Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Koronawirus w Polsce. Trwa utylizacja norek

11
Podziel się:

W środę powinna zakończyć się utylizacja stada norek, w którym wykryto koronawirusa. W stadzie znajdowało się 5845 norek.

Koronawirus w Polsce. Trwa utylizacja norek
W Polsce wykryto SARS-CoV-2 u norek (Flickr)

O pojawieniu się choroby u zwierząt poinformowało w niedzielę wieczorem ministerstwo rolnictwa. Wirus SARS-CoV-2 u norek został zdiagnozowany na fermie w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego.

Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka poinformował, że pobrano 20 prób, z czego w czterech wykryto koronawirusa. Dodał, że badania ferm norek trwają, dotychczas zostało sprawdzonych kilkanaście. Będą dalsze badania.

Zgodnie z przepisami całe stado podlega likwidacji. Zaznaczył, że koszty dezynfekcji i utylizacji zwierząt ponosi Inspekcja Weterynaryjna.

Zobacz także: Brak personelu medycznego. Czas na ściągnięcie lekarzy i pielęgniarek z zagranicy?

Konopka zapytany o możliwość odszkodowania dla hodowcy norek, powiedział, że przepisy nie przewidują odszkodowania, "ale są inne formy wsparcie, np. jakaś nagroda". Dodał, że "jeżeli zostaną stwierdzone w dochodzeniu jakieś przestępstwa, to może być nawet kara", bo budżet państwa ponosi koszty likwidacji stada.

Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt nie przewiduje odszkodowania za zabite norki. Osobom, którym nie przysługuje odszkodowanie, a przyczyniły się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej, wojewódzki lekarz weterynarii, na wniosek lekarza powiatowego, może przyznać nagrodę ze środków budżetowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
aaa
2 lata temu
"utylizacja"... co sie dzieje z tym chorym swiatem...
Neti
2 lata temu
Proponuję badać cmentarze
Neti
2 lata temu
Proponuję im zbadać wszystkie zwierzęta w lesach w widać ryby i szczury myszy ptaki itp. Bo skoro covid tak atakuje 🙈
Nio
2 lata temu
One nie są chore to te osoby co je usypiają są chore na covid 19
Koronawirus
2 lata temu
Ludzie teraz norki jutro trzoda chlewna....dlaczego na to pozwalamy???nie widzicie tego co oni chcą z nami zrobić?te testy to jedna wielka sciema......Boze zlituj się nad światem.