Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Zmiana w sprzedaży drewna. Lasy Państwowe podały datę

39
Podziel się:

Pod koniec roku możliwe są pierwsze zmiany w systemie sprzedaży drewna - poinformował wiceszef Lasów Państwowych Jerzy Fijas. Generalna zmiana ma zacząć zobowiązywać od początku 2025 roku.

Zmiana w sprzedaży drewna. Lasy Państwowe podały datę
Lasy Państwowe zapowiadają zmiany w systemie sprzedaży drewna (East News, Karol Makurat/REPORTER)

Zmiana sytemu sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe (LP) "jest konieczna i prace w tym kierunku już się rozpoczęły" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. gospodarki leśnej Jerzy Fijas.

Sprzedaż drewna po nowemu od 2025 r.

Poinformował, że LP rozpoczęły prace nad stworzeniem nowego systemu sprzedaży drewna na 2025 rok i rozważają "pewne zmiany" w odniesieniu do ostatniej tercji 2024 r.

To co będzie możliwe do wprowadzenia w tym roku, zostanie systemowo zaimplementowane. Natomiast z całą pewnością przygotowujemy się na 2025 r., aby stworzyć nową propozycję sprzedaży drewna - wskazał Fijas.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Dodał przy tym, że zmian systemowych nie da się zrobić w biegu. Bo zagroziłoby to stabilności dostaw dla przemysłu, szczególnie w obliczu "nowych wyzwań społecznych".

- Mamy sygnały z rynku, że pewne zmiany są oczekiwane. Branża wskazuje na kwestie związane z bezpieczeństwem obrotu drewnem, ilością surowca przeznaczanego na otwartą sprzedaż oraz korektę polityki i algorytmów wyznaczania cen wywoławczych - wskazał przedstawiciel LP i zapewnił, że leśnicy pracują nad rozwiązaniami tych kwestii.

W październiku 2023 r. Lasy Państwowe przedstawiły nowe zasady sprzedaży drewna na lata 2024-2026. W 2024 r. procedury sprzedaży ofertowej będą odbywały się trzy razy do roku, a nie jak wcześniej dwa razy. Wprowadzono też nową punktację związaną z głębokością przerobu drewna.

Jak sprzedaje się w Polsce drewno

LP poinformowały, że przetargi na rok 2025 muszą odbyć się już jesienią 2024 r., zatem podanie do wiadomości zarządzenia to kwestia września tego roku.

- Dzisiaj jesteśmy w trakcie procedur drugiej tercji. Rok 2024 r. podzielony został bowiem na trzy interwały czasowe po cztery miesiące. Pierwsza tercja jako okres sprzedaży kończy się w kwietniu. Równolegle startują procedury kontraktacji w drugiej tercji, a my musimy się przygotować na kolejną, trzecią tercję - przekazał Fijas.

Zdecydowana większość pozyskiwanego przez LP drewna przeznaczana jest dla przedsiębiorców i kupowana za pośrednictwem Portalu Leśno-Drzewnego (70 proc. oferowanej miąższości) oraz w systemie sprzedaży aukcyjnej (30 proc.), co razem stanowi około 80 proc. łącznej oferty PGL LP. Pozostałe 20 proc. trafia do sprzedaży detalicznej, skierowanej głównie do odbiorców indywidualnych.

Do zakupów w ramach Portalu Leśno-Drzewnego (PLD) mają dostęp ci przedsiębiorcy, którzy posiadają tzw. historię zakupów, tzn. już nabywali drewno od LP w poprzednich latach.

Na aukcjach systemowych, drewno mogą kupować wszyscy przedsiębiorcy, także podmioty nowe, nieposiadające historii zakupów. Trafia na nie również drewno, którego nie udało się sprzedać w ramach Portalu Leśno-Drzewnego. Przedsiębiorcy mogą też nabywać surowiec na aukcjach e-drewno, które odbywają się na bieżąco jednak oferty nadleśnictw są tu incydentalne i często dotyczą niewielkich mas surowca.

Sprzedaje się tu także tzw. pozostałości drzewne (przeznaczone do produkcji tzw. zrębki) oraz surowiec nieprzewidziany wcześniej w planach pozyskania a pochodzący z cięć sanitarnych lub cięć prowadzonych w ramach usuwania skutków klęsk (np. silnych wiatrów czy nawałnic).

Uwolnić z "gorsetu systemu"

- Działamy w określonych warunkach prawnych. Patrzy na nas również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Pewne próby uwolnienia się spod gorsetu systemu sprzedażowego próbowaliśmy robić już w przeszłości, ale zostaliśmy ograniczeni właśnie przez UOKiK - mówił w rozmowie z PAP Jerzy Fijas.

Według niego nie jest możliwe, by podaż drewna na rynku cały czas się zwiększała.

Musimy mieć wszyscy świadomość, że wykorzystanie zasobów ma swoje limity i nie da się ich w nieograniczony sposób cały czas zwiększać - wskazał zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

- Należy podjąć działania, które pozwolą w efektywny sposób wykorzystywać surowiec, który jest już w obiegu. Chodzi o recykling, gospodarkę w obiegu zamkniętym, oszczędzającą bieżące pozyskanie surowca. Ważnym jest również, by w mniejszym stopniu wykorzystywać drewno do celów energetycznych, w dużej energetyce - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
Zenobiusz
miesiąc temu
No mówi jak Gierek !"nowe wyzwania społeczne"?ha ha no wtedy też rąbali lasy na maca ,tyle że tłumaczyli że to wszystko idzie do Rosji !i leśnicy nic nie mają do gadania!a teraz to znowu widzę Komunistyczna Patria Chin zarządza polskimi lasami!czyli w Lasach Państwowych komunizm trwa i trwa mać!!
Kam123
2 miesiące temu
Przedewszystkim zakaz wywozu drewna okrągłego za granicą,przykład krajów unijnych-Rumunia,Chorwacja,tylko drewno przerobione w taryakach można eksportować
Draska71
2 miesiące temu
Duża niesprawiedliwość jest przez lobby papierowe i płyty wiórowej dla nich 80% a reszcie zgnilce, widzę tu korupcję na najwyższym poziomie czyli taką ustawową .Wystarczyło by podzielić na trzy równe części jedną dla molochów, druga dla drobnych przedsiębiorców, a trzecią dla zwykłych ludzi -ale niestety to nie możliwe zbiry rządzą rynkiem.
Krzycho
2 miesiące temu
Wprowadzić zakaz wywozu drewna za granicę
Alonso
2 miesiące temu
Operaty dotyczące illośći wycinanego drewna idzie z góry, leśnicy nie mają nic do gadania, muszą się z tym godzić bo inaczej zwolnienie. Ci na górze robią szacunki ile ma się pozyskać, a te szacunki są z sufitu oczywiście bo trzeba mieć na różne socjalne. Lasy państwowe nie sprzedają drewna za granicę, tylko kupują je firmy na licytacjach i one nim handlują. Mimo wszystko zachód uczy się od nas gospodarki leśnej bo mamy super fachowców. Lasy dalej stoją, odmawiają się. Białowieża jest najlepszym przykładem zachodniego systemu zarządzania, wystarczy popatrzyć jak wycina się na zachodzie góry do zera, tego chcecie???
...
Następna strona