Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kwota wolna od podatku 2020. Sprawdź, kiedy nie musisz płacić podatku dochodowego

38
Podziel się

Kwota wolna od podatku to wysokość dochodu, od którego nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego. Sprawdź, ile wynosi i jak ją obliczyć.

Kwota wolna od podatku. Sprawdź ile wynosi
Kwota wolna od podatku. Sprawdź ile wynosi (PAP)
bErrZlTV

Kwota wolna od podatku obowiązuje osoby rozliczające się na podstawie PIT-36 lub PIT-37 opodatkowane według skali podatkowej.

Co ważne, każdy ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego, nawet jeśli jego dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku.

Nie we wszystkich przypadkach kwota wolna od podatku obowiązuje. Dla przykładu, podatek i tak trzeba zapłacić od przychodów opodatkowanych liniowo (PIT-36L), ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28), z kapitałów pieniężnych (PIT-38), czy ze zbycia nieruchomości (PIT-39).

bErrZlTX
Zobacz także: Oglądaj też: Zerowy VAT na książki. "Czekamy na decyzję KE"

Kwota wolna od podatku - ile wynosi?

Do niedawna kwota od podatku wynosiła 6600 złotych. W roku 2019 wzrosła do 8 tys zł.

Jeśli zatem dochody podatnika nie przekroczyły 8 tys. złotych, nie płaci on podatku dochodowego. Jeśli osiągane przychody zostały w 2019 roku opodatkowane i potrącona była od nich zaliczka na podatek dochodowy, w rocznej deklaracji PIT można wnioskować o zwrot pobranej kwoty.

bErrZlUd

Kwota zmniejszająca podatek. Jak obliczyć kwotę wolną od podatku?

Kwota zmniejszająca podatek jest kwotą, którą można odliczyć od zaliczek na podatek dochodowy i tym samym obniżyć podatek PIT.

Mogą z niej skorzystać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i z urzędem skarbowym rozliczają się na zasadach ogólnych. Nie mogą z niej skorzystać osoby, które rozliczają w oparciu o podatek liniowy, kartę podatkową lub ryczałt od przychodów.

Podstawą obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody podatnika, pomniejszone o składkę na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe oraz zryczałtowane koszty uzyskania przychodu.

bErrZlUe

W przypadku dochodu nieprzekraczającego 8 tys. złotych, czyli kwoty wolnej od podatku, podatku dochodowego nie płaci się wcale. Kwota zmniejszająca podatek wynosi wtedy 1420 zł.

W przypadku dochodów wyższych:

- Od 8001 zł do 13000 zł - 1420 zł pomniejszone o kwotę obliczoną według wzoru: 871,70 zł x (podstawa obliczenia podatku - 8000 zł) ÷ 5000 zł

- Od 13001 do 85528 zł - 548,30 zł

bErrZlUf

- Od 85.529 zł do 127.000 zł - 548,30 zł pomniejszone o kwotę obliczoną według wzoru: 548,30 zł x (podstawa obliczenia podatku - 85 528 zł) ÷ 41 472 zł

Powyżej 127001 zł kwota zmniejszająca podatek nie obowiązuje.

Kwota wolna od podatku a ulgi podatkowe

Kwota wolna od podatku nie odbiera podatnikowi prawa do korzystania z ulg.

Ulgą objęte są np. darowizny na cele kultu religijnego czy charytatywne. Od podatku można odliczyć także wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, opłaty za korzystanie z internetu, czy wydatki na cele rehabilitacyjne.

bErrZlUg

Im więcej ulg zostanie wykorzystanych, tym wyższa może być kwota obniżająca podatek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErrZlUy
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
AKD13
rok temu
Rozdawnictwo PISu to nic innego jak kupowanie elektoratu. Ktokolwiek chce być godny rządzenia niech wycofa wszelki socjal i wprowadzi kwotę wolną od podatku na poziomie 12 płac minimalnych. Wtedy dopiero gospodarka wystrzeli :). Tyle, że przecież tak naprawdę nikomu z rządzących na tym nie zależy, ani lewej ani prawej nodze tego chorego organizmu.
Phill
rok temu
Sojusz ołtarza z tronem niedługo ulegnie rozpadowi i tron sam obali ołtarz raz na zawsze . Władza nie znosi konkurencji a ta pomiędzy obydwoma zaostrzyła się bardzo
pan
rok temu
No tak lud ma wolne od podatku 3 tys zł zł a koryciarze z Sejmu i Senatu 30 tys zł do tego immunitet od odpowiedzialności za łapówki,kumoterstwo,nepotyzm przyznawanie sobie nagród,i dotacji !!!!!! przy kilkakrotnie większych od średniej apanażach i innych korzyściach
bErrZlUz
markiz
rok temu
Posłowie zarabiają" Grabiąc budżet" podatnika,Kradną z pieniędzy tych mniej zarabiających ciężko ludzi. I sobie zrobili kwote wolna od podatku 30tyś....Gdzie tu honor,gdzie tu jakis wstyd publiczny
sceptyk
rok temu
Polska-państwo podatnika a nie obywatela. Na dodatek z kartonu.bez względu na to kto rządzi. Teraz akurat rządzą ignoranci. Kto to wyśpiewał?" Co by tu spieprzyć Panowie? Co by tu jeszcze spieprzyć"?
...
Następna strona