki, ale nie ujawniła żadnych szczegółów.

Maląg mówiła o tym, że władze od początku trzymają rękę na pulsie wydarzeń w domach opieki. Można jednak odnieść wrażenie, że nie w każdym przypadku można zgodzić się z tym twierdzeniem.

bDZfMwzz

Pokazała to choćby tragiczna sytuacja w Domu Aktywnego Seniora "Biały Bez". Jak pisaliśmy w WP przed tygodniem, w ośrodku przebywało 38 pensjonariuszy, z czego u 23 potwierdzono SARS-CoV-2. Wszystkimi opiekowały się 3 osoby, z czego 2 z chorobę COVID-19.

Tragiczna sytuacja w DPS-ach

W placówce przebywały bez przerwy od dwóch tygodni, wykonując pracę dla 8 osób. - Sytuacja jest dramatyczna - mówiła nam szefowa domu seniora. Ten przypadek nie był odosobniony.

W domach opieki społecznej i innych placówkach opiekuńczych jest wielu zakażonych, a personelu brakuje. Grażyna Wójcik, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, w programie specjalnym WP zwróciła uwagę, że część placówek nie ujawnia problemów i ich skali. - Nie widzimy wszystkiego. Dostajemy lakoniczne dane o stanie zdrowia pacjentów. Władze próbują zmarginalizować problem - podkreśliła. I dodała, że "DPS-y były przez lata dosyć ignorowane w aspekcie potrzeb zdrowotnych pacjentów".

bDZfMwzA

Po minister rodziny głos na konferencji zabrała szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Najprostszym stwierdzeniem "pomagać pomagającym" można streścić program wsparcia dla DPS. Jest to zadanie samorządów, ale nasz program wsparcia ma je wesprzeć. Wydaliśmy rekomendacje zgodnie z którą marszałkowie poszczególnych województwa mogą 1 mld zł przenieść z unijnych funduszy strukturalnych na ten właśnie cel - mówiła Jarosińska-Jedynak.

Dotyczy to nie tylko DPS ale również placówek opiekujących się seniorami czy też domów dziecka.

- Już dzisiaj można mówić o pewnych efektach. 125 mln zł z programów operacyjnych już zostało przeznaczonych przez samorządy na ten cel. Głównie na zakup środków ochrony indywidualnej i dofinansowanie dla pracowników tych ośrodków - mówiła minister funduszy i polityki regionalnej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDZfMwzS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(485)
covid
rok temu
wywrotowych hasel nigdy nie brakowalo,ale teraz to jakas epidemia!!!!!!
Nick
rok temu
Nie dziwi mnie, ze ta pani to mowi. Jest skad jest. Dziwi mnie, ze w Polsce sa ludzie (i to liczni) ktorzy w to wierza!!!
Tajjjj
rok temu
A ta to tylko dużo mówi...mówi....i nic dka nas z tego
bDZfMwzT
Tonaaaas
rok temu
Bzdury..konta mamy puste zus odrzuca wniosek o zniesienie składek i postojowe..zus pozamykany i telefony nie działają...to jest wasza pomoc...a powinien być czynny cała dobę dla podatnika z którego ma kase
będzie dla mi...
rok temu
Starzy ludzie pobierający świadczenia wymierają na potęgę - rząd sobie poradził!
...
Następna strona