Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Krajowy Plan Odbudowy. Środki z Unii mają być impulsem dla rozwoju

23
Podziel się:

Rząd chce, aby te inwestycje znacząco poprawiły jakość życia Polaków, zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Krajowy Plan Odbudowy. Środki z Unii mają być impulsem dla rozwoju
(KPRM, KPRM Krystian Maj)

Nawet 57 mld euro trafić ma do Polski z unijnego Funduszu Odbudowy. Aby jednak tak się stało, niezbędny jest Krajowy Plan Odbudowy.

- Chcemy, żeby Krajowy Plan Odbudowy był prawdziwym impulsem rozwojowym, który znacząco poprawi jakość życia Polaków - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia13 Forum Gospodarczego TIME.

Zobacz także: Krajowy Plan Odbudowy. Emilewicz tłumaczy, jak może skorzystać Polska

W ramach KPO rząd stawia między innymi na cyfryzację i projekty teleinformatyczne. - Efektem tych projektów i inwestycji będzie wzmocnienie polskiej gospodarki, podniesienie jej konkurencyjności i uodpornienie jej na przyszłe kryzysy - mówił premier.

Jest też przekonany, że pełna cyfryzacja w Polsce się powiedzie.

- Polacy pokochali rozwiązania cyfrowe i coraz więcej osób z nich korzysta - w tym także przy załatwianiu spraw urzędowych. Tylko w ubiegłym roku 4 miliony Polaków założyły Profil Zaufany. W sumie korzysta z niego już ponad 9 milionów obywateli. Natomiast aplikacja m-Obywatel ma już 2 miliony użytkowników i codziennie przybywa nowych - wyliczył Morawiecki.

Poza cyfryzacją, KPO przewiduje również inwestycje w zakresie: zdrowia, gospodarki i przedsiębiorców, energii i środowiska, infrastruktury, transportu, innowacji, a także społeczeństwa oraz spójności terytorialnej. Łącznie Plan został podzielony na pięć filarów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
kluczewicz
3 lata temu
Albo rząd coś wie, czego ja nie wiem, albo idzie w kierunku dalszego podporządkowania Polski pod unijny but. Wg poprzednio upowszechnianych informacji Unia miała zbudować ten fundusz emitując po raz pierwszy obligacje, których jedynym gwarantem byłaby Unia. Z tych 57 miliardów Euro, które w ciągu kilku lat miałyby trafić do Polski ok. 2/3 to pożyczka i 1/3 "darowizna". Pożyczkę trzeba oddać (w jakim trybie i oprocentowaniu?). "Darowiznę też musimy oddać, gdyż jako członek UE też musimy wykupić owe obligacje. Wg jakiego klucza mamy oddawać i spłacać? Jedyny sensowny, to tyle spłacamy, ile otrzymaliśmy - oczywiście z odpowiednimi (lichwiarskimi?) odsetkami. Ale klucz może być całkiem inny, może "biedna" Grecja, czy Hiszpania będzie z tej spłaty zwolniona. Kto będzie tym funduszem zarządzał? Czy Rada Dyrektorów, jak w strefie Euro (przedstawiciele państw strefy, ale z głosem ważonym PKB - czyli rządzą Niemcy). Do tego dochodzą jeszcze warunki przyznania tych pieniędzy. Po pierwsze - mają być przeznaczone na cele akceptowane przez Unię, po drugie warunkiem jest przestrzeganie przez Polskę "praworządności" (oczywiście wg unijnych kryteriów). Innymi słowy byłoby to dalsze ograniczanie polskiej suwerenności. Ponadto - Polska ma doskonałą zdolność kredytową i sama może pożyczać (emitować swoje obligacje skarbowe) z rentą prawdopodobnie o wiele niższą niż uzyska ją Unia jako całość. Straszak przekroczenia dopuszczalnego wskaźnika długu do PKB jest fikcyjny. Inne państwa unijne go przekraczają i nic się nie dzieje, a przyjęcie tych pieniędzy z Unii, to faktyczne zwiększenie naszego długu, więc jest to tylko "obejście" ustalonych reguł. Reasumując, dopóki rząd nie odpowie na postawione wyżej pytania, dopóty mogę z czystym sumieniem traktować cały pomysł Funduszu Odbudowy jako wielką ściemę i hucpę - wprowadzenie Polski tylnymi drzwiami jakby do strefy Euro. I jest to grubo nie w porządku w stosunku do Suwerena...
Antybot
3 lata temu
Co to za syfiasty wysyp opłaconych komentarzy popierających nieudolny rząd? Już tak słabo wypadają sondaże, że trzeba było podpłacić agencje pseudomarketingowe?
Lukas
3 lata temu
Ten kompleksowy program reform i projektów strategicznych z pewnością poprawi sytuację gospodarczą.Celem KPO jest wzmocnienie odporności gospodarczej i społecznej, to priorytetowe działania aby wzmocnić sytuacje naszego kraju po pandemii.
Jacob
3 lata temu
"Jest też przekonany, że pełna cyfryzacja w Polsce się powiedzie. " Oczywiście, że tak, technologia musi iść do przodu, to przyszłość, wszystko jest teraz uzależnione od sprzętów, internetu itd. Dlatego trzeba w ten sektor uderzać.
Renata Brzoza
3 lata temu
Premier z pewnością zrobi wszystko by te plany poszły gładko i bez kompilacji z Unią.
...
Następna strona