Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
06.03.2019 17:04

Likwidacja marek własnych. Za pomysł odpowiada Marek Suski

Jak ustalił portal wiadomościhanlowe.pl, pomysł ograniczenia sprzedaży produktów pod markami własnymi w sieciach handlowych należy do Marka Suskiego, szefa gabinetu politycznego premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Za kontrowersyjnym pomysłem ostatnich dni stać ma, według doniesień prasowych, Marek Suski (Fot: Lukasz Wojcik/REPORTER)

Zdaniem rządu, ograniczenia w sprzedaży marek własnych mają wesprzeć polskich producentów żywności. Wiadomościhandlowe nazywają to "próbą zagrania na nucie "patriotyzmu" w celu zdobycia nowych wyborców".

Jak ustalił portal, prace nad ustawą dopiero się rozpoczęły, a projektem ma się zajmować Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, wspierane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Resort przedsiębiorczości oficjalnie jednak zaprzecza. - MPiT nie pełni roli wiodącej w pracach z nią związanych - przekazało portalowi wiadomościhandlowe.pl biuro prasowe ministerstwa.

Zobacz też: Marki własne: "Kiedyś mały producent, dziś eksporter"

Ministerstwo zignorowało pytania o to, czy nowymi przepisami objęte będą jedynie duże sieci handlowe, czy może wszystkie sklepy. Ani o to, czy ograniczenie zostanie wprowadzone tylko w odniesieniu do handlu żywnością.

Pomysł ograniczenia marek własnych oficjalnie zapowiedziano w miniony weekend.

- Chcemy zaproponować ustawę, która w sposób obligatoryjny i realny obniży możliwość sprzedaży przez sieci wielkopowierzchniowe ich własnych produktów, pod ich własną marką - zapowiedział Mateusz Morawiecki podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce.

W całej Polsce rynek marek własnych był wart w ubiegłym roku (dane agencji PMR) niemal 50 mld zł i w ostatnim czasie nadal rośnie. Dla porównania – rok wcześniej było to 47 mld zł, a w 2016 – ledwie 44 mld zł. To oznacza, że przez 2 lata wzrósł o ponad 13 proc.

Jednak w porównaniu z innymi krajami polski rynek i tak nie jest duży. W całej Europie co trzeci produkt to marka własna. W Polsce to zaledwie 19 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, handel
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2019

bar002Czy to ten geniusz od carycy katarzyny i portu lotniczego bliżej Afryki..?

06-03-2019

TW Srebrna Bablinamożna było iść o zakład, że to jego pomysł, choć osobowości o takim poziomie intelektu aby wygenerować w umyśle taki koncept to ze świecą szukać, choć … Czytaj całość

06-03-2019

SusłowJego Wieliczestwo Likwidator Marek.

Rozwiń komentarze (93)