Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Kuchenki gazowe "przeciekają", nawet gdy są wyłączone. To zła wiadomość dla klimatu

27
Podziel się:

Amerykańscy naukowcy szukali niezidentyfikowanego dotychczas źródła wycieku metanu - gazu, który przyczynia się do globalnego ocieplenia planety. Znaleźli go w domach. Okazuje się, że nawet wyłączona kuchenka emituje metan.

Kuchenki gazowe "przeciekają", nawet gdy są wyłączone. To zła wiadomość dla klimatu
Amerykańscy naukowcy szukali niezidentyfikowanego dotychczas źródła wycieku metanu. (Getty Images, Alessia Pierdomenico)

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda ustalili, że z kuchenki gazowej "ucieka" metan nie tylko, gdy na niej gotujemy - w momencie, gdy włączamy i wyłączamy gaz pod garnkiem, ale nawet wtedy, gdy z gazu nie korzystamy. Rozwiązaniem mogłoby być zastąpienie kuchenek gazowych elektrycznymi.

Badacze sami byli zaskoczeni odkryciem, jak duża ilość metanu wycieka, gdy nie użytkujemy palników. Ilość metanu emitowanego przez kuchenki gazowe porównali do ilości dwutlenku węgla uwalnianego w ciągu roku przez pół miliona samochodów na benzynę.

Wnioski z ich pracy opisało pismo naukowe "Environmental Science & Technology".

Prawie trzy czwarte metanu emitowanego z kuchenek, który wykryliśmy, pochodziło z czasu, gdy nie były one użytkowane - mówi Robert Jackson, jeden z autorów badania, cytowany przez amerykański serwis Vox.

Metan jest gazem cieplarnianym. Drugim po dwutlenku węgla, który w największym stopniu wpływa na ocieplenie planety. Z tym że wpływ emisji CO2 na obecne zmiany klimatu się klimatu jest według naukowców silniejszy.

Najnowsze odkrycie badaczy sugeruje jednak, że miliony kuchenek gazowych, przyczyniają się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, co z kolei powoduje zmiany klimatu. Co z potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia? Tutaj można odetchnąć. Amerykańscy naukowcy są przekonani, że jeśli kuchenki użytkowane są prawidłowo, to poziom metanu wewnątrz domu jest niski. Na tyle, że nie uważają wykrytych przez nich wycieków za zagrożenie dla zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Pawel
4 miesiące temu
Najgorszym źródłem śladu węglowego są amerykańscy naukowcy i Bill Gates. Zróbmy to, co opisał w Solaris Stanisław Lem, i wystrzelmy ich w przestrzeń! :)
dd21
4 miesiące temu
Dla autora tego artykułu te kuchenki są bardzo ważne bo ten artykuł wisi już piąty dzień na WP .
Magda
4 miesiące temu
Zwykły człowiek nawet się nie zastanawia w jakiej niewoli żyje tyrając często od świtu do nocy na dobra które nam oferuje kapitalista korumpujący rządy po to tylko żeby wprowadzał na rynek nowy towar wyprodukowany z krótkim terminem używalności bo biznes musi się kręcić. Taki jest Kapitalizm.
dj_
4 miesiące temu
Kotły gazowe pewnie też przeciekają, ale najwięcej leci przez rury gazowe do ziemi, a później do atmosfery. Swoją drogą mogliby naukowcy te swoje kuchenki uszczelnić.
boss
4 miesiące temu
Genialny pomysł. Zastąpić elektrycznymi, żeby kilka razy więcej płacić i walić miliardy ton węgla do atmosfery.
...
Następna strona