Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz idą do Trybunału Konstytucyjnego. Gigantyczna pensja już do końca życia

596
Podziel się:

Ponad 22 tys. zł miesięcznie - tyle co miesiąc będzie zarabiać Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch, gdy trafią do Trybunału Konstytucyjnego. Stanowisko w TK to blisko 2,3 mln zł zarobków w ciągu całej kadencji.

Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz mają trafić do Trybunału Konstytucyjnego. To intratna praca
Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz mają trafić do Trybunału Konstytucyjnego. To intratna praca (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bEKeOgXV

Gigantyczna pensja, bezpłatne zakwaterowanie w Warszawie, służbowy samochód do dyspozycji, odprawa emerytalna i nagrody jubileuszowe. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mogą liczyć na pełną paletę korzyści. Zarabiają, nawet gdy nie są już aktywni w Trybunale Konstytucyjnym.

Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch będą kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego. PiS właśnie ogłosiło, że ma już zastępstwo dla trzech sędziów, którym na początku grudnia upływa kadencja. Będzie to właśnie dwójka eksposłów i była wiceminister finansów.

Ani Pawłowicz, ani Piotrowicza nie będzie w nowej kadencji - posłanka nie startowała, poseł się nie dostał.

bEKeOgXX
Zobacz także: Zobacz także: Biznes na kulturze. "Stopą zwrotu jest jakość życia"

Praca w Trybunale Konstytucyjnym to dochodowe zajęcie. Na sędziów TK czeka ponad 22 tys. wynagrodzenia brutto miesięcznie. Biorąc pod uwagę aż 9-letnią kadencję sędziego, w ciągu blisko dekady do zarobienia w TK jest aż 2,3 mln zł.

Pensje sędziego określa ustawa - przeciętne miesięczne wynagrodzenie z II kwartału ubiegłego roku jest mnożone przez 5. W 2018 roku wynagrodzenie w tym okresie wynosiło 4,5 tys. zł. Stąd akurat 22 tys. zł miesięcznej pensji w TK.

bEKeOgYd

Nie ma wątpliwości, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego są najlepiej opłacanymi sędziami w Polsce. Dla porównania mnożnik sędziów Sądu Najwyższego i sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego wynosi 4,13 (w stawce awansowej po siedmiu latach pracy jest to 4,7495 - 115 proc. wynagrodzenia).

Do tego do pensji doliczany jest dodatek stażowy - może wynosić aż 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Warunkiem jest łączny ogólny 20-letni staż pracy. To sprawia, że co miesiąc sędziowie dostają spokojnie około 25 tys. zł. Prezes oraz wiceprezesi Trybunału Konstytucyjnego mogą liczyć również na dodatki funkcyjne.

Na tym jednak nie kończą się przywileje sędziów TK. Istotny jest również tak zwany stan spoczynku, czyli czas po pracy w Trybunale. Bo koniec aktywnej pracy, wcale nie oznacza końca dobrego zarabiania.

bEKeOgYe

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku mogą liczyć na 75 proc. ostatniego uposażenia (choć już bez dodatków). A to sprawia, że już do końca życia wszyscy będą otrzymywać ponad 16 tys. zł.

I znów - to wcale nie koniec. Przechodząc w stan spoczynku, sędzia może liczyć na sześciomiesięczną odprawę. To dodatkowe 120 tys. zł do zgarnięcia.

Warto pamiętać, że odprawy emerytalne przysługują również pracownikom urzędów państwowych, żołnierzom i funkcjonariuszom służb mundurowych. Takie same zasady odpraw emerytalnych obowiązują sędziów na innych szczeblach kariery.

bEKeOgYf

Wśród innych korzyści z bycia sędzią jest np. bezpłatne zakwaterowanie w Warszawie (dla tych sędziów, którzy mieszkają poza stolicą). Do tego można liczyć na dodatek za rozłąkę z rodziną i służbowy samochód (choć z limitem przejechanych kilometrów).

bEKeOgYy
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(596)
niebywałe
2 lata temu
same afery komunistyczne... a będzie jeszcze gorzej, no ale cóż? wszystcy o tym mówili a ciemny naród dalej w zaparte...
ola
2 lata temu
Mają zdolność chodzenia niech idą gdzie? pieprz rośnie !!!!!!!!!!!!!!!!!!
An
2 lata temu
Cz teraz sędziowie TK mają mniej gigantyczne zarobki?
bEKeOgYz
uczciwy
2 lata temu
Dlatego brakuje na emerytury dla ludzi pracujących po 40 lat .Jak się nie zlikwiduje przywilejów i równy wiek emerytalny dla wszystkich Polaków to w końcu braknie pieniędzy
kj
2 lata temu
Spoko!Była deubekizacja,zrobi się depisalizację i średnia emeryturka 1600zł.
...
Następna strona