Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Lira w tarapatach. Fatalna sytuacja tureckiej waluty

29
Podziel się:

Od początku roku lira straciła 28 proc. w stosunku do dolara. Oznacza to, że jest drugą najgorszą walutą na świecie po argentyńskim peso, które spadło o 30 proc. od początku roku - informuje dziennikarz Holger Zschaepitz z "Die Welt".

Lira w tarapatach. Fatalna sytuacja tureckiej waluty
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (Getty, 2023 Getty Images)

"Zdaniem Tima Asha z RBC Global Asset Management, turecki minister finansów Simsek potrzebuje dobrych wiadomości - porozumienia w sprawie członkostwa Szwecji w NATO na szczycie w dniach 11-12 lipca lub nowych pieniędzy z Zatoki Perskiej. Simsek był w zeszłym tygodniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i wydaje się, że ostatnio stosunki uległy znacznej poprawie" - pisze Holger Zschaepitz na Twitterze.

W czwartek bank centralny Turcji zdecydował się na gwałtowną podwyżkę stóp procentowych. Główna stopa powędrowała w górę z poziomu 8,5 do aż 15 proc. To jednak i tak decyzja znacznie poniżej prognozy. Tę zmianę polityki – jak podkreślają eksperci – wymusza fatalna sytuacja tureckiej gospodarki.

Pogłębiają się problemy tureckiej waluty

Decyzja banku centralnego to zwrot w nieortodoksyjnej polityce monetarnej Turcji, która obniżała stopy, gdy tradycyjne podejście sugerowałoby raczej podwyżki, wymuszony jest m.in. przez załamanie się kursu liry.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NIK miażdży budżet państwa. "Dowód rozmontowania państwa. Będzie koronny"

Wielu ekonomistów od lat wieszczy upadek tureckiej waluty. Chociaż przez lata ten scenariusz się nie zrealizował, to jego prawdopodobieństwo w ostatnich tygodniach w powszechnym odczuciu radykalnie poszło w górę, gdy po wyborach 28 maja lira straciła około jednej piątej swojej wartości.

Tuż po decyzji tureckiego banku centralnego, lira znowu gwałtownie traciła w stosunku do dolara, wyznaczając nowe historyczne minima na poziomie ponad 24 lir za dolara.

Jak wynika z analizy Adama Michalskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich, w ciągu ostatnich dwóch lat deprecjacja liry w stosunku do dolara wyniosła około 60 proc.

"Na spadek wartości liry w ostatnich latach wpłynęło wiele czynników, w tym m.in. dążenie Erdoğana do podtrzymania wzrostu gospodarczego za pomocą ekspansywnej polityki pieniężnej, tj. niskich stóp procentowych narzucanych przez władzę i podporządkowany jej bank centralny. Działania te przyczyniły się jednak do znacznej zwyżki inflacji i stopniowego słabnięcia liry" - czytamy w analizie OSW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
baca
10 miesięcy temu
właśnie tak się zastanawiałem, dlaczego Polacy wyjeżdżają do Niemiec, Anglii, Francji, Hiszpanii a nie do Turcji :) a może trzeba zacząć wyjeżdżać do zaprzyjaźnionych z pisem Węgier ?????
myślący
10 miesięcy temu
Prawdopodobnie tureckiemu bankowi doradza Glapiński z Morawieckim.
BEZ TRYBU
10 miesięcy temu
... TO KACZYŃSKIEGO JESZCZE NIE ODSTRZELILI ??
Sumienie
10 miesięcy temu
Zamiast UE, Ul Polsko-Węgiersko-Turecki.
hymmm
10 miesięcy temu
Mnie zawsze uczono że inflacyjny wzrost gospodarczy ma zawsze krótkie nóżki. Może i jest jakimś dopalaczem ale jak to z dopalaczami bywa łatwo przedawkować. Wątpię żeby tureckiego lira ktoś z inwestorów poważnie traktował. W ciągu 3 lat zjazd wartości z 0,70zł do 0,16 zł.
...
Następna strona