Sekretarz rolnictwa USA Brooke Rollins, poinformowała, że Stany Zjednoczone będą importowały jaja z Korei Południowej i Turcji. Decyzja ta jest odpowiedzią na kryzys związany z zaopatrzeniem i cenami jaj w USA. Wspomniała, że jaja będą też sprowadzane z innych państw. - Nie podpisaliśmy jeszcze żadnych umów, więc wolałabym nie podawać nazw (tych krajów) - przyznała Rollins.
USA. Kryzys z jajami. Szykują się na import
– Mówimy o setkach milionów jaj (importowanych z zagranicy - red.) w krótkim okresie. To wystarczy, by pomóc nam w dalszym obniżaniu cen jajek – powiedziała dziennikarzom Rollins. Wyraziła nadzieję, że krajowa produkcja pokryje większość potrzeb w ciągu kilku miesięcy. W serwisie X przekazała natomiast, że przedstawiła prezydentowi Trumpowi pięciopunktowy plan na obniżenie cen jaj.
Podczas konferencji prasowej w Białym Domu Rollins ujawniła, że oprócz Korei Południowej i Turcji, prowadzone są rozmowy z innymi krajami ws. importu jajek. – Nie podpisaliśmy jeszcze żadnych umów, więc wolałabym nie podawać nazw tych krajów – przyznała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Agencja AFP poinformowała, że USA zwróciły się też do polskich i litewskich hodowców drobiu w sprawie eksportu jaj. Katarzyna Gawrońska z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz potwierdziła, że ambasada USA w Warszawie wysłała zapytanie o możliwość eksportu jaj do USA. Podobne zapytanie otrzymała instytucja na Litwie.
Kanadyjskie media donoszą o rosnącym przemycie jaj do USA. CBC informuje, że na przejściu granicznym w Detroit przemyt wzrósł o 36 proc. w bieżącym roku fiskalnym w porównaniu z rokiem poprzednim. W skali kraju przemyt zwiększył się dwukrotnie.
W lutym ministerstwo rolnictwa USA przyjęło plan mający na celu zwiększenie podaży jaj i obniżenie ich cen. Z budżetu 1 mld dolarów, połowa zostanie przeznaczona na bezpieczeństwo biologiczne drobiu, 100 mln na badania nad szczepionkami, a 400 mln na pomoc dla hodowców drobiu. Niedobory jaj w USA są wynikiem epidemii ptasiej grypy, która trwa od 2022 r. W tym czasie uśmiercono ponad 156 mln kur niosek. W styczniu ceny jaj były o 53 proc. wyższe niż rok wcześniej, a w wielu sklepach wprowadzono ograniczenia w zakupie jaj.