Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Kryzys na granicy z Białorusią. Chcą rekompensaty za stan wyjątkowy

3
Podziel się:

Pierwszych siedem wniosków o wypłatę rekompensaty za straty w działalności gospodarczej związane z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w obszarze przy granicy z Białorusią wpłynęło do wojewody lubelskiego - poinformował Urząd Wojewódzki. To przedsiębiorcy z branż hotelarskiej, gastronomicznej i turystycznej.

Kryzys na granicy z Białorusią. Chcą rekompensaty za stan wyjątkowy
Nowosady miejscowość znajdująca się w strefie objętej stanem wyjątkowym. (East News, Stefan Maszewski/REPORTER)
bETwLqpx

Od początku września rząd objął stanem wyjątkowym 183 miejscowości na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego. Chodzi o pas o szerokości 3 km od granicy z Białorusią.

Sytuacja realnie wpłynęła na działalność wielu przedsiębiorców i w związku z tym mogą ubiegać się o rekompensatę. Muszą jednak prowadzić działalność na obszarze obejmującym stan wyjątkowy, w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.

bETwLqpz

Pierwszych siedem wniosków o jego wypłatę już wpłynęło do wojewody lubelskiego. Dotyczą one działalności prowadzonych na terenie gminy Janów Podlaski i Włodawa oraz na terenie wsi Sobibór i wsi Bubel Łukowiska.

Zobacz także: Stan wyjątkowy przy Białorusi przedłużony. „Mam z tym problem”

- Do 15 października br. wpłynęło 7 wniosków o rekompensatę, w tym: 3 wnioski z branży hotelarskiej, 3 wnioski z branży gastronomicznej, 1 wniosek z branży turystycznej - przekazała rzeczniczka wojewody Agnieszka Strzępka.

bETwLqpF

Jak dodała, trwa analiza złożonych wniosków. Wnioski sprawdzane są m.in. pod kątem zgłoszonych przychodów za czerwiec, lipiec i sierpień. - Stąd nie jest teraz możliwe podanie łącznej kwoty udzielonych rekompensat - dodała.

Rekompensata przysługuje w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy z prowadzonej działalności na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a podstawą do wyliczeń są czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETwLqqa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Wio
2 miesiące temu
Za reklamę powinniście rządowi zapłacić, nawet pies z kulawą nogą nie wiedział że tam jest jakaś turystyka
victor
2 miesiące temu
Plot z czujnikami na grancy unijnej z Bialorusia bedzie kosztowal miliard dwiescie milionow czy slyszal ktos zeby rzad zwrocil sie do Brukseli o pomoc w dofinansowaniu ogrodzenia? ...kto pamieta co zrobila Turcja gdy znalazla sie w podobnej sytuacji?
Roziu
2 miesiące temu
Ustawa mowi, ze kazdemu obywatelowi nalezy sie kasa za taki stan na ich obszarze. I zadbe 65%, tylko wszedzie i za wszystko 100% odszkodowania i dodatkowo zadoscuczynienie.
bETwLqqb