Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kredyt konsolidacyjny bez BIK-u. Na czym polega i kto może się o niego starać?

2
Podziel się:

Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie w jedno większe zobowiązanie szeregu mniejszych kredytów i pożyczek, jakie uprzednio zaciągnął klient w bankach, SKOK-ach czy w firmach pożyczkowych. Konsolidacja możliwa jest w bankach oraz także w firmach pozabankowych.

W firmach pozabankowych, gdzie konsolidacja kredytów bez BIK-u dla zadłużonych jest jak najbardziej możliwa.
W firmach pozabankowych, gdzie konsolidacja kredytów bez BIK-u dla zadłużonych jest jak najbardziej możliwa. (Pixabay.com, Pixabay.com)

O ile bank nie ma w ofercie kredytów konsolidacyjnych dla zadłużonych, pożyczkodawcy mogą dokonać i takiej konsolidacji.

Kredyt konsolidacyjny i jego istota

Kredyt konsolidacyjny jest produktem bankowym udzielanym na podstawie Prawa bankowego. Przy kredytowaniu klientów banki muszą stosować się do wytycznych z rekomendacji wydawanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Swoim zasięgiem taki nadzór obejmuje tylko instytucje bankowe, czyli m.in. banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK).

W ofercie banków najczęściej znajdują się różnego rodzaju kredyty. Szczególnym rodzajem takiego zobowiązania jest kredyt konsolidacyjny, który różni się od pozostałych kredytów, choć można znaleźć wiele jego cech wspólnych z kredytem gotówkowym lub kredytem hipotecznym.

Zobacz: 37 tys. zł to dla Polaków często już kwota nie do spłacenia. Decydują się na upadłość konsumencką

Pod pojęciem "konsolidacja kredytu" należy rozumieć rozwiązanie, które umożliwia połączenie kilku różnych zobowiązań finansowych w jeden duży kredyt, z pojedynczą ratą kredytową, która z reguły jest niższa niż suma wcześniej spłacanych rat. Kredyt konsolidacyjny ułatwia życie kredytobiorcom, którzy zaciągnęli kilka różnych kredytów i obecnie zaczynają mieć problemy z ich terminową spłatą.

Połączenie kredytów w praktyce oznacza, że bank udzielający kredytu konsolidacyjnego spłaca zobowiązania finansowe klienta z banków i firm pożyczkowych, a następnie kredytobiorca uiszcza co miesiąc ratę na kredyt konsolidacyjny.

Uwaga!
Przy zaciąganiu kredytu konsolidacyjnego musimy liczyć się z pewnymi kosztami. W ramach konsolidacji kredytowej bank udziela klientowi nowego zobowiązania i zwykle związane jest to z koniecznością uiszczenia prowizji za przystąpienie do kredytu. To dodatkowy koszt, z jakim związane są kredyty konsolidacyjne.

Dla kogo przeznaczone są kredyty konsolidacyjne?

Kredyty konsolidacyjne przeznaczone są dla osób, które zaciągnęły dotychczas kilka różnych zobowiązań, takich jak:
• kredyt gotówkowy (porównaj oferty na Totalmoney.pl),
• kredyt samochodowy,
• kredyt ratalny,
• limit na koncie,
• kredyt na karcie kredytowej,
• kredyt hipoteczny,
• pożyczka gotówkowa.

Muszą oni jednak spłacać swoje zobowiązania regularnie i nie mieć zadłużenia w uiszczaniu rat kapitałowo-odsetkowych. W bankach nie może być bowiem udostępniona klientom konsolidacja kredytów bez BIK-u dla zadłużonych. Związana jest ona ze zbyt wysokim ryzykiem kredytowym, co stoi w sprzeczności z rekomendacjami KNF.

Czy bank udzieli kredytu konsolidacyjnego klientowi ze złą historią w BIK-u?

Banki w swojej ofercie mają zwykle dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

• kredyty gotówkowe konsolidacyjne – bez zabezpieczenia, z oprocentowaniem na podobnym poziomie jak w przypadku kredytów gotówkowych bez konsolidacji (to także kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń);

• kredyty hipoteczne – ich cechą charakterystyczną jest zabezpieczenie w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości i wpisanej do jej księgi wieczystej na rzecz banku; mogą mieć niższe oprocentowanie od kredytów gotówkowych.

W procedurze udzielania kredytów konsolidacyjnych przez bank leży sprawdzanie wiarygodności i zdolności kredytowej klienta. Banki zobowiązane są do kontrolowania historii kredytowania klienta w BIK-u, dlatego kredyt konsolidacyjny bez BIK-u nie będzie osiągalny w instytucjach bankowych.

Czy możliwy jest kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa interpretowana jest jako zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z naliczonymi odsetkami w harmonogramie wskazanym przez instytucję kredytującą. Jeśli klient nie ma zdolności kredytowej, nie będzie automatycznie mógł zaciągnąć kredytu w banku.

Konsolidacja kredytów jest przeznaczona w bankach i SKOK-ach dla osób, które pomimo wielu różnych zobowiązań spoczywających na ich barkach mają stabilną sytuację majątkową, a ich bieżące dochody będą prawdopodobnie pozwalać na spłatę raty kredytu konsolidacyjnego.

Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej nie zostanie udzielony przez bank. W ofercie banku na próżno można też szukać oferty na kredyt konsolidacyjny bez BIK-u. Za to można znaleźć podobne produkty w firmach pozabankowych, gdzie konsolidacja kredytów bez BIK-u dla zadłużonych jest jak najbardziej możliwa. To też jedyna alternatywa, aby zaciągnąć kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych, ponieważ firmy pożyczkowe prowadzą bardziej liberalną politykę weryfikacji swoich klientów-pożyczkobiorców niż banki w stosunku do kredytobiorców.

Pamiętać należy jednak, że pożyczka przeznaczona na konsolidację najczęściej będzie miała znacznie niższą wartość niż kredyt konsolidacyjny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(2)
WellDone
3 lata temu
Uwaga jak uwaga, wszędzie nadziać się można na tzw. oszusting, ale to już lezy trochę po naszej stronie - inwestorów - żeby firmę zbadać i dowiedzieć się co nieco. Ja np. mam same pozytywne doświadczenia z Financial Home, ale wiem, że na rynku nieruchomości jest też sporo firm krzaków. Takich po prostu należy się wystrzegać i wszystko będzie okej.
mój nick
3 lata temu
Ludzie - bierzcie kredyty i pożyczki! Miejsca pod mostami jeszcze są! A i ciekawą pracę będą mieli weterani wojny na Ukrainie - ruscy odzyskiwacze długów, zwani zielonymi ludzikami!