Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Leszczyński
Michał Leszczyński
|
aktualizacja

Kreatywność i technologia. Pracownia FabLab Gdańsk powered by Orange otwarta

10
Podziel się:

Od początku lipca w Trójmieście działa miejsce, w którym stworzysz niemal wszystko. Dzięki współpracy Fundacji Orange i Stowarzyszenia FabLab Gdańsk powstała pracownia, gdzie wszyscy chętni mogą zobaczyć, jak przy pomocy wyobraźni i nowoczesnej technologii tworzyć prawdziwe cuda techniki.

Kreatywność i technologia. Pracownia FabLab Gdańsk powered by Orange otwarta
(materiały partnera)

Nauka? Nie – świetna zabawa

Najskuteczniej uczą się ci, którzy są w pełnie zaangażowani w tworzone przez siebie projekty. Z takiego właśnie założenia wychodzą członkowie Stowarzyszenia FabLab Gdańsk oraz Fundacji Orange. To właśnie z ich inicjatywy przy ul. Dolna Brama 8 powstała nowa pracownia FabLab Gdańsk powered by Orange. Jest pracownią łączącą nowe technologie z kreatywnością i tradycyjnym rzemiosłem.

– Chcielibyśmy przyczynić się w ten sposób do uwolnienia kreatywności Gdańszczan i mieszkańców całego Trójmiasta – podkreślał podczas otwarcia Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. – Dzięki dobrej współpracy z miastem Gdańsk i naszym partnerem przy tym projekcie – Stowarzyszeniem FabLab Gdańsk – możemy otworzyć dla szerokiej publiczności to wyjątkowe miejsce, w którym można spróbować swoich sił i poznać praktyczne zastosowanie nowych technologii, robotyki, programowania. […] Cieszę się, że widzę wśród nas wielu młodych ludzi, mam nadzieję, że to są właśnie przyszli twórcy.

Co znajdziemy w FabLabie?

Niepozorny z zewnątrz obiekt kryje w sobie 4 pracownie: prototypownię, pracownię elektroniki i druku 3d, pracownię cyfrowej obróbki drewna oraz salę czystej pracy (openspace). Większość mebli wykorzystywanych w FabLabie powstaje na miejscu na bazie projektów dostępnych za darmo w sieci. Dzięki parkowi maszynowemu, przy wsparciu trenerów, w FabLabie możemy stworzyć właściwie wszystko, co sobie wyobrazimy.

– FabLab to miejsce, w którym można się zanurzyć w technologii: mamy tu morze kreatywności i możliwości. Już na etapie przygotowania pracowni młodzi ludzie stworzyli łaziki marsjańskie czy poduszkowiec. To wszystko dzięki instruktorom, którzy pokazują, jak połączyć tradycyjne techniki z elektroniką czy drukiem 3d – powiedziała w czasie otwarcia Ewa Krupa, prezeska Fundacji Orange.

Od pomysłu po realizację

Efekty mogą być zdumiewające. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem w FabLabie przeprowadzono projekt Młodzi Technicy. Dwanaścioro nastolatków przygotowało samodzielnie swoje produkty, korzystając z dostępnego na miejscu parku maszynowego i wsparcia trenerów. Powstał m.in. poduszkowiec, zdalnie sterowana łódka czy proteza ręki wydrukowana w 3d. Obecnie trwa przygotowanie do drugiej edycji projektu.

Opowiedział o nim Cyryl Sochacki ze Stowarzyszenia FabLab Gdańsk, koordynator pracowni:

– W ramach projektu Młodzi Technicy w wieku 12-17 lat skorzystają z ponad 60 godzin warsztatów. Nauczymy ich programowania blokowego, druku 3d, wykorzystania plotera laserowego, modelowania 3d czy podstaw stolarki.

Pomysł, który działa na całym świecie

W czasie otwarcia istotną rolę FabLabu podkreślał Piotr Kowalczuk, zastępca Prezydenta Gdańska, który stwierdził, że połączenie tradycyjnych narzędzi i nowych technologii to fantastyczne rozwiązanie. Docenił też owocną współpracę trzeciego sektora, samorządu i biznesu. Pracownia powstała przy dużym wsparciu Urzędu Miasta Gdańsk.

Pierwszy FabLab otwarty przez Fundację Orange ma miejsce w Warszawie i jest prowadzony wspólnie ze Stowarzyszeniem Robisz.to. Jednak na świecie ów pomysł kwitnie od wielu lat. W 2001 r. pierwszy obiekt tego typu (fabrication laboratory) powstał w USA, na prestiżowej uczelni Massachusets Insitute of Technology. Obecnie FabLaby funkcjonują w 78 krajach na świecie.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na dni otwarte, które odbędą się 9 i 30 lipca w godzinach 17:00-20:00 w FabLab Gdańsk powered by Orange przy ul. Dolna Brama 8 w Gdańsku.

Artykuł powstał przy współpracy z Orange

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
fablabowiec
5 lata temu
Takie oskarżające , mówiące nieprawdę komentarze o kradnięciu i kombinowaniu z kasą ,wymyślają chyba ci co za swoich czasów kradli lub dalej kradną w pracy i wynoszą. Takich bzdur to nie słyszałem nigdy. Stracił bym wiarę w ludzi gdybym nie wiedział, że jest sporo osób, które korzysta i tworzy niezwykłe rzeczy w takich miejscach a takich hejterów jak wy mają gdzieś ;) Nie znam w Polsce Fablabu który by powstał z budżetu unijnego.
IoT
5 lata temu
Negatywnie wypowiadają się na ten temat rozlazłe mózgi. Ci ze ścisłymi pozytywnie. Niech Świat należy dla kreatywnych, a dla rozlazłych niech pozostaną konwersacje słowne, TV i nudna lektura bo i tak nic nowego nie stworzą.
Cine
5 lata temu
FabLaby to złodziejstwo. Kupują sprzęt kilkanaście razy drożej niż można kupić ten sam sprzęt tylko z inną naklejką! Ale co tam, Unia zapłaci. Albo miasto Gdańsk. Znam typa z Darłówka, który sprzedaje badziewne drukarki wyprodukowane w Chinach do urzędów i takich właśnie "fablabów" 10x drożej niż to samo na Allegro. Różnią się nazwą.
Wojciech
5 lata temu
FabLaby w UK bankrutują bo skończyły się dotacje unijne a rząd JKM nie widzi potrzeby żeby dotować ten szajs. Na aukcjach jest cała masa wyposażenia FabLab-ów tylko ceny są kompletnie z kosmosu bo kupione były na lipne faktury za gigantyczną kasę. Zupełnie niepasującą do realiów.
ISLA
5 lata temu
CI TO PSIOCZĄ NA TĘ INICJATYWĘ ZAPEWNE NAWET NIE ROZUMIEJĄ TEGO TEKSTU DLATEGO WYPISUJĄ GŁUPOTY!!!!