Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Globalne ocieplenie może słono kosztować. Oto konsekwencje

0
Podziel się:

Globalne ocieplenie może mieć wiele fatalnych skutków dla świata. Znikanie gatunków zwierząt i roślin to jedno, ale globalne ocieplenie to również konsekwencje dla gospodarki wielu krajów świata.

Globalne ocieplenie może mieć wiele negatywnych skutków. Jednym z nich są lokalnie występujące susze
Globalne ocieplenie może mieć wiele negatywnych skutków. Jednym z nich są lokalnie występujące susze (wikimedia commons , CC BY-SA 2.0 )

W ciągu ostatniego stulecia średnia temperatura na świecie wzrastała znacznie szybciej niż do tej pory. Efektem jest nie tylko topnienie lodowców, ale pośrednio również zmiana klimatu i anomalie pogodowe, które coraz częściej odczuwamy również w Polsce.

Takie konsekwencje klimatyczne wskazuje Komisja Europejska. Są to m.in.

  • fale upałów, pożary lasów i susze są coraz częstszym zjawiskiem w Europie Południowej i Środkowej,
  • kraje basenu Morza Śródziemnego są coraz bardziej narażone na susze i pożary lasów,
  • w Europie Północnej klimat staje się coraz bardziej wilgotny, a zimą wzrasta ryzyko wystąpienia powodzi,
  • miasta, gdzie mieszka co czwarty Europejczyk, narażone są na fale upałów, powodzie i skutki podnoszenia się poziomu mórz.

Według danych Komisji Europejskiej, skutki zmian klimatu często najbardziej odczuwają ubogie kraje rozwijające się. "Ich mieszkańcy są często w dużym stopniu zależni od środowiska naturalnego i dysponują mniejszymi środkami finansowymi, aby radzić sobie ze zmianami klimatycznymi" - informuje KE.

O wysokich kosztach dla gospodarek również nie można zapomnieć. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne powodują spore straty - pozrywane dachy, podtopienia domów i budynków użyteczności publicznej, zerwane trakcje, utrudnienia w transporcie i straty rolnicze.

A skoro uprawy zostają zniszczone, to automatycznie jest ich mniej na rynku. A to oznacza wzrost cen.

"W latach 1980-2011 powodzie dotknęły ponad 5,5 mln osób i wywołały bezpośrednie straty gospodarcze w wysokości ponad 90 mld euro" - informuje Komisja Europejska. I to tylko na skutek powodzi, a przecież podobnych zjawisk jest znacznie więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)