Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

Koszty gazu i prądu mogą wzrosnąć o miliardy euro. Mrożąca prognoza Goldman Sachs

142
Podziel się:

Jeżeli napięcia geopolityczne będą się przedłużać, koszty gazu i energii elektrycznej mogą w Europie wzrosnąć o 1,4 bln euro, co stanowi prawie 10 proc. PKB Unii Europejskiej - szacuje w najnowszym raporcie bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wskazuje, że rachunki za energię mogą wzrosnąć o 150-200 euro.

Koszty gazu i prądu mogą wzrosnąć o miliardy euro. Mrożąca prognoza Goldman Sachs
Analitycy Goldman Sachs nie mają dobrych wiadomości. Jeśli sytuacja geopolityczna się nie zmieni, będzie ciężko (GETTY, SOPA Images)

Goldman Sachs podkreśla w raporcie, że Europa mierzy się z poważnym kryzysem energetycznym. "(Europa - przyp. red.) może stanąć w obliczu wzrostu kosztów energii (gaz, energia elektryczna) o 1,4 bln euro, co stanowi niemal 10 proc. Produktu Krajowego Brutto Unii Europejskiej" - przewidują. Tłumaczą, że może się tak stać, jeśli sytuacja, którą mamy teraz - czyli napięcia geopolityczne - będzie się przedłużać.

Według ekspertów banku koszt ten może być "szczególnie dotkliwy dla rodzin, których rachunki za energię mogą wzrosnąć o 150-200 euro miesięcznie".

Największy problem to gaz

Analitycy przyznali, że główną przyczyną problemu jest gaz. "Ok. 150-proc. wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną od lata 2020 r. był głównie wynikiem rosnących cen gazu. Te z kolei były funkcją napięć na globalnym rynku LNG oraz rosnących napięć geopolitycznych, które wzbudziły obawy związane z niezawodnością rosyjskich dostaw tego surowca do Europy" - wskazuje Goldman Sachs.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(142)
różne history...
2 lata temu
" Mrożąca prognoza Goldman Sachs " Tym którzy już zapomnieli PRZYPOMINAM a tych którzy tego nie wiedzą INFORMUJĘ !!!! Ten cały goldman wprowadził się do Polski na zaproszenie morawieckiego który z naszych pieniędzy podarował im na Dzień Dobry 20 000 000 zł. Ot tak na powitanie. Taka polska tradycja przywitać gościa.
wmw
2 lata temu
a w Krakowie nawet kominkiem niedogrzejemy - takie mamy gospodarne Majchrowisko
Wkurzony
2 lata temu
A polskie rządy (wszystkie) od 30 lat zastanawiają się , czy budować elektrownię atomową. Natomiast najbardziej jest nam potrzebny ogromny Centralny Port Komunikacyjny , aby zaspokoić mocarstwowe ambicje Morawieckiego. Kiedy Polacy indywidualnie , i firmy , wzięli sprawy w swoje ręce i instalowali panele fotowoltaiczne to okazało się , że polskie sieci (za które odpowiada rząd) nie są przygotowane do ich podłączenia do sieci. No ale skoro cała para idzie na pomaganie Ukrainie ....
Koko
2 lata temu
Nie dla rodzin ale dla wszystkich firm , ja teraz place juz o ponad 10 000zl więcej za 2 miesiące niz rok temu , na wzrost domowych rachunkow nawet nie zwracam uwagi nie ma to znaczenia dla budżetu , gorzej jak będę musiał 2 etaty zredukować zeby mieć na prąd wtedy dopiero rodziny odczują. ..
CO WY NA TO
2 lata temu
Sprzedaliśmy za grosze kikadziesiąt naszych kopalni , teraz inni zarabiają krocie a MY sprowadzamy węgiel z Rosji i Australii -to dopiero gospodarka! Zamiast wyremontowac i zarabiać .....Całkowite udokumentowane i wydobywalne zasoby konwencjonalnego gazu ziemnego w Polsce wynoszą około 140 mld m3 i są skoncentrowane głównie w złożach na Niżu Polskim, przedgórzu Karpat oraz w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, biorąc pod uwagę obecną skalę wydobycia, żywotność wskazanych zasobów przewidywana jest na około 25 lat. (złoża konwencjonalne, czyli nie takie, które wymagają szczelinowania hydraulicznego, by wydobyć surowiec). - co się z nimi dzieje ?
...
Następna strona